This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

NM i friidrett 1963 – Wikipedia

Norgesmesterskapet i friidrett 1963 bestod av flere arrangementer som i 1963 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert på Lerkendal stadion i Trondheim 16.–18. august. Arrangører var SK Freidig og Trondheim & Omegn Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere var Arne Hamarsland og Berit Tøien Berthelsen.[3]

Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:

Kvinner

100 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Kirsten Rasmussen Gryllefjord 12.2
Sølvmedalje Berit Tøien Hakadal 12.6
Bronsemedalje Ragnhild Solgaard Tyrving 12.7

200 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Berit Tøien Hakadal 25.3
Sølvmedalje Ragnhild Solgaard Tyrving 26.2
Bronsemedalje Gerd von der Lippe Tyrving 26.6

400 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Oddrun Lange IL i BUL 58.1
Sølvmedalje Gerd von der Lippe Tyrving 59.2
Bronsemedalje Julie Stuberg IL Varden 61.8

800 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Berit Dønnum Ull-Kisa 2:22.0
Sølvmedalje Astrid Hansen Sørbråten 2:22.6
Bronsemedalje Ellen Harbitz Tyrving 2:24.1

80 meter hekk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Berit Harby Hamar IL 12.2
Sølvmedalje Reidun Aasnæs Oslo IL 12.7
Bronsemedalje Marit Harby Hamar IL 12.9

4 x 100 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Marit Erstad
Ragnhild Solgaard
Britt Krohg-Sørensen
Gerd von der Lippe
[4]
IL Tyrving 50.8
Sølvmedalje IL i BUL 51.2
Bronsemedalje Romedal IL 52.9

Lengdehopp

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Berit Tøien Hakadal 5.92
Sølvmedalje Oddrun Lange IL i BUL 5.67
Bronsemedalje Torhild S. Pettersen Larvik Turn 5.39

Høydehopp

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Tove Dønnum Ull-Kisa 1.55
Sølvmedalje Marianne Rønsberg Øverbygda 1.50
Bronsemedalje Ebba Lund Hansen Tønsberg Turn 1.50

Kulestøt

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Astrid Sjultangen Kragerø IF 12.70
Sølvmedalje Edel Levrås Svalbard Turn 11.96
Bronsemedalje Kari Røli SK Freidig 11.13

Diskos

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Edel Leverås Svalbard Turn 39.50
Sølvmedalje Stefi Koht Krogh Kongsvinger 38.68
Bronsemedalje Karen Fladset Olymp 36.40

Spydkast

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Oddrun Lange IL i BUL 44.80
Sølvmedalje Elin Pentz Tyrving 36.89
Bronsemedalje Mona Persvold Fossekallen 34.93

Menn

100 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Carl-Fredrik Bunæs IK Tjalve 10.5
Sølvmedalje Richard Simonsen Vestar 10.8
Bronsemedalje Rønning Tollefsen SK Freidig 11.0

200 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Carl-Fredrik Bunæs IK Tjalve 21.2
Sølvmedalje Richard Simonsen Vestar 21.8
Bronsemedalje Kjell Brenne Volda 22.1

400 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Carl-Fredrik Bunæs IK Tjalve 48.3
Sølvmedalje Dag Wold Lillehammer IF 48.8
Bronsemedalje John Skjelvaag TIF Viking 49.0

800 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Thor Solberg TIF Viking 1:51.4
Sølvmedalje Jan Henrik Bentzon Njård 1:51.5
Bronsemedalje Knut Brustad Frosta 1:52.1

1500 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Arne Hamarsland IL Gular 3:44.9
Sølvmedalje Einar Førde IK Tjalve 3:50.3
Bronsemedalje Reidar Søsveen Oslo-Ørn 3:51.5

5000 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ola Tellesbø IL i BUL 14:18.0
Sølvmedalje Odd Fuglem Selbustrand 14:18.0
Bronsemedalje Per Erik Sponberg IL i BUL 14:22.2

10000 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Pål Benum IL i BUL 30:20.8
Sølvmedalje Magnar Lundemo IL Varden 30:27.0
Bronsemedalje Per G. Lien Aalesund 30:45.4

25 km landeveisløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Magnar Lundemo Varden 1:20:27
Sølvmedalje Sverre Sartz Heming 1:21:57
Bronsemedalje Kjell Hatlebakk BUL 1:22:26

Maraton

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Kjell Hatlebakk IL i BUL 2:31:38
Sølvmedalje Ingvar Bøe Innfjorden 2:35:13
Bronsemedalje Arnulf Rekkebo Hommelvik 2:36:12

3 km terrengløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Pål Benum BUL 12:03
Sølvmedalje Ola Tellesbø BUL 12:04
Bronsemedalje Odd Fuglem Selbustrand 12:04

8 km terrengløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Pål Benum BUL 25:05
Sølvmedalje Odd Fuglem Selbustrand 25:08
Bronsemedalje Kjell Teien SK Vidar 25:14

Skogsløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Eirik Størdal Lensvik 1:08:21
Sølvmedalje Reidar Andreassen Herefoss 1:08:26
Bronsemedalje Per Gunnar Lien Aalesund 1:08:43

110 meter hekk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Kjellfred Weum IF Hellas 14.6
Sølvmedalje Jan Gulbrandsen SK Vidar 15.0
Bronsemedalje Ragnar Moland Urædd 15.4

400 meter hekk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Jan Gulbrandsen SK Vidar 53.1
Sølvmedalje John Skjelvaag TIF Viking 53.3
Bronsemedalje Per Aunet Stjørdals-Blink 53.9

3000 meter hinder

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ole Ellefsæter Veldre 9:04.8
Sølvmedalje Erik Størdal Lensvik 9:06.6
Bronsemedalje Ragnvald Dahl Vadsø Turn 9:10.8

4 x 100 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Roger Becklund
Carl-Fredrik Bunæs
Bjørn Berglund
Svein Lilleberg
IK Tjalve 42.2
Sølvmedalje SK Freidig 43.1
Bronsemedalje IL i BUL 43.7

4 x 400 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Terje Schrøder-Nielsen
Torbjørn Briseid
Helge Pharo
Carl-Fredrik Bunæs
IK Tjalve 3:19.1
Sølvmedalje SK Freidig 3:20.9
Bronsemedalje IL i BUL 3:21.5

4 x 1500 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Arne G. Spook
Jens Chr. Berge
Pål Benum
Ola Tellesbø
IL i BUL 16:00.8
Sølvmedalje IK Tjalve 16:05.0
Bronsemedalje Oslostudentenes IK 16:22.0


1000 meter stafett

Plass Klubb Tid
Gullmedalje IK Tjalve 1:56.7
Sølvmedalje Viking 1:56.9
Bronsemedalje SK Freidig 1:57.0

Lengdehopp

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Odd Bergh SK Freidig 7.28
Sølvmedalje Hans Jørgen Flaathen IF Hellas 7.12
Bronsemedalje Harald Pettersen Moss IL 6.97

Høydehopp

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Odd Sangvik Mandal & Halse 1.98
Sølvmedalje Stein Sletten IL Gular 1.98
Bronsemedalje Arve Vang Inderøy 1.98

Tresteg

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Odd Bergh SK Freidig 15.44
Sølvmedalje Karl Johan Løwe Kjose 15.08
Bronsemedalje Martin Jensen Ask IL 14.95

Stavsprang

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Kjell Hovik SK Freidig 4.60
Sølvmedalje Reidulv Førde IK Tjalve 4.50
Bronsemedalje Andreas Larsen-Nyhus IF Hellas 4.40

Kulestøt

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Bjørn Bang Andersen IL i BUL 16.83
Sølvmedalje Harald Lorentzen SK Freidig 15.92
Bronsemedalje Stein Haugen IL i BUL 15.71

Diskos

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Stein Haugen IL i BUL 54.38
Sølvmedalje Ragnar Skautvedt IK Tjalve 52.12
Bronsemedalje Tormod Lislerud SK Freidig 48.67

Spydkast

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Terje Pedersen SK Vidar 76.45
Sølvmedalje Gunnar Arntzen Hobøl 75.31
Bronsemedalje Willy Rasmussen IK Tjalve 72.18

Sleggekast

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Oddvar Krogh Sarpsborg IL 62.01
Sølvmedalje Odd Sangvik Mandal & Halse 51.95
Bronsemedalje Arnfinn Bigseth Aksla IL 50.25

Referanser

  1. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
  2. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
  3. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
  4. ^ Budstikka 19. august 1963, s. 2.

Kilder