This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Norgesmesterskapet på ski 2016 – Wikipedia

Norgesmesterskapet på ski 2016 var norgesmesterskapet i de nordiske grenene skihopping, langrenn og kombinert.

Langrennets første del ble arrangert i Tromsø av Kvaløysletta Skilag og Tromsø Skiklubb i perioden 28.31. januar 2016. Andre del ble arrangert på Beitostølen av Øystre Slidre Idrettslag fra 31. mars til 3. april 2016.

Norgesmesterskapet i hopp stor bakke for menn ble arrangert av Søre Ål Idrettslag i LysgårdsbakkeneLillehammer 26. januar 2016. Normalbakkerennet og lagkonkurransen ble vurdert omlagt til plastbakke, men ikke arrangert vinterhalvåret 2015/2016, slik det tradisjonelt har vært.[1][2] Normalbakkerennet ble arrangert med isspor og plast i Midtstubakken i Oslo 29. oktober, som del av Norgesmesterskapet på ski 2017.[3]

Hopp og kombinert for kvinner ble arrangert 8. mars 2016 av Tolga Idrettslag, på Sætersgård StadionTolga.

Første del av kombinert-NM for menn ble arrangert av Kollenhopp og Øystre Slidre Idrettslag, med hopprenn i Midtstubakken den 12. november 2015 og langrenn to dager senere på Beitostølen. Andre del med lagsprint ble arrangert 18. og 19. mars 2016 av Molde og Omegn Idrettsforening i Skarbakkene i Molde.

Stadion, arenaer og program

Hopp og kombinert

Lillehammer Tolga Molde
Lysgårdsbakkene Sætersgård Stadion Skarbakkene
Lillehammer Ski Jump.jpg
Dato Kl. Øvelse Dato Kl. Øvelse Dato Kl. Øvelse
26.01.16 15.00 Hopp stor bakke, off. trening 08.03.16 16.30 Prøveomgang K60, kvinner 18.03.16 16.45 Kombinert, hopprenn
16.30 Hopp stor bakke, kvalifisering 17.30 Hopp liten bakke, 1. omgang, kvinner 18.30 Kombinert, langrenn
18.20 Hopp stor bakke, 1. omgang 18.00 Hopp liten bakke, 2. omgang, kvinner 19.03.16 10.15 Kombinert lagsprint, hopprenn
19.50 Hopp stor bakke, 2. omgang 19.30 Kombinert langrenn, kvinner 13.00 Kombinert lagsprint, langrenn

Langrenn

Tromsø Beitostølen
Storelva Skistadion Beitostølen Stadion
Beitostølen, view towards town centre.JPG
Dato Kl. Øvelse Dato Kl. Øvelse
28.01.16 10.15 10 km klassisk, kvinner 31.03.16 10.00 Lagsprint klassisk, semifinaler
12.00 15 km klassisk, menn 13.00 Lagsprint klassisk, finale, kvinner
29.01.16 10.15 Sprint fri teknikk, prologer 14.00 Lagsprint klassisk, finale, menn
12.15 Sprint fri teknikk, finaler 01.04.16 11.00 10 km fri teknikk, menn
30.01.16 10.30 15 km skiathlon, kvinner 13.30 5 km fri teknikk, kvinner
12.00 30 km skiathlon, menn 02.04.16 09.40 50 km fri teknikk, menn
31.01.16 10.30 3 x 5 km stafett, kvinner 13.30 30 km fri teknikk, kvinner
12.00 3 x 10 km stafett, menn

Medaljevinnere

Langrenn

Menn

Øvelse Gull Sølv Bronse
15 km klassisk
detaljer
Martin Johnsrud Sundby Martin Løwstrøm Nyenget Mathias Rundgreen
Sprint fri teknikk
detaljer
Finn-Hågen Krogh Sindre Bjørnestad Skar Håvard Solås Taugbøl
30 km skiathlon
detaljer
Petter Northug
Kongepokal
Sjur Røthe Niklas Dyrhaug
3 x 10 km stafett
detaljer
Lyn 1
Jonas Udjus Frorud
Hans Christer Holund
Simen Hegstad Krüger
Lillehammer 1
Martin Løwstrøm Nyenget
Daniel Stock
Håvard Solås Taugbøl
Strindheim 1
Lars Ove Aunli
Petter Northug
Even Northug
Lagsprint
klassisk

detaljer
Kjelsås
Øyvind Fjeld Moen
Eirik Brandsdal
Lillehammer 1
Storbritannia Andrew Musgrave (GBR)
Martin Johnsrud Sundby
Lillehammer 1
Morten Eide Pedersen
Martin Løwstrøm Nyenget
10 km fri teknikk
detaljer
Martin Johnsrud Sundby Emil Iversen Simen Hegstad Krüger
50 km fri teknikk
detaljer
Martin Johnsrud Sundby Sjur Røthe Magne Haga
30 km skiathlon U23
detaljer
Simen Hegstad Krüger Johan Hoel Mikael Gunnulfsen
Sprint fri teknikk U23
detaljer
Håvard Solås Taugbøl Even Northug Sondre Turvoll Fossli
15 km klassisk U23
detaljer
Mikael Gunnulfsen Simen Hegstad Krüger Johan Hoel

Kvinner

Øvelse Gull Sølv Bronse
10 km klassisk
detaljer
Astrid Uhrenholdt Jacobsen Mari Eide Thea Krokan Murud
Sprint fri teknikk
detaljer
Heidi Weng Ingvild Flugstad Østberg Silje Øyre Slind
15 km skiathlon
detaljer
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Kongepokal
Ingvild Flugstad Østberg Ragnhild Haga
3 x 5 km stafett
detaljer
Heming
Karianne Jevne
Fanny Horn Birkeland
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Varden 1
Kathrine Harsem
Anniken Jørgensen
Marthe Kristoffersen
Lillehammer 1
Marthe Bjørnsgaard
Mari Støen Gussiås
Barbro Kvåle
Lagsprint
klassisk

detaljer
Varden 1
Kathrine Harsem
Marthe Kristoffersen
BUL
Martine Ek Hagen
Heidi Weng
Nes
Tiril Udnes Weng
Lotta Udnes Weng
5 km fri teknikk
detaljer
Therese Johaug Ingvild Flugstad Østberg Heidi Weng
30 km fri teknikk
detaljer
Therese Johaug Heidi Weng Ingvild Flugstad Østberg
15 km skiathlon U23
detaljer
Silje Theodorsen Marthe Bjørnsgaard Karianne Jevne
Sprint fri teknikk U23
detaljer
Thea Krokan Murud Mari Støen Gussiås Silje Theodorsen
10 km klassisk U23
detaljer
Thea Krokan Murud Marthe Bjørnsgaard Lovise Heimdal

Skihopping

Menn

Øvelse Gull Sølv Bronse
Stor bakke
detaljer
Kenneth Gangnes
Kongepokal
Johann André Forfang Andreas Stjernen

Kvinner

Øvelse Gull Sølv Bronse
Liten bakke
detaljer
Silje Opseth Line Jahr Anna Odine Strøm

Kombinert

Menn

Øvelse Gull Sølv Bronse
10 km Gundersen
detaljer
Jarl Magnus Riiber Håvard Klemetsen Magnus Krog
5 km Gundersen
detaljer
Espen Andersen Sindre Ure Søtvik Einar Lurås Oftebro
Lagsprint
detaljer
Sør-Trøndelag
Jan Schmid
Jørgen Graabak
Akershus
Audun Hokholt
Espen Andersen
Oppland
Lars Ivar Skårset
Mikko Kokslien

Kvinner

Øvelse Gull Sølv Bronse
5 km Gundersen
detaljer
Hanna Midtsundstad Anna Odine Strøm Gyda Westvold Hansen

Langrenn

Kvinner

10 km klassisk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heming 28.24,5
Sølvmedalje Mari Eide Øystre Slidre + 55,7
Bronsemedalje Thea Krokan Murud Roterud + 1.06,2
4. Kathrine Harsem Varden + 1.06,4
5. Marthe Bjørnsgaard Lillehammer + 1.07,0
6. Barbro Kvåle Lillehammer + 1.22,5

Dato: 28. januar
Tid: 10:15
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Sprint fri teknikk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Heidi Weng BUL 3.30,3
Sølvmedalje Ingvild Flugstad Østberg Gjøvik + 0,2
Bronsemedalje Silje Øyre Slind Oppdal + 0,6
4. Mari Eide Øystre Slidre + 0,6
5. Therese Johaug Nansen + 0,8
6. Thea Krokan Murud Roterud + 1,0

Dato: 29. januar
Tid: 10:15
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

15 km skiathlon

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heming 42.40,3
Sølvmedalje Ingvild Flugstad Østberg Gjøvik + 0,3
Bronsemedalje Ragnhild Haga Åsen + 36,5
4. Silje Øyre Slind Oppdal + 1.30,2
5. Silje Theodorsen Kvaløysletta + 1.30,5
6. Marthe Kristoffersen Varden + 1.31,8

Dato: 30. januar
Tid: 10:30
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

3 x 5 km stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Karianne Jevne
Fanny Horn Birkeland
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming 41.59,3
Sølvmedalje Kathrine Harsem
Anniken Jørgensen
Marthe Kristoffersen
Varden 1 + 1.01,4
Bronsemedalje Marthe Bjørnsgaard
Mari Støen Gussiås
Barbro Kvåle
Lillehammer 1 + 2.07,2
4. Silje Theodorsen
Berthe Annette Svenkerud
Marit Katarina Robertsen
Kvaløysletta 1 + 2.09,0
5. Mari Eide
Hilde Eide
Maren Wangensteen
Øystre Slidre + 2.45,5
6. Merete Myrseth
Wenche Aune Snildalsli
Berit Mogstad
Strindheim + 3.06,1

Dato: 31. januar
Tid: 10:30
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Lagsprint klassisk

Dato: 31. mars
Tid: 10:00
Sted: Beitostølen stadion

5 km fri teknikk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Therese Johaug Nansen 11.17,9
Sølvmedalje Ingvild Flugstad Østberg Gjøvik + 7,6
Bronsemedalje Heidi Weng BUL + 16,6
4. Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heming + 26,6
5. Ragnhild Haga Åsen + 29,0
6. Kathrine Harsem Varden + 29,6

Dato: 1. april
Tid: 10:00
Sted: Beitostølen stadion

30 km fri teknikk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Therese Johaug Nansen 1:18.46,6
Sølvmedalje Heidi Weng BUL + 1.47,5
Bronsemedalje Ingvild Flugstad Østberg Gjøvik + 2.13,2
4. Kari Øyre Slind Oppdal + 3.45,0
5. Silje Øyre Slind Oppdal + 4.46,0
6. Astrid Uhrenholdt Jacobsen Heming + 5.17,9

Dato: 2. april
Tid: 10:00
Sted: Beitostølen stadion

15 km skiathlon U23

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Silje Theodorsen Kvaløysletta 44:10,8
Sølvmedalje Marthe Bjørnsgaard Lillehammer 44:23,2
Bronsemedalje Karianne Jevne Heming 45:24,6
4. Lovise Heimdal Bardu 45:54,5
5. Magni Smedås Nansen 46:21,2
6. Elise Røer Bækkelaget 46:25,5
7. Mari Støen Gussiås Lillehammer 46:32,0
8. Renate Bergset Tjetland Gjesdal 46:33,7

Dato: 30. januar
Tid: 10:30
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Sprint fri teknikk U23

Plass Utøver Klubb Prologtid
Gullmedalje Thea Krokan Murud Roterud 3:33,84
Sølvmedalje Mari Støen Gussiås Lillehammer 3:29,67
Bronsemedalje Silje Theodorsen Kvaløysletta 3:35,48
4. Renate Bergset Tjetland Gjesdal 3:36,05
5. Marthe Bjørnsgaard Lillehammer 3:33,66
6. Anikken Gjerde Alnæs Gjerdrum 3:40,87
7. Wenche Snildalsli Strindheim 3:36,04
8. Karianne Jevne Heming 3:37,67

Dato: 29. januar
Tid: 10:00
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

10 km klassisk U23

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Thea Krokan Murud Roterud 29:30,7
Sølvmedalje Marthe Bjørnsgaard Lillehammer 29:31,5
Bronsemedalje Lovise Heimdal Bardu 30:14,5
4. Silje Theodorsen Kvaløysletta 30:42,1
5. Berit Mogstad Strindheim 30:55,6
6. Karianne Jevne Heming 31:08,3
7. Trude Nonstad Fornes Ranheim 31:17,0
8. Henriette Heitmann Mikkelsen Lillehammer 31:25,3

Dato: 28. januar
Tid: 10:15
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Menn

15 km klassisk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Martin Johnsrud Sundby Røa 28.24,5
Sølvmedalje Martin Løwstrøm Nyenget Lillehammer + 52,6
Bronsemedalje Mathias Rundgreen Byaasen + 1.10,8
4. Niklas Dyrhaug Tydal + 1.15,5
5. Mikael Gunnulfsen Ørn + 1.15,6
6. Simen Hegstad Krüger Lyn + 1.17,8

Dato: 28. januar
Tid: 12:00
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Sprint fri teknikk

Dato: 29. januar
Tid: 10:15
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

30 km skiathlon

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Petter Northug Strindheim 1.15.46,1
Sølvmedalje Sjur Røthe Voss + 0,5
Bronsemedalje Niklas Dyrhaug Tydal + 0,8
4. Andrew Musgrave Røa + 1,8
5. Daniel Myrmæl Helgestad Henning + 3,2
6. Simen Hegstad Krüger Lyn + 3,5

Dato: 30. januar
Tid: 12:00
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

3 x 10 km stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Jonas Udjus Frorud
Hans Christer Holund
Simen Hegstad Krüger
Lyn 1 1.15.24,7
Sølvmedalje Martin Løwstrøm Nyenget
Daniel Stock
Håvard Solås Taugbøl
Lillehammer 1 + 47,6
Bronsemedalje Lars Ove Aunli
Petter Northug
Even Northug
Strindheim 1 + 54,6
4. Emil Iversen
Gaute Iversen
Jørgen Sæternes Ulvang
Varden 1 + 1.30,4
5. Håkon Hjelstuen
Harald Wright
Stian Remseth Andresen
Lyn 3 + 4.00,7
6. Eirik Lorentsen
Ole-Marius Bach
Daniel Myrmæl Helgestad
Henning 1 + 4.05,8

Dato: 31. januar
Tid: 12:00
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Lagsprint klassisk

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Øyvind Fjeld Moen
Eirik Brandsdal
Kjelsås 23.28,8
Sølvmedalje Storbritannia Andrew Musgrave (GBR)
Martin Johnsrud Sundby
Røa + 1,0
Bronsemedalje Morten Eide Pedersen
Martin Løwstrøm Nyenget
Lillehammer 1 + 3,8
4. Didrik Tønseth
Fredrik Riseth
Byåsen + 36,7
5. Tomas Northug
Petter Northug
Strindheim 1 + 1.17,7
6. Emil Intelhus Brøto
Pål Golberg
Gol + 1.20,2

Dato: 31. mars
Tid: 10:00
Sted: Beitostølen stadion

10 km fri teknikk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Martin Johnsrud Sundby Røa 20.56,7
Sølvmedalje Emil Iversen Varden + 7,8
Bronsemedalje Simen Hegstad Krüger Lyn + 11,1
4. Hans Christer Holund Lyn + 31,1
5. Finn-Hågen Krogh Tverrelvdalen + 31,8
6. Mathias Rundgreen Byaasen + 34,8

Dato: 1. april
Tid: 12:00
Sted: Beitostølen stadion

50 km fri teknikk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Martin Johnsrud Sundby Røa 2:16.10,6
Sølvmedalje Sjur Røthe Voss + 1.27,0
Bronsemedalje Magne Haga Åsen + 1.43,6
4. Simen Andreas Sveen Ring + 3.12,5
5. Storbritannia Andrew Musgrave (GBR) Røa + 3.24,2
6. Daniel Myrmæl Helgestad Henning + 4.46,0

Dato: 2. april
Tid: 12:30
Sted: Beitostølen stadion

30 km skiathlon U23

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Simen Hegstad Krüger Lyn Ski 1:15:49,6
Sølvmedalje Johan Hoel Åsen 1:15:52,7
Bronsemedalje Mikael Gunnulfsen IF Ørn 1:16:34,6
4. Eirik Mysen Oseberg 1:16:35,9
5. Vebjørn Turtveit Voss 1:17:00,7
6. Gaute Kvåle Røldal 1:17:03,1
7. Eirik Sverdrup Augdal Ringkollen 1:18:21,5
8. Kristian Græsli Hamar 1:18:42,2

Dato: 30. januar
Tid: xx:xx
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Sprint fri teknikk U23

Plass Utøver Klubb Prologtid
Gullmedalje Håvard Solås Taugbøl Lillehammer 3:25,78
Sølvmedalje Even Northug Strindheim 3:29,48
Bronsemedalje Sondre Turvoll Fossli Hokksund 3:27,83
4. Fredrik Riseth Byåsen 3:31,80
5. Aleksander Emil Dyrberg Ek Bærums Verk og Hauger 3:26,29
6. Sivert Grøtan Eriksen Byåsen 3:31,16
7. Gjermund Løfald Rindal 3:33,41
8. Magnus Stensås Tydal 3:32,46

Dato: 29. januar
Tid: xx:xx
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

15 km klassisk U23

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Mikael Gunnulfsen IF Ørn 39:03,5
Sølvmedalje Simen Hegstad Krüger Lyn 39:05,7
Bronsemedalje Johan Hoel Åsen 39:15,6
4. Chrisander Skjønberg Holth Birkebeineren 39:51,6
5. Eirik Sverdrup Augdal Ringkollen 39:56,9
6. Gaute Kvåle Røldal 40:05,0
7. Vebjørn Turtveit Voss 40:05,1
8. Sondre Turvoll Fossli Hokksund 40:09,8

Dato: 28. januar
Tid: xx:xx
Sted: Storelva skistadion, Tromsø

Skihopping

Kvinner

Liten bakke (K60)

Plass Utøver Klubb Poeng
Gullmedalje Silje Opseth Holeværingen 255,5
Sølvmedalje Line Jahr Vikersund 254,2
Bronsemedalje Anna Odine Strøm Alta 248,1
4. Thea Sofie Kleven Gjerpenkollen 241,3
5. Thea Minyan Bjørseth Lensbygda 233,9
6. Hanna Midtsundstad Vaaler 224,3

Dato: 8. mars 2016
Tid: 16:30
Sted: Tolga

Menn

Stor bakke

Plass Utøver Klubb Poeng
Gullmedalje Kenneth Gangnes Kolbukameratene 272,0
Sølvmedalje Johann André Forfang Tromsø 260,8
Bronsemedalje Andreas Stjernen Sprova 238,5
4. Fredrik Bjerkengen Kolbukameratene 230,9
5. Halvor Egner Granerud Asker 222,9
6. Espen Røe Tolga 205,6

Dato: 26. januar 2016
Tid: 18:20
Sted: Lysgårdsbakkene

Kombinert

Kvinner

5 km Gundersen

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Hanna Midtsundstad Vaaler / NTG 10.11
Sølvmedalje Anna Odine Strøm Alta / NTG + 9
Bronsemedalje Gyda Westvold Hansen Nansen / Hedmarkhopp + 55
4. Thea Øihaugen Gausdal + 2.08
5. Tonje Bakke Elverum / NTG + 2.52
6. Mari Leinan Lund Tolga / Hedmarkhopp + 3.12

Dato: 8. mars 2016
Sted: Tolga

Menn

10 km Gundersen

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Jarl Magnus Riiber Heming / Kollenhopp 27.18,3
Sølvmedalje Håvard Klemetsen Kautokeino / Granåsen + 14,4
Bronsemedalje Magnus Krog Høydalsmo / Granåsen + 27,3
4. Jan Schmid Sjetne / Granåsen + 57,2
5. Espen Andersen Lommedalen / NTG + 1.16,4
6. Mikko Kokslien Søre Ål / NTG + 1.40,7

Dato: 12. og 14. november 2015
Sted: Midtstubakken/Beitostølen

5 km Gundersen

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Espen Andersen Lommedalen / NTG 12:21
Sølvmedalje Sindre Ure Søtvik Eldar / NTG +0:24
Bronsemedalje Einar Lurås Oftebro Jardar / Kollenhopp +0:25
4. Jan Schmid Sjetne / Granåsen Skiteam +0:27
5. Mikko Kokslien Søre Ål / NTG +0:31
6. Espen Dahlhaug Bjørnstad Byaasen / Granåsen Skiteam +0:39

Dato: 18. mars 2016
Sted: Molde

Lagsprint

Plass Utøvere Lag Tid
Gullmedalje Jan Schmid
Jørgen Graabak
Sør-Trøndelag 1 32:32
Sølvmedalje Audun Hokholt
Espen Andersen
Akershus 1 +0:19
Bronsemedalje Lars Ivar Skårset
Mikko Kokslien
Oppland +1:18
4. Einar Lurås Oftebro
Lars Halvdan Buraas
Akershus 2 +1:19
5. Simen Tiller
Truls Sønstehagen Johansen
Hedmark +1:23
6. Leif Torbjørn Næsvold
Sindre Ure Søtvik
Buskerud/Hordaland +2:21

Dato: 19. mars 2016
Sted: Molde

Kilder

Resultater kombinert
Resultater langrenn
Resultater skihopp

Referanser

  1. ^ «Hoppkomiteen i Norges Skiforbund vil legge ned hopp-NM». Trønder-Avisa. 2. juni 2015. Besøkt 3. april 2016. 
  2. ^ «Hopperne flytter NM i normalbakke». Dagbladet. 3. februar 2016. Besøkt 3. april 2016. 
  3. ^ «Riiber slo spesialhopperne – nå vil han hoppe i verdenscupen». NRK. 29. oktober 2016. Besøkt 30. oktober 2016. 

Eksterne lenker