This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Ski-VM 1999 – Wikipedia

Ski-VM 1999
VertsbyRamsau am Dachstein
VertslandØsterrike Østerrike
Dato19. februar28. februar 1999
 
Antall øvelser16

Ski-VM 1999 ble arrangert i Ramsau am Dachstein i Østerrike. Storbakkeøvelsene ble arrangert i Bischofshofen.

Langrenn

Menn

10 km klassisk

  • 22. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Finland Finland Mika Myllylä 24.19,2
Sølvmedalje Østerrike Østerrike Alois Stadlober 24.34,7
Bronsemedalje Norge Norge Odd-Bjørn Hjelmeset 24.37,1
4 Russland Russland Aleksej Prokurorov 24.38,8
5 Norge Norge Bjørn Dæhlie 24.45,6
6 Norge Norge Erling Jevne 24.46,0

Jaktstart (10 km klassisk + 15 km fristil)

  • 23. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Norge Norge Thomas Alsgaard 1:05:54,9
Sølvmedalje Finland Finland Mika Myllylä 1:05:55,6
Bronsemedalje Italia Italia Fulvio Valbusa 1:06:17,6
4 Finland Finland Jari Isometsä 1:06:18,5
5 Estland Estland Jaak Mae 1:06:19,0
6 Norge Norge Bjørn Dæhlie 1:06:19,4

30 km fristil

  • 19. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Finland Finland Mika Myllylä 1:15:26,2
Sølvmedalje Norge Norge Thomas Alsgaard 1:16:01,5
Bronsemedalje Norge Norge Bjørn Dæhlie 1.16.08,7
4 Italia Italia Fulvio Valbusa 1.16.35,9
5 Østerrike Østerrike Alois Stadlober 1.16.37,4
6 Sverige Sverige Anders Bergström 1.16.55,3

50 km klassisk

  • 28. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Finland Finland Mika Myllylä 2.18.08,7
Sølvmedalje Estland Estland Andrus Veerpalu 2.18.40,5
Bronsemedalje Østerrike Østerrike Mikhail Botvinov 2.19.52,3
4 Sverige Sverige Niklas Jonsson 2.20.35,6
5 Østerrike Østerrike Alois Stadlober 2.21.05,1
6 Norge Norge Kristen Skjeldal 2.21.23,5

4 x 10 km stafett

  • 24. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Østerrike Østerrike Alois Stadlober
Markus Gandler
Mikhail Botvinov
Christian Hoffmann
1.35.07,5
Sølvmedalje Norge Norge Espen Bjervig
Erling Jevne
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
1.35.07,7
Bronsemedalje Italia Italia Giorgio Di Centa
Fabio Maj
Fulvio Valbusa
Silvio Fauner
1.36.38,1
4 Tyskland Tyskland Andreas Schlütter
Axel Teichmann
Janko Neuber
Mark Kirchner
1.36.53,9
5 Finland Finland Harri Kirvesniemi
Mika Myllylä
Sami Repo
Jari Isometsä
1.36.56,3
6 Sverige Sverige Anders Bergström
Niklas Jonsson
Per Elofsson
Mathias Fredriksson
1.37.50,9

Kvinner

5 km klassisk

  • 22. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Norge Norge Bente Martinsen 12.49,8
Sølvmedalje Russland Russland Olga Danilova 13.02,5
Bronsemedalje Tsjekkia Tsjekkia Kateřina Neumannová 13.07,0
4 Russland Russland Svetlana Nagejkina 13.14,8
5 Russland Russland Nina Gavryljuk 13.19,2
6 Ukraina Ukraina Valentyna Sjevtsjenko 13.30,1

10 km jaktstart

  • 23. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Italia Italia Stefania Belmondo 42.27,9
Sølvmedalje Russland Russland Nina Gavryljuk 42.56,8
Bronsemedalje Ukraina Ukraina Irina Terelia Taranenko 43.02,3
4 Russland Russland Anfisa Reztsova 43.07,3
5 Russland Russland Olga Danilova 43.14,6
6 Estland Estland Kristina Šmigun 43.20,4

15 km fristil

  • 19. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Italia Italia Stefania Belmondo 38.49,0
Sølvmedalje Estland Estland Kristina Šmigun 39.19,4
Bronsemedalje Østerrike Østerrike Maria Theurl 39.43,5
4 Norge Norge Elin Nilsen 40.13,7
5 Russland Russland Anfisa Reztsova 40.23,6
6 Russland Russland Olga Danilova 40.24,2

30 km klassisk

  • 27. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Russland Russland Larisa Lazutina 1.29.19,9
Sølvmedalje Russland Russland Olga Danilova 1.30.53,9
Bronsemedalje Estland Estland Kristina Šmigun 1.31.14,6
4 Russland Russland Svetlana Nagejkina 1.31.30,9
5 Ukraina Ukraina Irina Terelia 1.31.41,8
6 Hviterussland Hviterussland Jelena Sinkevitsj 1.31.48,2

4 x 5 km stafett

  • 26. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Russland Russland Olga Danilova
Larisa Lazutina
Anfisa Reztsova
Nina Gavryljuk
53.05,9
Sølvmedalje Italia Italia Sabina Valbusa
Gabriella Paruzzi
Antonella Confortola
Stefania Belmondo
54.30,4
Bronsemedalje Tyskland Tyskland Viola Bauer
Ramona Roth
Evi Sachenbacher
Sigrid Wille
55.13,7
4 Norge Norge Maj Helen Sorkmo
Anita Moen
Elin Nilsen
Bente Martinsen
55.16,7
5 Sveits Sveits Sylvia Honegger
Andrea Huber
Brigitte Albrecht
Natascia Leonardi Cortesi
55.31,7
6 Ukraina Ukraina Marina Pestrekova
Valentyna Sjevtsjenko
Irina Terelia-Taranenko
Viktoria Jakimtsjuk
55.42,9

Kombinert

Individuelt sprint (normalbakke K90 / 7,5 km langrenn)

  • 27. februar
Plass Land Utøver Poeng
Gullmedalje Norge Norge Bjarte Engen Vik 0,0
Sølvmedalje Østerrike Østerrike Mario Stecher + 30,2
Bronsemedalje Japan Japan Kenji Ogiwara + 31,0
4 Finland Finland Hannu Manninen + 38,3
5 Finland Finland Samppa Lajunen + 40,3
6 Japan Japan Satoshi Mori + 42,2

Individuelt (normalbakke K90 /15 km)

  • 20. februar
Plass Land Utøver Poeng
Gullmedalje Norge Norge Bjarte Engen Vik 0,0
Sølvmedalje Finland Finland Samppa Lajunen + 34,5
Bronsemedalje Russland Russland Dmitrij Sinitzyn + 1.52,9
4 Frankrike Frankrike Nicolas Bal + 2.20,1
5 Norge Norge Kenneth Braaten + 2.34,7
6 Japan Japan Kenji Ogiwara + 2.36,0

Lag (storbakke / 4x5 km)

  • 25. februar
Plass Land Utøver Tid
Gullmedalje Finland Finland Hannu Manninen
Tapio Nurmela
Jari Mantila
Samppa Lajunen
49.34,2
Sølvmedalje Norge Norge Fred Børre Lundberg
Trond Einar Elden
Bjarte Engen Vik
Kenneth Braaten
+ 1.14,7
Bronsemedalje Russland Russland Nikolaj Parfijonov
Aleksej Fadejev
Valerij Stoljarov
Dmitrij Sinitzyn
+ 1.53,2

Skihopping

Normalbakke K90

  • 26. februar
Plass Land Utøver Poeng
Gullmedalje Japan Japan Kazuyoshi Funaki 255,0
Sølvmedalje Japan Japan Hideharu Miyahira 253,5
Bronsemedalje Japan Japan Masahiko Harada 252,0
4 Finland Finland Janne Ahonen 249,0
5 Østerrike Østerrike Martin Höllwarth 247,5
Japan Japan Noriaki Kasai 247,5

Stor bakke K120

  • 21. februar
Plass Land Utøver Poeng
Gullmedalje Tyskland Tyskland Martin Schmitt 263,4
Sølvmedalje Tyskland Tyskland Sven Hannawald 261,7
Bronsemedalje Japan Japan Hideharu Miyahira 258,8
4 Finland Finland Janne Ahonen 254,1
5 Japan Japan Kazuyoshi Funaki 251,5
6 Japan Japan Masahiko Harada 246,8

Laghopping stor bakke

  • 20. februar
Plass Land Utøver Poeng
Gullmedalje Tyskland Tyskland Sven Hannawald
Christof Duffner
Dieter Thoma
Martin Schmitt
988,9
Sølvmedalje Japan Japan Noriaki Kasai
Hideharu Miyahira
Masahiko Harada
Kazuyoshi Funaki
987,0
Bronsemedalje Østerrike Østerrike Andreas Widhölzl
Martin Höllwarth
Reinhard Schwarzenberger
Stefan Horngacher
905,5
4 Finland Finland Ville Kantee
Jani Soininen
Mika Laitinen
Janne Ahonen
855,7
5 Slovenia Slovenia Damjan Fras
Jure Radelj
Primož Peterka
Peter Žonta
762,3
6 Norge Norge Roar Ljøkelsøy
Morten Ågheim
Tommy Ingebrigtsen
Kristian Brenden
707,1

Medaljestatistikk

FIS Gullmedalje FIS Sølvmedalje FIS Bronsemedalje

Nasjoner

Langrenn Ski-VM 1999 i Ramsau Skihopp
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1 Norge Norge 4 3 2 9
2 Finland Finland 4 2 0 6
3 Russland Russland 2 3 2 7
4 Italia Italia 2 1 2 5
5 Tyskland Tyskland 2 1 1 4
6 Japan Japan 1 2 3 6
Østerrike Østerrike 1 2 3 6
8 Estland Estland 0 2 1 3
9 Tsjekkia Tsjekkia 0 0 1 1
Ukraina Ukraina 0 0 1 1
Totalt 16 16 16 48

Eksterne lenker