This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Vikipedi: Özgür Ansiklopedi

Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
The Simpsons star.jpg
Bart Simpson, animasyon dizisi Simpsonlar'ın kurgusal ana karakteri ve diziye adını veren ailenin üyesidir. Aktris Nancy Cartwright tarafından seslendirilen Bart, televizyonda ilk defa 19 Nisan 1987'de The Tracey Ullman Show'da yayınlanan Simpsonlar kısalarından "Good Night"ta göründü. Bart, çizgi film çizeri Matt Groening tarafından, James L. Brooks'un ofisinin bekleme salonunda beklerken tasarlandı ve yaratıldı. Groening, Life in Hell'e dayanan bir dizi yapması için çağrılsa da bunun yerine, yeni bir grup karakter yaratmaya karar verdi. Karakterlerin geri kalanı adlarını Groening'in aile üyelerinden alsa da, Bart'ın adı brat (yaramaz çocuk) sözcüğünün anagramıdır. The Tracey Ullman Show'da üç yıl yer aldıktan sonra Simpson ailesi, 17 Aralık 1989'da Fox kanalında kendi dizisine kavuştu. On yaşındaki Bart, Homer ile Marge'ın çocuklarının en büyüğü ve tek oğlu, Lisa ile Maggie'nin ise ağabeyidir. Bart'ın en baskın kişilik özellikleri yaramazlığı, asiliği ve otoriteye karşı saygısızlığıdır. Bart, video oyunları, Simpsonlar: Sinema Filmi, The Simpsons Ride, reklamlar ve çizgi romanların da aralarında bulunduğu Simpsonlar'la ilgili diğer ürünlerde de yer aldı ve diziden esinlenilerek oluşturan çeşitli ticari ürünlerde de kendisine yer buldu. (Devamı...)
Günün maddeleri
Pachygrapsus marmoratus 2009 G4.jpg
Marmara pavuryası (Pachygrapsus marmoratus), Karadeniz, Marmara Denizi, Akdeniz ve Atlas Okyanusunun bir kısmında yaşayan bir yengeç türüdür. Koyu menekşe renginde olup sarı mermer desenlidir. Boyu en fazla 36 mm gelir. Omnivordurlar; su yosunu ve midye ile denizşapkası gibi değişik hayvanlarla beslenir.

Güney Avrupa, Karadenizden Fas kıyılarına, Atlas Okyanusunda Portekiz, İspanya ve Fransa, kıyılarına kadar yayılır. 1996 yılında kuzeyde Manş Denizinde Southampton yöresinde de gözlenmiştir. Kuzeye doğru olan bu yayılma küresel ısınma sonucu su yüzeyinin ısınmasından dolayı olabilir. (Devamı...)


猴貓圖.jpg
Yi Yuanji (Çince: 易元吉; Wade-Giles: I Yüan-chi) (d. 1000, Changsha, Hunan – ö. 1064) Kuzey Song Hanedanlığı'nın hüküm sürdüğü bölgede yaşayan bir ressamdır. Gerçekçi hayvan tasvirleriyle ün kazanmıştır. Yazar ve oryentalist Robert van Gulik'e göre, Yi Yuanji'nin resimleri gibbonların özellikle tanınmasını sağlamıştır.

11. yüzyıl eleştirmeni Guo Ruoxu (郭若虚) Yi'nin kariyeri ile ilgili şunları söylemektedir. Onun resmi mükemmeldi: Çiçekler ve kuşlar, arılar ve ağustos böcekleri, O ince detaylarla hayatı yorumlamıştı. İlk başta o çiçek ve meyve konusunda uzmanlaşmıştı, fakat sonra Zhao Chang'in resimlerini gördü ve iç çekerek üstünlüğünü kabul etti. Sonra eski sanatçılarca henüz denenmemiş konuları ele alarak ün kazanmak için karaca ve gibbon resimleri yapmaya başladı. Doğal ortamlarında karacaları ve gibbonları izlerken, güney Hubei ve kuzey Hunan dağlarında gezerek aylar geçirdi.(Devamı...)

Günün seçkin resmi
Sıpa
Polonya'nın kuzeydoğusundaki 20 nüfuslu bir köy olan Kadzidłowo'da fotoğraflanan 3 haftalık erkek sıpa (Equus asinus). Annelerinin 11-14 aylık bir gebelik döneminin ardından dünyaya gelen eşek yavruları, ergenliğe ulaşıncaya dek sıpa olarak adlandırılır.

Üreten: Lilly M

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Ölümler

Marie Taglioni

Daha fazlası...


HILLBLU stella.png Kategoriler
HILLBLU w.png Kardeş projeler