This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

NM i friidrett 1955 – Wikipedia

Norgesmesterskapet i friidrett 1955 bestod av flere arrangementer som i 1955 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet ble arrangert på Bislett stadion i Oslo 12.–14. august. Arrangører var Norges Friidrettsforbund og Oslo Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere ble Bjørn Thorkildsen og Reidun Buer.[3]

Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:

Kvinner

60 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Reidun Buer IL i BUL 7.7
Sølvmedalje Anne Lise Thoresen Tyrving 7.7
Bronsemedalje Jorun Tangen IL i BUL 7.7


100 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Anne Lise Thoresen Tyrving 12.5
Sølvmedalje Reidun Buer IL i BUL 12.6
Bronsemedalje Jorun Tangen IL i BUL 12.7


200 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Reidun Buer IL i BUL 25.4
Sølvmedalje Anne Lise Thoresen Tyrving 25.8
Bronsemedalje Jorun Tangen IL i BUL 26.2


80 meter hekk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Jorun Tangen IL i BUL 12.0
Sølvmedalje Astrid Haukaas Frisinn 12.4
Bronsemedalje Aud Eide Olsen TIF Viking 12.6


4 x 100 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Mona Huse
Kari Steffensen
Jorun Tangen
Reidun Buer
IL i BUL 49.9
Sølvmedalje Tyrving 51.3
Bronsemedalje Ull-Kisa 53.1


Lengdehopp

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Anne Lise Thoresen Tyrving 4.99
Sølvmedalje Jorun Tangen IL i BUL 4.98
Bronsemedalje Astrid Haukås Frisinn 4.97


Høydehopp

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Synnøva Reikvam Bergens Turn 1.48
Sølvmedalje Anbjørg Stifoss Grane 1.45
Sølvmedalje Bodil Schanke Oslo IL 1.45


Kulestøt

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Edith Todnem IF Ørnulf 10.81
Sølvmedalje Jorun Tangen IL i BUL 10.75
Bronsemedalje Johanne Venås Frol 10.55


Diskos

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Edith Todnem IF Ørnulf 36.40
Sølvmedalje Gudrun Aagaard Sarpsborg 34.49
Bronsemedalje Johanne Greibrok Skarphedin 34.36


Spydkast

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Alfhild Nærland Skjalg IL 37.44
Sølvmedalje Edith Todnem IF Ørnulf 32.68
Bronsemedalje Bjørg Myhre Tyrving 30.24


Slengball

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Aslaug Homble Nannestad 43.92
Sølvmedalje Hallfrid Østerbø Bergens Turn 42.90
Bronsemedalje Edel Leverås Frol 42.14


Menn

100 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Birger Marsteen SK Rapp 10.8
Sølvmedalje Tor Olsen Halden IL 10.9
Bronsemedalje Hermund Høgheim Norrøna 11.0


200 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Birger Marsteen SK Rapp 22.0
Sølvmedalje Bjørn Nilsen Skjalg IL 22.2
Bronsemedalje Svein Oseid IK Tjalve 22.4


400 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Audun Boysen IK Tjalve 48.0
Sølvmedalje Kjell Mangset Sarpsborg 49.0
Bronsemedalje Svein Oseid IK Tjalve 49.1


800 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Audun Boysen IK Tjalve 1:50.4
Sølvmedalje Ragnar Andersen Halden IL 1:51.0
Bronsemedalje Ulf Bertil Lundh Fredrikstad IF 1:55.2


1500 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Arne Hamarsland Gular 3:53.4
Sølvmedalje Terje Lilleseth IL i BUL 3:53.4
Bronsemedalje Karl E. Lunaas IL i BUL 3:54.6


5000 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ernst Larsen Ranheim IL 14:14.0
Sølvmedalje Øistein Saksvik Ranheim IL 14:14.8
Bronsemedalje Tor Torgersen Torodd IF 14:50.2


10000 meter

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Magne Åbråten Lunner IL 31:34.6
Sølvmedalje Idar Dahl Strindheim IL 31:45.0
Bronsemedalje Olav Sande Svint 31:50.4


25 km landeveisløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Viktor Olsen Charlottenlund SK 1:21:19
Sølvmedalje Asbjørn Østvold Hokåsen 1:21:52
Bronsemedalje Viktor Larsen Charlottenlund SK 1:23:06


Maraton

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje John Systad TIF Viking 2:43:14
Sølvmedalje Viktor Olsen Charlottenlund SK 2:50:18
Bronsemedalje Asbjørn Østvold Hokåsen 3:00:17


3 km terrengløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Øistein Saksvik Ranheim IL 12:30
Sølvmedalje Ernst Larsen Ranheim IL 12:44
Bronsemedalje Svein Hagtvedt Hedrum 13:10


8 km terrengløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Viktor Larsen Charlottenlund SK 27:08
Sølvmedalje Asbjørn Østvold Hokåsen 27:11
Bronsemedalje Lars Gjermshus Kongsvinger 27:44


Skogsløp

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Øistein Saksvik Ranheim IL 1:06:12
Sølvmedalje Idar Dahl Strindheim IL 1:09:34
Bronsemedalje Viktor Larsen Charlottenlund SK 1:10:05


110 meter hekk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Tor Olsen Halden IL 14.9
Sølvmedalje Jan Borgersen Fredrikstad IF 15.1
Bronsemedalje Arne Dahl IL Varden 15.2


400 meter hekk

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Finn Larsen SK Vidar 53.8
Sølvmedalje Jan Borgersen Fredrikstad IF 54.4
Bronsemedalje Reidar Nilsen Grand 54.6


3000 meter hinder

Plass Utøver Klubb Tid
Gullmedalje Ernst Larsen Ranheim IL 8:50.6
Sølvmedalje Endre Gåsemyr Gular 9:13.2
Bronsemedalje Olav Aase Seim 9:16.4


4 x 100 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Ole Lie
Svein Oseid
Erik Bjølseth
Audun Boysen
IK Tjalve 2 43.0
Sølvmedalje Oslo-Ørn 43.7
Bronsemedalje IK Tjalve 1 43.7


4 x 400 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Erik Bjølseth
Harald Ødegaard
Svein Oseid
Audun Boysen
IK Tjalve 3:19.8
Sølvmedalje Oslo-Ørn 3:27.8
Bronsemedalje Oslo Turn 3:29.6


4 x 1500 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Alf Eidsæther
Magne Tveit
Karl Lunaas
Terje Lilleseth
IL i BUL 16:09.8
Sølvmedalje IK Tjalve 16:26.6
Bronsemedalje Oslo-Ørn 16:54.8


1000 meter stafett

Plass Utøvere Klubb Tid
Gullmedalje Roald Karlsen
Ulf Larsen
Jens Meinich
Finn Larsen
SK Vidar 1:58.0
Sølvmedalje Halden IL 1:58.5
Bronsemedalje Torodd IF 1:59.2


Lengdehopp

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Torkel Hurvenes Grane 6.92
Sølvmedalje Roar Berthelsen IK Tjalve 6.84
Bronsemedalje Geir Arnfinn Husby Ås 6.77


Høydehopp

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Bjørn Thorkildsen IF Hellas 1.91
Sølvmedalje Johan P. Arnstad Fram Skatval 1.85
Bronsemedalje Bjørn Gundersen Elverum 1.80


Tresteg

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Jakob Rypdal Tresfjord 14.62
Sølvmedalje Odd Larsen Staal 14.10
Bronsemedalje Rune Nilsen IL i BUL 13.98


Stavsprang

Plass Utøver Klubb Høyde
Gullmedalje Hermund Høgheim Norrøna 4.00
Sølvmedalje Thorolf Rafto Norrøna 3.60
Bronsemedalje Norvald Herstad Gular 3.60


Kulestøt

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Sverre Øverby Vestheim 14.87
Sølvmedalje Bjarne Lunde IF Ørnulf 14.20
Bronsemedalje Arvid Mikkelsen Bergkam. 14.00


Diskos

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Kristian Johansen Jutul 47.36
Sølvmedalje Reidar Hagen Vinstra 46.92
Bronsemedalje Stein Haugen IL i BUL 44.96


Spydkast

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Egil Danielsen Hamar IL 69.17
Sølvmedalje Einar Røberg Søre Trysil 66.20
Bronsemedalje Hans Øverland Høybråten & Stovner 63.16


Sleggekast

Plass Utøver Klubb Lengde
Gullmedalje Peder Norbye Mebonden IL 51.04
Sølvmedalje Einar Kjuus Holstad 49.72
Bronsemedalje Magne Føleide Florø 47.68


Referanser

  1. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
  2. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
  3. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.

Kilder