This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Wales at the 1958 British Empire and Commonwealth Games

Wales at the
1958 British Empire and Commonwealth Games
Flag of Wales (1953–1959).svg
CGF code WAL
CGA Commonwealth Games Council for Wales
Website teamwales.net
in Cardiff, Wales
Competitors 114 in 9 sports
Flag bearer Opening:
Closing:
Medals
Ranked 11thth
Gold
1
Silver
3
Bronze
7
Total
11
Commonwealth Games appearances (overview)
British Empire Games
British Empire and Commonwealth Games
British Commonwealth Games
  • 1970
  • 1974
Commonwealth Games

Wales competed at the 1958 British Empire and Commonwealth Games in Cardiff, Wales, from 18 July to 26 July 1958.

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Howard Winstone Boxing Bantamweight
 Silver Malcolm Collins Boxing Featherweight
 Silver Robert Higgins Boxing Light heavyweight
 Silver John Merriman Athletics 6 Mile run 19 July
 Bronze Donald Braithwaite Boxing Flyweight
 Bronze Roger Pleace Boxing Heavyweight
 Bronze Bill Brown Boxing Light middleweight
 Bronze Don Skene Cycling 10 Miles Scratch 22 July
 Bronze J. Preston
M. V. Kerslake
J. J. Evans
Fencing Team foil 22 July
 Bronze J. Preston
M. V. Kerslake
R. A. Maunder
T. R. Lucas
Fencing Team sabre 24 July
 Bronze David Edwards
John Fage
David Prichard
John Edwards
Rowing Coxless fours 22 July

Athletics

The athletics tournament was held at the Cardiff Arms Park. The results for the Welsh athletes are as below:[1]

Men

Track
Athlete Event Round 1 Round 2 Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
D. W. Roberts 100 yds 10.1 3 Did not advance
R. Jones 9.9 1 Q 10.0 4 Did not advance
N. J. Whitehead 10.0 3 Q 10.0 3 Did not advance
J. E. P. Morgan 10.0 1 Q 10.0 4 Did not advance
J. C. Jones 220 yds 21.9 2 Q 22.1 3 Did not advance
N. J. Whitehead 22.9 3 Q 22.0 3 Did not advance
J. Oliver 22.8 5 Did not advance
T. R. Billington 880 yds 1:57.3 5 N/A Did not advance
H. G. Tawton 1.58.0 6 N/A Did not advance
A. N. Horrel 22.8 5 N/A Did not advance
J. M. Williams 1:56.3 5 N/A Did not advance
A. F. Pumfrey Mile run 4:12.3 5 N/A Did not advance
John Merriman 3 Mile run N/A 13:32.4 6
D. J. P. Richards N/A 13
John Merriman 6 Mile run N/A 28:48.8 2nd, silver medalist(s)
R. B. Davies Marathon N/A 2:30:54 9
R. G. Frankiln N/A 2:31.24 10
D. Rees N/A 2:39:17 15
T. C. Wood N/A 2:53.42 18
R. D. Shaw 440 yard hurdles N/A 55.0 4 Q 54.2 4 Did not advance
R. Jones
N. J. Whitehead
D. W. Roberts
J. E. P. Morgan
4 x 110yd relay 42.5 3 Q N/A 42.0 5
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
K. M. Phillips High jump 6 ft 1 in (1.85 m) 21 Did not advance
T.Morgan 6 ft 0 in (1.83 m) 25 Did not advance
J. D. Neill Pole vault 11 ft 6 in (3.51 m) 13 Did not advance
J. B. Woolley Long jump 23 ft 1.5 in (7.049 m) 15 Q 21ft. 3ins. 16
R. Gazard 21 ft 8.5 in (6.617 m) 23 Did not advance
R. Dodd Triple Jump 45 ft 0.75 in (13.7351 m) 19 Did not advance
H. L. Williams Discus throw 152 ft 3.5 in (46.419 m) 7 Did not advance
M. W. Pemberton 136 ft 10 in (41.71 m) 13 Did not advance
B. G. Sexton Javelin throw 206 ft 1.5 in (62.827 m) 12 Did not advance
N. D. Watkins 196 ft 10 in (59.99 m) 14 Did not advance
H. L. Williams Shot put 43 ft 11 in (13.39 m) 12 Did not advance
J. R. Davies 42 ft 7.75 in (12.9985 m) 14 Did not advance
L. M. Hall Hammer throw 159 ft 10.5 in (48.730 m) 10 Did not advance

Women

Track
Athlete Event Round 1 Round 2 Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
B. F. Jones 100 yds 11.4 4 N/A Did not advance
J. A. Whitehead 11.4 4 N/A Did not advance
G. Lewis 11.4 4 N/A Did not advance
B. Turner 11.9 5 N/A Did not advance
D. H. Williams 220 yds 27.5 4 N/A Did not advance
G. Lewis 26.5 3 N/A Did not advance
J. A. Whitehead 25.2 3 N/A Did not advance
J.Barnett 27.0 4 N/A Did not advance
S. L. Lewis 80 metres hurdles 11.8 3 N/A Did not advance
C. M. Thomas 11.6 3 N/A Did not advance
B. F. Jones
J. A. Whitehead
G. Lewis
E. Grainger
4 x 110 yard relay DSQ N/A Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
B. F. Jones Long jump 17 ft 8.75 in (5.4039 m) 9 Did not advance
S. Jones 15 ft 5 in (4.70 m) 14 Did not advance

Boxing

The boxing events were held at Sophia Gardens Pavilion. The results for the Welsh athletes are as below:[2]

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Donald Braithwaite Flyweight Bye  Rhodesia W. A. Pretorius
W on points
 Jackie Brown (SCO)
L on points
Did Not Advance 3rd, bronze medalist(s)
Howard Winstone Bantamweight Bye  P. Bennyworth (ENG)
W on points
 Richard Hanna (NIR)
W stoppage
 Oliver Taylor (AUS)
W on points
1st, gold medalist(s)
Malcolm Collins Featherweight Bye  M. S. Purton (NZL)
W on points
 Gert Coetzee (SAF)
W on points
 Wally Taylor (AUS)
L on points
2nd, silver medalist(s)
J. B. Robson Lightweight Bye  James Jordon (NIR)
L on points
Did not advance
Bill Brown Light middleweight ? ?  Stuart Pearson (ENG)
L
Did not advance 3rd, bronze medalist(s)
G. M. Waters Middleweight  Hari Singh (IND)
L KO
Did not advance
Robert Higgins Light heavyweight N/A  F. E. Nonelly (CAN)
W stoppage
 William Bannan (SCO)
W on points
 Tony Maddigan (AUS)
L on points
2nd, silver medalist(s)
Roger Pleace Heavyweight N/A  A. Thomson (SCO)
W on points
 David Thomas (ENG)
L DQ
Did not advance 3rd, bronze medalist(s)

Cycling

The cycling tournament was held at the Maindy Stadium. The results for the Welsh athletes are as below:[3]

Track

Athlete Event Round 1 Repechage Eighth Finals Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Don Skene 1000 Metres Scratch  A. H. Markus (CAN)
L
 Muhammad Shah Rukh (PAK)
W
 W. T. Johnston (NZL)
L
Did not advance
W. H. C. Bodman 1000 Metres Scratch  J. Swift (SAF)
L
 D. Ecobichon (JER)
W
 K. G. Kendall (RHO)
L
Did not advance
C. Rees 1000 Metres Scratch  B. A. Coster (AUS)
L
 M. McKay (NIR)
L
 J. Darragh (NIR)
L
Did not advance
R. W. Richards Individual pursuit N/A Did not advance
G. Humphreys Individual pursuit N/A Did not advance
D. S. Evans Individual pursuit N/A  Warwick Dalton (NZL)
L
Did not advance
Don Skene Time Trials Did not advance
Don Skene 10 Miles Scratch N/A 3rd, bronze medalist(s)

Road

Athlete Event Time Rank
N. Hooper Road race ?
C. Hughes ?
R. S Roach 5 32:25.7 17th
D. M. Morgan 5 19:26.7 8th

Diving

The diving tournament was held at the Wales Empire Pool. The results for the Welsh athletes are as below:[4]

Men
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
W. S. Lingard Tower diving 33.50 8th 71.76 7th
A. Roberts Springboard 37.48 9th 76.62 9th

Fencing

The fencing tournament was held at Cae'r Castell School. The results for the Welsh athletes are as below:[5]

Men - Team
Athlete Event 1st Round Finals Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
J. Preston
M. V. Kerslake
J. J. Evans
Team foil  Scotland (SCO)
W 6-3
 Hong Kong
W 7–2
 England (ENG)
L 2–7
 Australia (AUS)
L 1–8
 New Zealand (NZL)
W 5-2
3rd, bronze medalist(s)
R. A. Maunder
M. V. Kerslake
J. L. Williams
Team épée  New Zealand (NZL)
L 2-7
 England (ENG)
L 0–5
Did not advance
R. A. Maunder
M. V. Kerslake
T. R. Lucas
R. A. Maunder
Team sabre  New Zealand (NZL)
W 6-3
 Hong Kong
W 5-4
 England (ENG)
L 1-8
 Australia (AUS)
L 4-5
 Canada (CAN)
W 6-3
3rd, bronze medalist(s)
Men - Individual
Athlete Event 1st Round Semi-finals Finals Rank
Wins
Placing
Wins
Placing
Wins
Placing
J. Preston Individual foil 1 - 4th 3 - 3rd 1 - 7th
J. McCombe Individual foil 2 - 5th Did not advance
J. J. Evans Individual foil 2 - 6th Did not advance
R. A. Maunder Individual épée 5 - 1st 2 - 4th 1 - 7th
J. J. Evans Individual épée 4 - 2nd 2 - 5th Did not advance
J. L. Williams Individual épée 2 - 4th Did not advance
T. Lucas Individual sabre 1 - 6th Did not advance
R. A. Maunder Individual sabre 3 - 3rd 2 - 5th Did not advance
M. Kerslake Individual sabre 2 - 4th 1 - 5th Did not advance
Women - Individual
Athlete Event 1st Round Finals Rank
Wins
Placing
Wins
Placing
M. Waters Individual foil 1 - 6th Did not advance
J. M. King Individual foil 2 - 5th Did not advance

Lawn Bowls

The lawn bowls tournament was held at the Cardiff Bowls Club. The results for the Welsh athletes are as below:[6]

Athlete Event Played Won Lost Points Rank
A. B. Williams Singles 11 4 7 8 9th
W. John
J. H. Lewis
Pairs 11 4 7 8 9th
E. Jones
D. Prosser
J. Griffiths
L. Hill
Fours 11 6 5 8 7th

Rowing

The rowing events were held at the Lake Padarn in Llanberis. The results for the Welsh athletes are as below:[7]

Athlete Event Time Rank
David Edwards
John Fage
David Prichard
John Edwards
Coxless Fours 6:47.9 3rd, bronze medalist(s)

Swimming

The swimming tournament was held at the Wales Empire Pool. The results for the Welsh athletes are as below:[4]

Men
Athlete Events Heat Final Rank
Time Time
G. C. Morgan 110 yds freestyle 1:03.8 Did not advance
B. F. Newman 110 yds freestyle 1:02.8 Did not advance
B. Flook 440 yds freestyle 5:10.3 Did not advance
E. M. Edwards 440 yds freestyle 5:05.1 Did not advance
1650 yds freestyle 20:55.5 Did not advance
C. J. Hansard 1650 yds freestyle 20:37.6 Did not advance
John Brockway 110 yds backstroke 1:09.2 Q 1:08.4 6th
A. J. Stevens 110 yds backstroke 1:11.5 Did not advance
C. C. Booth 110 yds backstroke 1:14.3 Did not advance
J. E. Beavan 220 yds backstroke 2:50.7 Q 2:50.9 5th
R. H. Jenkins 220 yds backstroke 2:52.6 Q 2:55.3 6th
J. C. Hewitt 220 yds backstroke 2:52.6 Did not advance
N. O'Brien 220 yds butterfly 3:06.2 Did not advance
R. A. Evans 220 yds butterfly 2:58.8 Did not advance
E. M. Edwards
B. Flook
G. C. Morgan
D. Glasenbury
220 yds freestyle relay N/A 9:46.4 5th
John Brockway
J. E. Beavan
J. E. Evans
B. F. Newman
110 yds medley relay 4:54.9 Q 4:52.9 6th
Women
Athlete Events Heat Final Rank
Time Time
J. C. Hooper 110 yds freestyle 1:10.5 Did not advance
440 yds freestyle 5:52.3 Did not advance
J. M. Townsend 110 yds freestyle 1:13.8 Did not advance
G. Howells 220 yds breaststroke 3:05.2 Did not advance
C. E. Shaddick 220 yds breaststroke 3:06.8 Did not advance
J. Lemare 220 yds breaststroke 3:08.1 Did not advance
J. Dixon 110 yds backstroke 1:21.0 Did not advance
D. Davies 110 yds backstroke 1:24.3 Did not advance
G. M. Francis 110 yds butterfly 1:21.1 Did not advance
G. M. Francis
J. C. Hooper
G. Howells
J. M. Townsend
440 yds freestyle relay N/A 5:02.4 6th
G. M. Francis
J. C. Hooper
G. Howells
J. Dixon
440 yds medley relay 5:29.0 Q 5:24.3 6th

Wrestling

The wrestling events were held at Sophia Gardens Pavilion. The results for the Welsh athletes are as below:[8]

Athlete Event First round Second round Third round Fourth round Fifth round Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
S. Griffiths Flyweight  P. R. Christie (ENG)
L by a fall
 Ian Epton (SAF)
L retired
Did not advance
R. D. Yates Lightweight  H. H. Hall (ENG)
L by a fall
 A. Ries (SAF)
L by a fall
Did not advance
A. Scott Welterweight  C. N. Bambacus (AUS)
L by a fall
 G. H. Hobson (NZL)
L by points
Did not advance
G. Bailey Middleweight  R. Myland (ENG)
L by a fall
 G. H. Farquhar (SCO)
L by a fall
Did not advance
J. B. Dodd Light Heavyweight  R. M. Fowler (AUS)
L by a fall
 Bob Steckle (CAN)
L by a fall
Did not advance
E. Harvey Heavyweight  Lila Ram (IND)
L by a fall
 J. J, Hanekom (SAF)
L by a fall
Did not advance

Weightlifting

The weightliftin tournament was held at the Cae'r Castell School. The results for the Welsh athletes are as below:[9]

Athlete Event Press Snatch Clean & jerk Total Rank
W. John Bantamweight 175 170 220 565 7th
J. Heywood Featherweight 190 180 230 600 8th
R. Jenkins Lightweight 200 215 275 690 8th
W. I. Evans Middleweight 210 210 280 700 9th
G. Newman Middleweight 200 220 280 700 10th
A. Evans Mid heavyweight 260 250 300 810 5th
J. Barnett Mid heavyweight 260 235 310 805 6th

References

  1. ^ Newham 1958, pp. 223-281.
  2. ^ Newham 1958, pp. 283-300.
  3. ^ Newham 1958, pp. 301-321.
  4. ^ a b Newham 1958, pp. 369-401.
  5. ^ Newham 1958, pp. 323-347.
  6. ^ Newham 1958, pp. 349-357.
  7. ^ Newham 1958, pp. 359-377.
  8. ^ Newham 1958, pp. 421-432.
  9. ^ Newham 1958, pp. 403-409.

Bibliography

  • Newham, C. E., ed. (1958). The Official History of the VIth British Empire and Commonwealth Games. Cardiff: Organising Committee of the VIth British Empire and Commonwealth Games.