This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Vikipedija

Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 193 942 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 193 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Savaitės straipsnis

Švetpolės alaus darykla apie 1900 m.

Švetpolės palivarkas (dar kitaip vadinamas Švėtpolio, Švedpolės, Švedpuolio, Švedlaukio, rus. Шветполъ, Шведполъ, lenk. Szwetpoł, Szwedpoł, vok. Swetopol, Swetpol, latv. Švetpole) – palivarkas Šiaurės Lietuvoje, Joniškio r., Žagarės sen., Švedlaukio kaime, 2,3 km į šiaurės rytus nuo Žagarės, 25,3 km į šiaurės vakarus nuo Joniškio, dešiniajame Švėtės krante. Palivarke buvo XIX a. įvairiu laikotarpiu statyti moliniai gyvenamieji ir ūkiniai pastatai. Pavadinimas sudurtinis iš 2 žodžių — Švėtė (upė) ir pole (laukas), kuris ilgainiui transformavosi į Švedpolė, o dabar naudojama Švedlaukio (kaimas) versija.

Švetpolės atvejis vienas iš nedaugelio Lietuvoje kai dvaro alaus darykla (bravoras) XIX a. transformavosi į garsią alaus daryklą. Vėliau, dvarą po grafo Aleksandro 1894 m. mirties, paveldėjus 1895 m. broliui Georgijui Naryškinui, Švetpolė išgarsėjo kaip alaus darykla, kurios produkcijos realizacija siekė Kauno (Šiaurės Lietuvoje) ir Kuršo gubernijas, Rygą, Sankt Peterburgą, Kaukazą, buvo apdovanota medaliais įvairiose parodose (1897 m.). Savo kūryboje Švetpolės alų (įvairių švenčių progomis) mini latvių rašytojas Robertas Sėlis (Vasjulis-Hermanis-Erkmanis, 1884–1975) (romanas „Silainės dvaras“, 1948 m.).

1804 m. buvo įkurtas Švetpolės palivarkas, priklausęs Žagarės dvarui. 1815 m. palivarke pastatyta alaus darykla. 1836 m. Švetpolės palivarke minima veikianti alaus darykla, o 1859 m. degtinės-vyno-alaus darykla. Tais metais Žagarės gubernijoje yra minimi 3 apynynai: Naujosios Žagarės dvare, Montoriškių, Petraičių palivarkuose, o vyšnių: Žagarės sode – 417, Montoriškių – 46, Žadeikių – 32, Petraičių – 300.

Nuo 1857 m. veikė spirito varykla. Mirus Platonui Zubovui Žagarė 1857 m. atiteko broliui Aleksandrui, kuris 1858-05-14(26) valdą pardavė Rusijos imperijos kariuomenės pulkininkui Dimitrijui Naryškinui (Ivano, 1812–1866). 1859 m. dokumentacijoje minimas jos nuomininkas degtindaris (vyndaris) Frydmanas (Friedmann), taip pat architektas Vasiliauskas (Wasilewski) įrengęs kubilą fermentacijai, pristatytas ledas, rugiai (po 200 pūrų).

1881 m. Kauno gubernijos žemvaldžių sąraše nurodoma, kas Aleksandras Naryškinas (Dimitrijaus, 1851–1894) 1877 m. paveldėjo (pagal 1872 m. pasirašytą susitarimą su broliu Georgijum) Žagarės dvarą su 8704,5 dešimtinių žemės, su malūnu (duoda 2700 rub. metinių pajamų) ir alaus daryklą (550 rub. metinių pajamų), valdą prižiūri ekonomas, o pats gyvena Sankt Peterburge.

Daugiau…


Naujienos

  • Vasario 18 d. dėl potvynio kelyje  206  ŠilutėRusnė  ir apylinkėse paskelbta ekstremali situacija.
  • Vasario 17 d. Karaliaus Mindaugo taurę Vilniuje iškovojo „Rytas“, laimėjęs prieš Kauno „Žalgirį“ 70:67.
  • Vasario 16 d. pirmą kartą istorijoje Kanadoje Niagaros kriokliai nušviesti Lietuvos vėliavos spalvomis.
  • Vasario 16 d. mirė aktorius Bruno Ganz, pagarsėjęs Hitlerio role 2004 m. filme „Trečiojo reicho žlugimas“.
  • Vasario 15 d. Latvija visoje šalyje paskelbė gripo epidemiją: neveikia dalis mokyklų, atšaukti vieši renginiai.
  • Vasario 15 d. Miunchene surengta eilinė tarptautinio saugumo konferencija (MSC), vykstanti nuo 1962 m.
  • Vasario 14 d., trūkstant oro bendrovių užsakymų, „Airbus“ pranešė nebegaminsianti superlainerių A380.


vasario 19 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

Balandiškių piliakalnis.jpg
POTY barnstar.svg 2018 m. lietuviškosios Vikipedijos nuotraukų rinkimuose 2-ąją vietą užėmė:
Balandiškių piliakalnis Elektrėnų savivaldybės vėliava Elektrėnų savivaldybė
Straipsnių iliustravimo projekto puslapis

Savaitės iniciatyva

Kaaba šventykla Mekoje, Saudo Arabijoje. Tai islamo šerdis. Čia musulmonai iš viso pasaulio susirenka kartu pasimelsti

Islamas (arab. الإسلام = al-'islām) – monoteistinė religija, antra pagal dydį pasaulyje. Ją išpažįsta apie 27 % Žemės gyventojų (2011 m. duomenimis, dažniausiai nurodoma 1,9 milijardo tikinčiųjų). Labiausiai paplitusi pietvakarių Azijoje ir šiaurės Afrikoje. Jos išpažinėjai – musulmonai – tiki vieninteliu ir amžinu Dievu (arab. Allah) ir jo pranašu Mahometu. Musulmonų maldos namai – mečetė. Arabų kalba islām reiškia „paklusnumas“. Šis žodis etimologiškai yra susijęs su nuolankumu, taikumu (salām reiškia „taika“).

Islamo religija atsirado VII a. Arabijoje, kai Mahometas suvienijo arabų gentis. Po jo mirties 632 m. buvo sumaištis, kam atiteks islamo bendruomenės vadovavimas. Kilus kivirčui tarp Medinos ansarų ir Mekos muhajirunų, Umaras ibn al-Katabas į sostą pasiūlė Abu Bakrą, Mahometo artimą draugą ir bendradarbį. Kitiems pritarus, Abu Bakras tapo pirmuoju kalifu (išvertus – „įpėdiniu“) ir islamo bendruomenės lyderiu.

Abu Bakro neatidėliotina užduotis buvo atkeršyti už neseną pralaimėjimą Bizantijos (taip pat žinomai Rytų Romos Imperijos pavadinimu) pajėgoms, nors iškilo didesnė grėsmė: sužinojusios apie Mahometo mirtį, arabų gentys pradėjo maištauti. Kai kurios gentys atsisakė mokėti Zakato mokestį naujam kalifui, kuomet kitos kėlė savo reikalavimus. Abu Bakras greit paskelbė joms karą ir numalšino sukilimą. Šis nutikimas vadinamas Ridos karais („Atskalūnų karai“).

Po Abu Bakro mirties 634 m. kalifu tapo Umaras, po jo Utmanas ibn al-Afanas ir dar vėliau – Ali ibn Abi Talibas. Šie keturi kalifai vadinami „khulafa rashidūn“ (Teisingai Valdę Kalifai). Jiems valdant islamo valstybės teritorija smarkiai išsiplėtė. Dešimtmečiai karų tarp Bizantijos ir Persijos išsekino abi puses. Ne tik, kad nebuvo įvertinta išaugusi nauja galia ir arabų kovos žirgai, bet ir vidinės kovos Bizantijoje atvėrė barbarams galimybę įsiveržti. Pasinaudodami šiom silpnybėm musulmonai užėmė Siriją ir Palestiną (634–640 m.), Egiptą (639–642 m.) ir į rytus: Iraką (641 m.), Armėniją ir Iraną (642 m.), Transoksianiją ir netgi kinų Turkestaną.

Šios savaitės iniciatyva yra islamas.

Daugiau…

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga