This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Википедија

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 98.278 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Abraham Willaerts, Galley and men of war.jpeg

Галија — антички брод кој го управувале веслачи, а се користел при војување и тргување. Постојат извори дека изработката на весла потекнува од египетското Старо Кралство. Многу галии имале јарболи и весла, кои ги користеле кога ветерот бил поволен.

Во поморското војување на Средоземното Море од Хомеровото време до развојот на топовските бродови околу XV и XVI век. Галиите се бореле во војните кои ги воделе древна Персија, Грција, Картагина и Рим, сѐ до IV век. По пропаѓањето на римското царство галиите помалку се користеле во византиската морнарица и останатите наследници на Римското царство, како и од страна на новите муслимански држави. Средновековните средоземноморски држави, италијанските приморски републики, меѓу кои и Венецијанската република, Пиза и Џенова ги користеле галиите, сѐ додека мановарите не ги истиснале од употреба. Битката кај Лепанто (1571) била една од најголемите поморски битки во кои галиите продолжиле да бидат користени како главна поморска сила, сѐ додека широкотрупните воени бродови со едра не се појавиле во Средоземното Море во XVII век. Галиите се користеле во помал број до појавата на парната машиина, кога целосно биле исфрлени од употреба. (Дознајте повеќе...)


Слика и снимка на денот
Münster, Westdeutsche Lotterie -- 2018 -- 0417.jpg
Фасада на Западногерманската лотарија во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Почетокот на затемнувањето на Сонцето од 6 јануари 2019 г. гледан од Јапонија.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Часовник со кирилични бројки на кула во Бигорскиот манастир
На денешен ден…

Денес е 16 јануари 2019 г.

Настани:

27 п.н.е.  Римскиот сенат му ја доделил титулата „Август“ (латински: велик, славен) на Октавијан. Подоцна, сите римски цареви си ја придодавале оваа титула.
1492  Првата современа граматика, граматиката на шпанскиот јазик ѝ е претставена на кралицата Изабела I.
1547  Кнезот Иван IV Василјевич, во историјата познат како Иван Грозни, во Москва е крунисан за руски цар.
1605  Излегло од печат првото издание на „Генијалниот витез Дон Кихоте од Манча“ од Мигел де Сервантес.
1778  Франција ја призна независноста на САД, кои водеа ослободителна војна против британското колонијално владеење. Во борбата на страната на Американците учествуваа неколку илјади Французи, меѓу кои и маркизот Ла Фајет, еден од најистакнатите воени соработници на Џорџ Вашингтон. Победата на САД и демократското уредување на новата држава имаше голем одек во Франција, каде што набрзо дојде до буржоаската револуција.
1920  Во САД е воведена прохибиција (забрана) на производство, точење и уживање на алкохолни пијалоци. Оваа мерка не доведе до подобрување на општествените прилики, туку, напротив, лавината на корупцијата и на ганстерството доби уште поголем замав. Прохибицијата во 1933 година ја укина претседателот Франклин Рузвелт, отфрлајќи ја како штетна, утопистичка идеја.
1945  Втора светска војна: Адолф Хитлер се преселил во подземниот бункер во Берлин, каде што и се самоубил 4 месеци подоцна.
1979  Реза Пахлеви, иранскиот шах, избегал од земјата. Иран станува исламска република под водство на верскиот лидер Хомеини.
1996  Одржано е основачко собрание на партијата Македонска алијанса. Регистрирана е на 22.03.1996 година, а промовирана на 14.06.1996 година. За претседател на партијата е избран Ѓорѓија Атанасовски.

Родени:

1853  Андре Мишлен — француски индустријалец.
1924  Александар Тишма — српски и југословенски писател.
1933  Сузан Зонтаг — американска писателка.
1935  Удо Латек — германски фудбалер и тренер.
1940  Лепа Лукиќ — српска фолк-пејачка.
1948  Џон Карпентер — американски режисер и сценарист.
1950  Дамо Сузуки — јапонски музичар, пејач на групата „Кен“ (Can).
1956  Тадија Качар — српски и југословенски боксер.
1956  Џеарлс Хендерсон — американски кошаркар.
1957  Митар Мириќ — српски фолк-пејач.
1959  Шаде — англиска поп-пејачка.
1961  Хари Варешановиќ — босански поп-пејач.
1962  Златко Портнер — југословенски ракометар.
1974  Кејт Мос — британска манекенка.
1980  Ларс Бак — дански велосипедист.
1981  Ник Валенси — американски рок-музичар, член на групата „Строукс“ (The Strokes).
1984  Серхио Пардилја — шпански велосипедист.
1984  Штефан Лихтштајнер — швајцарски фудбалер.
1985  Пабло Забалета — аргентински фудбалер.

Починале:

1927  Јован Цвииќ — српски географ и претседател на Српската академија на науките и уметностите.
1936  Алберт Фиш — американски сериски убиец.
1957  Артуро Тосканинииталијански диригент.
1962  Иван Мештровиќ — хрватски вајар.
1991  Густав Влахов — првоборец, носител на „Партизанска споменица 1941“ и општествено-политички работник.
1997  Олга Милосавлева — македонска балерина, кореограф и педагог.
2008  Никола Кљусев — македонски премиер.
2012  Густав Леонхарт — холандски клавијатурист и диригент.
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — Централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — Проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект - освен на македонски, Википедија е достапна и на 285 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич