This website does readability filtering of other pages. All styles, scripts, forms and ads are stripped. If you want your website excluded or have other feedback, use this form.

Grammy Award Nominees 1959 (May) - Grammy Award Winners 1959 (May)

Awards and Shows

For information on the Grammy Awards 1959 (May) and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1959 (May)

  Mail This Page  

Grammy Awards 1959 (May)

The first Grammy inaugural ceremony was held on 4th May 1959; the National Academy of Recording Arts and Sciences was officially composed two years earlier before its existence. In fact, two ceremonies were held simultaneously; first in Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills California, and the second in the Park Sheraton Hotel in New York City. The Grammy Awards are presented by the National Academy of Recording Arts and Science. The major objective of the Academy was to keep rock ‘n’ roll at bay. The winners are honored with a miniature gramophone trophy; hence the award is been nicknamed as “The Grammy Awards”. These awards were presented to the artists for their outstanding performance in the music industry for the year 1958. From 1959 to 1993, The Best Comedy Album award was included in the list of Award category. From 1959 to 1967, it was presented as Best Comedy Performance. This award was included in the list till 1993. Over time there were several minor changes made to the name of the award.Frank Sinatra was the only artist nominated in 7 categories for the year. Ella Fitzgerald, Henry Mancini, Domenico Modugno and Ross Bagdasarian Sr. won 2 awards each in the ceremony. The following is the list of nominees and winners who walked away with pride for being honored in the first Grammys ceremony. Grammy Award Winners 1959 (May) Best Album Cover The nominees were:
  • Frank Sinatra - Only the Lonely
  • Frank Sinatra - Come Fly with Me
  • Ray Rennahan – For Whom the Bell Tolls
  • Ira Ironstrings – Music for Peopl with $3.98
  • Julie London – Julie
Winner: Frank Sinatra - Only the Lonely Best Album Of The Year The nominees were:
  • Henry Mancini – The Music from Peter Gunn
  • Ella Fitzgerald – Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Songbook
  • Frank Sinatra – Only the Lonely
  • Frank Sinatra – Come Fly with Me
  • Van Cliburn – Tchaikovsky: Concerto No. 1 in B Flat Minor, Op. 23
Winner: Henry Mancini – The Music from Peter Gunn Best Arrangement The nominees were:
  • Henry Mancini – The Music from Peter Gunn
  • Billy May – Billy May’s Big Fat Brass
  • Billy May – Come Fly with Me
  • Jack Marshall – Fever
  • Nelson Riddle – Witchcraft
Winner: Henry Mancini – The Music from Peter Gunn Best Classical Performance – Orchestra The nominees were:
  • Felix Slatkin conducting the Hollywood Bowl Symphony – Gaite Parisienne
  • Charles Munch conducting the Boston Symphony – Barber: Meditation and Dance of Vengeance
  • Bruno Walter conducting the Columbia Symphony Orchestra – Beethoven: Symphony No. 6 in F Major
  • Pierre Monteux conducting the London Symphony – Rimsky-Korsakov: Scheherazade
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Stravinsky: Le Sacre du Printemps
Winner: Felix Slatkin conducting the Hollywood Bowl Symphony – Gaite Parisienne Best Classical Performance – Chamber Music The nominees were:
  • Hollywood String Quartet – Beethoven: Quartet No – 130
  • Pablo Casals, Eugene Istomin, Fuchs – Beethoven: Trio in E Flat Major/Trio in D Major
  • Jascha Heifetz, William Primrose, Gregor Piatigorsky – Beethoven: Trio in E Flat, Op.3
  • Budapest String Quartet – Ravel: Quartet in F Major / Debussy: Quartet in G Minor
  • Jascha Heifetz, William Primrose, Gregor Piatigorsky – Beethoven: Trio in G, Op. 9, No. 1/Trio in C Minor, Op. 9, No. 3
Winner: Hollywood String Quartet – Beethoven: Quartet No – 130 Best Classical Performance – Instrumental The nominees were:
  • Van Cliburn, Kondrashin Symphony – Tchaikovsky: Concerto No. 1 in B Flat Minor, Op. 23
  • Isaac Stern – Bartok: Concerto for Violin
  • Emil Gilels – Brahms: Piano Concerto No.2
  • Leonard Pennario – Rachmaninoy: Rhapsody on a Theme of Paganini
  • Andree Segovia – Segovia Golden Jubilee
Winner: Van Cliburn, Kondrashin Symphony – Tchaikovsky: Concerto No. 1 in B Flat Minor, Op. 23 Best Classical Performance – Operatic Or Choral The nominees were:
  • Roger Wagner Chorale – Virtuoso
  • Dimitri Mitropoulos – Barber: Vanessa
  • Erich Leinsdorf – Donizetti: Lucia di Lammermoor
  • Maria Callas, Tito Gobbi – Rossini: Barber of Seville
  • Dom David Nicholson - Victoria: Requiem Mass
Winner: Roger Wagner Chorale – Virtuoso Best Classical Performance – Vocal Soloist The nominees were:
  • Renata Tebaldi – Recital of Songs and Arias
  • Maria Callas – Cherubini: Medea
  • Salli Terri – Duets for Spanish Guitar
  • Eileen Farrell – Eileen Farrell as Medea
  • Eileen Farrell – Wagner; Prelude and Liebestod (Tristan and Isolde) / Brunnhilde’s Immolation
Winner: Renata Tebaldi – Recital of Songs and Arias Best Comedy Recording The nominees were:
  • David Seville – The Chipmunk Song
  • Stan Freberg – Green Christmas
  • Mike Nichols, Elaine May – Improvisations to Music
  • Stan Freberg – The Best of the Stan Freberg Shows
  • Mort Sahl – The Future Lies Ahead
Winner: David Seville – The Chipmunk Song Best Country And Western Performance The nominees were:
  • Kingston Trio - Tom Dooley Lyrics
  • Everly Brothers – All I Have To Do Is Dream Lyrics
  • Everly Brothers – Bird Dog Lyrics
  • Don Gibson – Oh Lonesome Me Lyrics
  • Jimmie Rodgers – Oh, Oh, I’m Falling in Love Again
Winner: Kingston Trio – Tom Dooley Lyrics Best Dance Band Performance The nominees were:
  • Count Basie – Basie
  • Jonah Jones – Baubles, Bangles and Beads
  • Perez Prado – Patricia
  • Warren Covington & the Tommy Dorsey Orchestra – Tea for Two Cha Cha
  • Ray Anthony – The Music from Peter Gunn
Winner: Count Basie – Basie Best Documentary Or Spoken Word Recording The nominees were:
  • Stan Freberg – The Best of the Stan Freberg Shows
  • Henry Jacobs – Two Interviews of Our Time
  • Marion Anderson – The Lady from Philadelphia
  • Melvyn Douglas, Vincent Price, Carl Sandburg, Ed Begley – Great American Speeches
  • Stan Freberg - Green Christmas
Winner: Stan Freberg – The Best of the Stan Freberg Shows Best Female Vocal Performance The nominees were:
  • Ella Fitzgerald – Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Songbook
  • Doris Day – Everybody Loves a Lover
  • Eydie Gorme – Eydie in Love
  • Peggy Lee – Fever Lyrics
  • Keely Smith – I Wish You Love
Winner: Ella Fitzgerald – Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Songbook Best Group Jazz Performance The nominees were:
  • Count Basie – Basie
  • Jonah Jones – Baubles, Bangles and Beads
  • George Shearing – Burnished Brass
  • Basie Rhythm Section, Dave Lambert Singers – Sing a Song of Basie
  • Four Freshmen – The Four Freshmen in Person
Winner: Count Basie – Basie Best Group Or Chorus Vocal Performance The Nominees were:
  • Louis Prima, Keely Smith – That Old Black Magic
  • Kirby Stone Four – Baubles, Bangles, and Beads
  • The King Sisters – Imagination
  • Lambert, Hendricks, and Ross – Sing a Song of Basie
  • Kingston Trio – Tom Dooley Lyrics
Winner: Louis Prima, Keely Smith – That Old Black Magic Best Individual Jazz Performance The Nominees were:
  • Ella Fitzgerald – Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Song Book
  • Johan Jones – Baubles, Bangles and Beads
  • George Shearing – Burnished Brass
  • Matty Mattock – Dixieland Story
  • Jonah Jones – Jumpin’ with Jonah
Winner: Ella Fitzgerald – Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Song Book Best Male Vocal Performance The Nominees were:
  • Perry Como Lyrics
  • Frank Sinatra Lyrics
  • Andy Williams Lyrics
  • Domenico Modugno
  • Frank Sinatra Lyrics
Winner: Perry Como Lyrics Best Musical Composition The Nominees were:
  • Nelson Riddle – Cross Country Suite
  • Johnny Mandel – I Want to Live
  • Kurt Weill – Mahagonny
  • Richard Rodgers – Victory at Sea, Vol. 3
  • Samuel Barber – Vanessa
Winner: Nelson Riddle – Cross Country Suite Best Orchestra Performance The Nominees were:
  • Billy May – Billy May’s Big Fat Brass
  • George Shearing – Burnished Brass
  • Buddy Defranco – Cross Country Suite
  • Johny Mandel – I Want to Live
  • Jack Kane – Kane Is Able
Winner: Billy May – Billy May’s Big Fat Brass Best Original Cast Album – Broadway Or Television The Nominees were:
  • Meredith Willson – The Music Man
  • Count Basie, Billie Holliday and others – Sound of Jazz, Seven Lively Arts
  • Henry Mancini – The Music from Peter Gunn
  • RCA Victor Symphony – Victory at Sea, Vol. 2
  • Richard Rodgers – Flower Drum Song
Winner: Meredith Willson – The Music Man Best Record Of The Year The Nominees were:
  • Domenico Modugeno - Nel Blu Dipinto Di Blu (Volare)
  • David Seville - The Chipmunk Song
  • Frank Sinatra - Witchcraft Lyrics
  • Peggy Lee - Fever Lyrics
  • Perry Como - Catch A Falling Star Lyrics
Winner: Domenico Modugeno - Nel Blu Dipinto Di Blu (Volare) Best Recording For Children The Nominees were:
  • David Seville - The Chipmunk Song
  • Cyril Stapleton - Children's Marching Song
  • Danny Kaye - Mommy, Give Me a Drinka Water
  • David Seville - Witch Doctor Lyrics
  • Jose Ferrer - Tubby the Tuba
  • Shari Lewis - Fun in Shariland
Winner: David Seville - The Chipmunk Song Best Recording For Children The Nominees were:
  • David Seville - The Chipmunk Song
  • Cyril Stapleton - Children's Marching Song
  • Danny Kaye - Mommy, Give Me a Drinka Water
  • David Seville - Witch Doctor Lyrics
  • Jose Ferrer - Tubby the Tuba
  • Shari Lewis - Fun in Shariland
Winner: David Seville - The Chipmunk Song Best Rhythm & Blues Performance The Nominees were:
  • The Champs - Tequila
  • Harry Belafonte - Belafonte Sings the Blues
  • Nat King Cole - Looking Back
  • Perez Prado - Patricia
  • Earl Grant - The End
Winner: The Champs - Tequila Best Song Of The Year The Nominees were:
  • Domecnico Modugno - Nel Blu Dipinto Di Blu (Volare)
  • Alan Jay Lerner, Frederick Loewe - Gigi
  • Cy Coleman, Carolyn Leigh - Witchcraft
  • Johnny Davenport, Eddie Conley - Fever
  • Paul Vance, Lee Pockriss - Catch a Falling Star
Winner: Domecnico Modugno - Nel Blu Dipinto Di Blu (Volare) Best Soundtrack Album, Dramatic Picture Score Or Original Cast The Nominees were:
  • Andre Previn - Gigi
  • Alfred Newman - South Pacific
  • Jonny Mandel - I Want to Live
  • Malcolm Arnold - The Bridge on the River Kwai
  • Ray Heindorf Orchestra - Auntie Mame
Winner: Andre Previn - Gigi
Report typo or correction




American Roots Children's Field Classical Field Comedy Field Composing/Arranging Field Country Field Dance Field Film/TV/Media Field General Field Gospel Field Historical Field Jazz Field Latin Field Music Video Field Musical Show Field Packaging/Notes Pop Field Production/Engineering Field R&B Field Rap Field Reggae Field Rock Field Special Awards Spoken Field Traditional Pop Field Urban/Alternative Field World Field
Copyright © Awards and Shows All Rights Reserved.