This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

List of world championships medalists in powerlifting (women)

This is a list of world championships medalists in women's powerlifting.

The various federations of powerlifting have their own championships. The International Powerlifting Federation's (IPF) recognition by the International Olympic Committee as the official governing body, as well its longevity has resulted in their championships being deemed the official world championships, and the results of these are shown below. However, other respected federations have had their own world champions also (much as boxing world champions are divided among a myriad of organizations). For world champions associated with other federations see the articles for those federations for more information.

Current categories -- Equipped and Raw

Category 47 kg - Equipped

Meet Gold Silver Bronze
2011 Pilsen Chinese Taipei Chen Wei-Ling Japan Yukako Fukushima Russia Valentina Vermenyuk
2012 Aguadilla Chinese Taipei Chen Wei-Ling Japan Fukushima Yukako Finland Raija Jurkko
2013 Stavanger Chinese Taipei Chen Wei-Ling Russia Valentina Vermenyuk Puerto Rico Maria Luisa Vasquez
2014 Aurora Chinese Taipei Chen Wei-Ling Japan Yukako Fukushima Russia Anastasya Strufa
2015 Hamm

Japan Yukako Fukushima Puerto Rico Maria Luisa Vasquez Austria Ilka Schwengl-Forsthuber
2016 Orlando

Chinese Taipei Chen Wei-Ling Japan Yukako Fukushima Puerto Rico Luisa Maria Vazquez
2017 Pilsen

Indonesia Widari Widari Japan Yukako Fukushima Russia Aigul Sitdikova

Category 47 kg - Raw

Meet Gold Silver Bronze
2012 Stockholm Chinese Taipei Chen Wei-Ling Russia Olga Golubeva Australia Mary Macken
2013 Suzdal Russia Olga Golubeva Japan Rie Kani Ukraine Nataliia Kulinenko
2014 Potchefstroom Russia Olga Golubeva Japan Rie Kani Canada Steph Puddicome
2015 Salo Chinese Taipei Chen Wei-Ling Belarus Aleksandra Otchenashko Canada Steph Puddicome
2016 Killeen Puerto Rico Maria Luisa Vasquez United States Heather Connor Finland Hanna Rantala
2017 Minsk United States Heather Connor Sweden Stina Akemalm Sweden Kristine Almroth
2018 Calgary Sweden Stina Akemalm Finland Hanna Rantala Canada Rhonda Wong
2019 Helsingborg United States Heather Connor France Noemie Allabert Canada Simone Lai


Category 52 kg - Equipped

Meet Gold Silver Bronze
2011 Pilsen Russia Natalia Salnikova Colombia Vilma Ochoa Vargas Ukraine Oksana Dmytruk Chumak
2012 Aguadilla Russia Natalia Salnikova Colombia Vilma Ochoa Vargas Ukraine Anastasiya Derevyanko
2013 Stavanger Russia Natalia Salnikova Ukraine Anastasiya Derevyanko Ecuador Vilma Ochoa Vargas
2014 Aurora Russia Natalia Salnikova Ecuador Vilma Ochoa Vargas Ukraine Kateryna Klymenko
2015 Hamm Russia Natalia Salnikova Ukraine Anastasiya Derevyanko Ukraine Kateryna Klymenko
2016 Orlando

Russia Natalia Salnikova Venezuela Maria Dominguez Ukraine Kateryna Klymenko
2017 Pilsen

Russia Natalia Salnikova Ecuador Vilma Ochoa Vargas Chinese Taipei Yen-Tzu Huang

Category 52 kg - Raw

Meet Gold Silver Bronze
2012 Stockholm Russia Ana Komalaeva United States Suzanne Gary-Hartwig Hungary Magdolna Petroczki
2013 Suzdal Russia Ana Komalaeva Kazakhstan Venera Yakupova United States Suzanne Gary-Hartwig
2014 Potchefstroom Sweden Sofia Loft Sweden Miia Liimatainen Grandas Ecuador Ochoa Vargas Vilma
2015 Salo Sweden Sofia Loft Russia Olga Golubeva Hungary Magdolna Petrocski
2016 Killeen Sweden Sofia Loft Russia Olga Golubeva Australia Elizabeth Craven
2017 Minsk United States Marisa Inda Australia Elizabeth Craven United Kingdom Joy Nnamani
2018 Calgary United Kingdom Joy Nnamani United States Marisa Inda Russia Olga Golubeva
2019 Helsingborg United Kingdom Joy Nnamani United States Marisa Inda Russia Olga Golubeva

Category 57 kg - Equipped

Meet Gold Silver Bronze
2011 Pilsen Russia Anna Ryzhkova Ukraine Tetyana Prymenchuk Chinese Taipei Hui-Chun Wu
2012 Aguadilla Indonesia Sri Hartati Chinese Taipei Hui-Chun Wu Finland Mervi Rantamaki
2013 Stavanger Indonesia Sri Hartati Russia Anna Ryzhkova Chinese Taipei Hui-Chun Wu
2014 Aurora Russia Inna Filimonova Chinese Taipei Hui-Chun Wu Ecuador Kenia Monserate
2015 Hamm Indonesia Sri Hartati Chinese Taipei Hui-Chun Wu Russia Inna Filimonova
2016 Orlando

Indonesia Sri Hartati Russia Anna Ryzhkova Russia Victoria Karlysheva
2017 Pilsen

Russia Anna Ryzhkova Chinese Taipei Hui-Chun Wu Ecuador Kenia Monserate

Category 57 kg - Raw

Meet Gold Silver Bronze
2012 Stockholm Chinese Taipei Hui-Chun Wu Russia Yulia Vaavilova Sweden Helen Engberg
2013 Suzdal Russia Anna Ryzhkova Chinese Taipei Wu Hui-Chun Finland Maria Lindberg
2014 Potchefstroom Russia Inna Filimonova Ecuador Rosa Castro Ukraine Vita Abdulina
2015 Salo Russia Inna Filimonova Chinese Taipei Wu Hui-Chun Canada Maria Htee
2016 Killeen Russia Inna Filimonova Chinese Taipei Hui-Chun Wu Canada Jessica Benedetto
2017 Minsk United States Jennifer Millican Canada Maria Htee Ecuador Kenia Monserrate
2018 Calgary United States Jennifer Millican Ecuador Kenia Monserrate Russia Inna Filimonova
2019 Helsingborg Canada Maria Htee United States Meghan Scanlon United Kingdom Bobbie Butters

Category 63 kg - Equipped

Meet Gold Silver Bronze
2011 Pilsen Ukraine Larysa Solovyova Ukraine Tetyana Akhmamyetyeva Kazakhstan Kira Pavlovskaya
2012 Aguadilla Ukraine Larysa Solovyova Indonesia Noviana Sari Russia Irina Poletaeva
2013 Stavanger Ukraine Larysa Soloviova Ukraine Tetyana Akhmamyetyeva Indonesia Noviana Sari
2014 Aurora Ukraine Larysa Soloviova Brazil Cicera Tavares Russia Maria Dubenskaya
2015 Hamm Ukraine Larysa Soloviova Russia Maria Dubenskaya Indonesia Noviana Sari
2016 Orlando

Ukraine Larysa Soloviova Brazil Cicera Tavares Russia Olga Adamovich

Category 63 kg - Raw

Meet Gold Silver Bronze
2012 Stockholm United States Kimberly Walford United States Jennifer Thompson Russia Landish Gavina
2013 Suzdal United States Kimberly Walford Russia Inna Filimonova Finland Anni Vuohijoki
2014 Potchefstroom United States Jennifer Thompson Sweden Jenny Adolfsson Brazil Cicera Tavares
2015 Salo United States Jennifer Thompson Sweden Jenny Adolfsson Brazil Cicera Tavares
2016 Killeen United States Jennifer Thompson Slovakia Ivana Horna Sweden Jenny Adolfsson
2017 Minsk Slovakia Ivana Horna Russia Maria Dubenskaya Denmark Tanja Stenholdt Olsen
2018 Calgary United States Jennifer Thompson United States Samantha Calhoun Canada Maria Htee
2019 Helsingborg Italy Carola Garra United States Samantha Calhoun France Prescillia Bavoil

Category 72 kg - Equipped

Meet Gold Silver Bronze
2011 Pilsen United States Priscilla Ribic Russia Yulia Medvedeva Brazil Ana Castellain
2012 Aguadilla Russia Yulia Medvedeva Brazil Ana Castellain United States Priscilla Ribic
2013 Stavanger Brazil Ana Castellain Russia Yulia Medvedeva Ukraine Antonina Kniazieva
2014 Aurora United States Priscilla Ribic Brazil Ana Castellain Canada Rhea Stinn
2015 Hamm United States Priscilla Ribic Brazil Ana Castellain Norway Marte Elverum
2016 Orlando

Brazil Ana Castellain United States Priscilla Ribic Norway Marte Elverum

Category 72 kg - Raw

Meet Gold Silver Bronze
2012 Stockholm Finland Johanna Kankus Poland Marzena Piter Russia Tatiana Zubkova
2013 Suzdal United States Sebrina Davis Kazakhstan Ekatterina Kryukova Finland Johanna Kankus
2014 Potchefstroom United States Kimberly Walford Brazil Ana Castellain Finland Johanna Kankus
2015 Salo United States Kimberly Walford Papua New Guinea Linda Pulsan Sweden Isabella von Weissenberg
2016 Killeen United States Kimberly Walford Sweden Isabella von Weissenberg Canada Rhaea Stinn
2017 Minsk United States Kimberly Walford Brazil Ana Castellain Sweden Isabella von Weissenberg
2018 Calgary Brazil Ana Castellain Sweden Annika Zelander Canada Rhaea Stinn
2019 Helsingborg United States Virgin Islands Kimberly Walford Canada Jessica Buettner Sweden Isabella von Weissenberg

Category 84 kg - Equipped

Meet Gold Silver Bronze
2011 Pilsen Ukraine Olena Kozlova Netherlands Ielja Strik United States Blyn Liane
2012 Aguadilla Ukraine Olena Kozlova Netherlands Ielja Strik United States Liane Blyn
2013 Stavanger Netherlands Ielja Strik United States Liane Blyn Norway Heidi Arnesen Hille
2014 Aurora Ukraine Olena Kozlova United States Liane Blyn Netherlands Ielja Strik
2015 Hamm Russia Valeria Timoshchuk United States Liane Blyn Ukraine Yevheniia Tishakova
2016 Orlando

United States Liane Blyn Netherlands Ielja Strik Ukraine Yevheniia Tishakova]

Category 84 kg - Raw

Meet Gold Silver Bronze
2012 Stockholm Netherlands Ielja Strik Russia Evgenia Dukacheva Sweden Josephine Bark
2013 Suzdal Netherlands Ielja Strik Russia Evgenia Dukacheva Poland Marzena Piter
2014 Potchefstroom Netherlands Ielja Strik Russia Valeria Timoshchuk Poland Marzena Piter
2015 Salo Netherlands Ielja Strik Belarus Sniazhana Zubko United States Sebrina Davis
2016 Killeen Brazil Ana Castellain Netherlands Ielja Strik Russia Valeria Timoshchuk
2017 Minsk Netherlands Ielja Strik Canada Sara Cowan Belarus Sniazhana Zubko
2018 Calgary United States Daniella Melo Belarus Sniazhana Zubko Netherlands Ielja Strik
2019 Helsingborg United States Amanda Lawrence United States Daniella Melo Netherlands Ielja Strik

Category +84 kg - Equipped

Meet Gold Silver Bronze
2011 Pilsen Russia Galina Karpova Ukraine Inna Orobets Netherlands Brenda Van der Meulen
2012 Aguadilla Chinese Taipei Chang Ya-Wen Ukraine Inna Orobets Netherlands Brenda Van der Meulen
2013 Stavanger Russia Olga Gemaletdinova Norway Hildeborg Hugdal Chinese Taipei Ya-Wen Chang
2014 Aurora Russia Olga Gemaletdinova United States Bonica Lough Norway Hildeborg Hugdal
2015 Hamm Russia Olga Gemaletdinova Russia Elena Kucherenko Ukraine Inna Orobets
2016 Orlando

United States Bonica Lough Chinese Taipei Ya-Wen Chang Ukraine Inna Orobets]

Category +84 kg - Raw

Meet Gold Silver Bronze
2012 Stockholm New Zealand Sonia Manaena Sweden Jenny Sellen Poland Magdalena Bialek
2013 Suzdal New Zealand Sonia Manaena United States Molly O'Rourke Chinese Taipei Yun-Fang Su
2014 Potchefstroom United States Bonica Lough Chinese Taipei Fang-Yun Su New Zealand Sonia Manaena
2015 Salo United States Bonica Lough Sweden Emelie Pettersson Chinese Taipei Fang-Yun Su
2016 Killeen United States Bonica Lough Canada Hailey Kostynuik Chinese Taipei Fang-Yun Su
2017 Minsk United States Bonica Lough Sweden Emelie Pettersson Canada Hailey Kostynuik
2018 Calgary United States Bonica Brown New Zealand Theresa Simanu Canada Hailey Kostynuik
2019 Helsingborg United States Bonica Brown Canada Brittany Schlater France Amielie Mierger

Old categories (Pre 2011)

Category 44 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell United States Fruth Joan Japan Ono Yuko Japan Haruko Saikachi
1981 Honolulu United States Donna Wicker Japan Yoshida Hisako United Kingdom Suzanne Smith
1982 Birmingham United States Ginger Lord United Kingdom Ann Brown Canada Kelly Bonnie
1983 Adelaide United States Cheryl Jones Japan Yoshida Hisako Australia Glenda Bottica
1984 Santa Monica United States Cheryl Jones Belgium Marie-France Vassart Finland Anna-Liisa Prinkkala
1985 Vienna United States Cheryl Jones United States Nancy Belliveau Belgium Marie-France Vassart
1986 Hestra United States Judith Gedney Finland Anna-Liisa Prinkkala Sweden Anna-Maija Honka
1987 Perth Finland Anna-Liisa Prinkkala Japan Yoshida Hisako United States Ann Leverett
1988 Brussels Japan Yoshida Hisako Finland Anna-Liisa Prinkkala United States Ann Leverett
1989 Sydney Finland Anna-Liisa Prinkkala Finland Vuokko Viitasaari United States Maria Delcastillo
1990 Jonkoping Finland Anna-Liisa Prinkkala United Kingdom Helen Wolsey Japan Yoshida Hisako
1991 New Delhi United Kingdom Helen Wolsey Finland Anna-Liisa Prinkkala India C. Chamundeshwari
1992 Ghent United Kingdom Helen Wolsey France Natalhie Janot Finland Leena Jokitalo
1993 Jonkoping France Natalhie Janot Finland Anna-Liisa Prinkkala Chinese Taipei Hsu Yen-Ping
1994 Rotorua Finland Anna-Liisa Prinkkala France Natalhie Janot Finland Raija-Anneli Koskinen
1995 Chiba Finland Raija-Anneli Koskinen Russia Svetlana Tesleva Finland Anna-Liisa Prinkkala
1996 Kitchener Russia Svetlana Tesleva Finland Anna-Liisa Prinkkala France Natalhie Janot
1997 Cape Town Russia Svetlana Tesleva Finland Anna-Liisa Prinkkala Chinese Taipei Chang Lien-Ju
1998 Mo i Rana Russia Svetlana Tesleva Finland Raija-Anneli Koskinen Finland Anna-Liisa Prinkkala
1999 Thisted Russia Svetlana Tesleva Chinese Taipei Chen Chun-Ju Finland Anna-Liisa Prinkkala
2000 Buenos Aires Russia Svetlana Tesleva Chinese Taipei Chen Chun-Ju Finland Vuokko Viitasaari
2001 Frydek-Mistek Finland Raija-Anneli Koskinen Chinese Taipei Chen Wei-Ling France Benedicte Lepanse
2002 Riesa Finland Raija-Anneli Koskinen Chinese Taipei Chen Wei-Ling France Benedicte Lepanse
2003 Chicago Finland Raija-Anneli Koskinen Russia Svetlana Tesleva Chinese Taipei Chen Wei-Ling
2004 Cahors Finland Koskinen Raija-Anneli United States Ashley Robbins United States Carder Tina
2005 Ylitornio Finland Raija-Anneli Koskinen Chinese Taipei Chen Wei-Ling United States Cheryl Anderson
2006 Stavanger Finland Raija-Anneli Koskinen Japan Hara Azusa France Sylviane Bechar

Category 48 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell Australia Sue Roberts Canada Collette Marentette Canada P. Marentette
1981 Honolulu United States Terry Dillard Canada Denise Peres Canada Claudetty Dionne
1982 Birmingham United States Terry Dillard Belgium Joel Smal Canada Claudetty Dionne
1983 Adelaide United States Diana Rowell Belgium Joelle Smal Japan Kazue Imai
1984 Santa Monica United States Majic Jones Belgium Bernadette Plouviez Belgium Joelle Smal
1985 Vienna Belgium Bernadett Plouviez Sweden Eva Sanchez Canada Wendy Sperling
1986 Hestra Belgium Marie-France Vassart Sweden Eva Sanchez Finland Vuokko Viitasaari
1987 Perth Finland Vuokko Viitasaari Netherlands Irma Ruler United States Shirley Gutierrez
1988 Brussels Netherlands Irma Ruler United States Sherry Renee Burns Finland Vuokko Viitasaari
1989 Sydney France Claudine Cogniacq United States Glynnis Bierria-Ramirez Canada Gisele Mathiau
1990 Jonkoping France Claudine Cogniacq Luxembourg Malou Thill Finland Vuokko Viitasaari
1991 New Delhi Luxembourg Malou Thill Finland Vuokko Viitasaari Japan Hisako Yoshida
1992 Ghent France Claudine Cognacq Finland Vuokko Viitasaari Luxembourg Malou Thill
1993 Jonkoping France Claudine Cognacq Russia Yelena Yamskikh Chinese Taipei Vuokko Viitasaari
1994 Rotorua Finland Vuokko Viitasaari Chinese Taipei Lai-Hsiu Chang Luxembourg Malou Thill
1995 Chiba Russia Yelena Yamskikh Luxembourg Malou Thill Finland Vuokko Viitasaari
1996 Kitchener Russia Yelena Yamskikh Finland Raija Koskinen Chinese Taipei Lai-Hsiu Chang
1997 Cape Town Russia Yelena Yamskikh Finland Raija Koskinen Finland Vuokko Viitasaari
1998 Mo I Rana Russia Yelena Yamskikh Finland Leena Jokitalo Chinese Taipei Yen-Yin Chen
1999 Thisted Russia Yelena Yamskikh Finland Raija Koskinen Japan Yukako Fukushima
2000 Pinamar Russia Yelena Yamskikh Finland Raija Koskinen Chinese Taipei Hsin-Yi Chou
2001 Frydek-Mistek Russia Natalia Shapovalova Chinese Taipei Kuan-Ting Chen Japan Yukoko Fukushima
2002 Riesa Chinese Taipei Kuan-Ting Chen Russia Natalya Shapovalova United States Jennifer Maile
2003 Chicago Russia Olesia Lafina United States Jennifer Maile Japan Yukako Fukushima
2004 Cahors Russia Svetlana Tesleva Japan Yukako Fukushima United States Jennifer Maile
2005 Ylitornio Russia Svetlana Tesleva Japan Yukako Fukushima Ecuador Vilma Ochoa
2006 Stavanger Japan Yukako Fukushima Chinese Taipei Wei-Ling Chen Ecuador Vilma Ochoa

Category 52 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell United States Terry Dillard Canada Josie Gingras Australia Linda Vickers
1981 Honolulu Australia Sue Roberts United States Susan Elwyn Canada Josie Gingras
1982 Birmingham Australia Sue Jordan-Roberts United States Vicki Steenrod Canada Kali Bogias
1983 Adelaide Canada Kali Bogias Australia Sue Jordan Norway Grete Gagnaes
1984 Santa Monica Canada Kali Bogias Australia Sue Jordan Netherlands Sisi Dolman
1985 Vienna Netherlands Sisi Dolman United States Magik Jones Austria Dagmar Wang
1986 Hestra Netherlands Sisi Dolman United Kingdom Jenny Hunter Sweden Anna Restrup
1987 Perth United States Mary Jeffrey Netherlands Sisi Dolman Australia Sue Jordan
1988 Brussels Netherlands Sisi Dolman Italy Laura Locatelli Norway Audhild Hansen
1989 Sydney Netherlands Sisi Dolman United States Sherry Renee Burns Norway Audhild Hansen
1990 Jonkoping Netherlands Sisi Dolman Norway Audhild Hansen Canada Gisele Mathiau
1991 New Delhi Netherlands Sisi Dolman Finland Liisa Jurkko Norway Grete Gagnaes
1992 Ghent United States Mary Jeffrey Finland Liisa Jurkko France Solange Monge
1993 Jonkoping Spain Gema Cristobal Russia Valentina Neliubova Finland Sonja Junttila
1994 Rotorua Belgium Ingeborg Marx Norway Audhild Hansen United States Glynnis Bierria
1995 Chiba Kazakhstan Nadezhda Mir France Claudine Cognacq Indonesia Minquarti
1996 Kitchener Russia Oxana Belova Chinese Taipei Li-Min Lin United States Elisabeth Street

Category 56 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell United States Elwyn Susan Australia Gasson Beverley Canada Rhonda Peterson
1981 Honolulu United States Gayla Crain Australia Angie Rountree Brazil Maria Colis
1982 Birmingham United States Julie Thomas Japan Kazumi Tajika Finland Anna-Maija Yliluoma
1983 Adelaide United States Julie Thomas Finland Elina Sorakunnas Japan Umeyo Kunihiro
1984 Santa Monica United States Vicki Steenrod United States Diana Rowell Netherlands Tina Van Duyn-Woodly
1985 Vienna Netherlands Tina Van Duyn-Woodly Belgium Katja Desmet Austria Helga Zipfl
1986 Hestra United States Felicia Johnson Canada Joy Burt Sweden Beatrice Nilsson
1987 Perth Canada Joy Burt Australia Marilyn Wallen United Kingdom Jenny Hunter
1988 Brussels United States Mary Jeffrey Canada Joy Burt United Kingdom Jenny Hunter
1989 Sydney United States Mary Jeffrey Canada Joy Burt Sweden Carin Akervall
1990 Jonkoping United States Mary Jeffrey Sweden Carin Akervall Japan Kazuko Ishikawa
1991 New Delhi United States Carrie Graffam Norway Beate Amdahl Norway Audhild Hansen
1992 Ghent Canada Joy Burt United States Carrie Graffam Spain Gema Orellana
1993 Jonkoping United States Carrie Graffam-Roud Belgium Ingeborg Marx Kazakhstan Nadezhda Mir
1994 Rotorua Kazakhstan Nadezhda Mir Norway Ingjerd Pytte Chinese Taipei Ya-Ling Chen
1995 Chiba United States Carrie Boudreau Russia Irina Orekhova Sweden Suzanne Hagersand
1996 Kitchener United States Carrie Boudreau Ukraine Svetlana Poplavskaya United States Cathleen Kelii

Category 60 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell United States Karen Gajda Australia P. Dorian Australia Heidi Wittesch
1981 Honolulu United States Eileen Todaro Australia Heidi Wittesch United Kingdom Donna Webb
1982 Birmingham United States Ruthi Shafer Netherlands Tina Woodley United Kingdom Rita Bass
1983 Adelaide United States Ruthi Shafer New Zealand Cathy Millen United Kingdom Rita Bass
1984 Santa Monica United States Diane Frantz Japan Umeo Kunihiro United Kingdom Rita Bass
1985 Vienna United States Vicki Steenrod West Germany Alice Kargl Japan Umeyo Kunihiro
1986 Hestra United Kingdom Rita Bass Netherlands Tina Woodley Sweden Pirjo Mustonen
1987 Perth United States Vicki Steenrod West Germany Alice Kargl Australia Kerry Boyce
1988 Brussels West Germany Silvana Bollmann Australia Marilyn Wallen Norway Inger Blikra
1989 Sydney United States Judyth Auerbach Belgium Marleen Nelis France Isabelle Mary
1990 Jonkoping United States Rachel Mathias France Isabelle Mary West Germany Linda Diewald
1991 New Delhi Norway Ingjer Pytte Norway Inger Blikra United Kingdom Jackie Blasbery
1992 Ghent Luxembourg Marion Hammang United States Rachel Mathias Norway Ingjerd Pytte
1993 Jonkoping Norway Beate Amdahl Germany Irmgar Wohlhöfler Argentina Irene Frangi
1994 Rotorua Norway Beate Amdahl Germany Irmger Wohlhöfler Japan Eriko Himeno
1995 Chiba Japan Eriko Himeno Belgium Ingeborg Marx Chinese Taipei Ya-Ching Huang
1996 Kitchener United States Bettina Altizer Russia Marina Kudinova Japan Eriko Himeno

Category 67.5 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell United States Jennifer Reid Australia Kris Skaeffington Norway Lillan Jakobsen
1981 Honolulu United States Jennifer Weyland-Reid Canada Ann Connolly Brazil Aberecida Martinez
1982 Birmingham United States Angie Ross Australia Heidi Wittesch Canada Donna Webb
1983 Adelaide Australia Linda Miller Australia Heidi Wittesch United Kingdom Donna Webb
1984 Santa Monica United States Ruthi Shafer Japan Yorko Tamura India Sumita Laha
1985 Vienna United States Ruthi Shafer Australia Julie Holmes Finland Helena Koponen
1986 Hestra Australia Heidi Wittesch India Sumita Laha Finland Helena Koponen
1987 Perth United States Deborah McElroy Netherlands Liz Odendaal Australia Heidi Wittesch
1988 Brussels United States Jackie Pierce Netherlands Liz Odendaal Belgium Marleen Nelis
1989 Sydney United States Vicki Steenrod Sweden Kristina Bohlin Belgium Mary-Paul Geldhof
1990 Jonkoping United States Jackie Pierce Finland Minna Rehn Belgium Marleen Nelis
1991 New Delhi Soviet Union Yekaterina Tanakova Germany Irmgar Wolhofler India Sarala Shetty
1992 Ghent Russia Yekaterina Tanakova Germany Irmgar Wolhofler Belgium Myriam Busselot
1993 Jonkoping Russia Yekaterina Tanakova Ukraine Yelena Sukhoruk Sweden Lisa Sjöstrand
1994 Rotorua Russia Yekaterina Tanokova Sweden Liisa Sjöstrand Russia Nataliya Magula
1995 Chiba Sweden Lisa Sjöstrand Russia Yekaterina Tanakova Chinese Taipei Hsiu-Chiung Chen
1996 Kitchener Sweden Lisa Sjöstrand Russia Yekaterina Tanakova Japan Ayako Ikeya

Category 75 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell Australia Bev Francis United States Stephania Moody None awarded
1981 Honolulu United Kingdom Judy Oakes Australia Pam Matthews Sweden Pia Grengman
1982 Birmingham Australia Bev Francis United States Terry Ptomey None awarded
1983 Adelaide Australia Pam Matthews United States Jenniffer Weyland Canada Wanda Wilson
1984 Santa Monica United States Deborah McElroy-Patton Norway Tove Eriksen Canada Vicki Goss
1985 Vienna Australia Heidi Wittesch West Germany Stefanoula Giannolidis Netherlands Tina Borgstede
1986 Hestra United States Deborah Patton Australia Tracy Spizzo Belgium Ingrid Nelis
1987 Perth United States Terry Byland Belgium Ingrid Nelis Belgium Marleen Nelis
1988 Brussels Australia Heidi Wittesch Belgium Mary-Paule Geldhof Belgium Ingrid Nelis
1989 Sydney Netherlands Liz Odendaal United States Tammy Dianda Belgium Ingrid Nelis
1990 Jonkoping Netherlands Liz Odendaal Belgium Ingrid Nelis United States Tammy Dianda
1991 New Delhi New Zealand Kathy Millen United States Tammy Dianda Australia Ellen Stanton
1992 Ghent United States Sara Robertson Belgium Ingrid Nelis Russia Larisa Tarakanova
1993 Jonkoping United States Tammy Dianda Russia Nataliya Magula Belgium Myriam Busselot
1994 Rotorua Ukraine Yelena Sukhoruk United States Tammy Dianda Norway Hege Møller
1995 Chiba Ukraine Yelena Sukhoruk Switzerland Liz Odendaal Russia Marina Zhguleva
1996 Kitchener United States Vicky Steenrod Russia Marina Zhguleva Norway Anne Stiklestad
1997 Cape Town Russia Marina Zhguleva Norway Anne Stiklestad Argentina Angela Martinez
1998 Mo I Rana Ukraine Elena Zhukova Norway Anne Stiklestadt India Sarala Shetty
1999 Thisted Ukraine Elena Zhukova Germany Anja Wiezkowiak Russia Elena Ignatenkova
2000 Buenos Aires Russia Tatyana Puzanova Germany Daniela Sell Taiwan Chiu-Hua Hsieh
2001 Frydek-Mistek Russia Svetl Miklasevich Norway Anne Stiklestad Ukraine Tamara Bahriy
2002 Riesa Russia Svetlana Dedulia Ukraine Larysa Ivanova Ukraine Tamara Bahry
2003 Chicago Russia Svetlana Dedulia Ukraine Tamara Bahry Ukraine Lyudmyla Tselenko
2004 Cahors Russia Yulia Zaugolova Ukraine Tamara Bahry Norway Inger Blikra
2005 Ylitornio Russia Marina Kudinova Ukraine Lesya Humynska Norway Inger Blikra
2006 Stavanger Norway Inger Blikra Norway Ingunn Haakonsen Germany Eva-Maria Gall
2007 Soelden Russia Yulia Zaugolova Norway Inger Blikra Ukraine Elizaveta Ivanova
2008 St.John's Norway Inger Blikra Canada Rhaea Fowler Finland Riikka Ylitalo
2009 New Delhi Ukraine Kozlova Olena Ukraine Biruk Yelizaveta Norway Inger Blikra
2010 Potchefstroom Ukraine Yelyzaveta Byruk Russia Svetlana Tsvetkova Norway Inger Blikra
2011 Pilsen United States Priscilla Ribic Russia Yulia Medvedeva Brazil Ana Castellain

Category 82.5 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell United States Vicky Gagne Australia Ginette Gardner None awarded
1981 Honolulu Australia Bev Francis United States Vicky Gagne Australia Ginette Gardner
1982 Birmingham United Kingdom Judy Oakes United States Mary Barreira Norway Tove Eriksen
1983 Adelaide Australia Bev Francis United Kingdom Judy Oakes United States Lou Ann Smith
1984 Santa Monica Australia Bev Francis United States Patty Bent India Bhanumathi Mendon
1985 Vienna Australia Bev Francis United States Juanita Trujillo Finland Anne Lehtokoski
1986 Hestra United States Juanita Trujillo West Germany Eva Bonnaire United Kingdom Yvonne Clarke
1987 Perth United States Maggie Sandoval Canada Dianna Panting Canada Nancy Turner
1988 Brussels United Kingdom Judy Oakes United States Terry Byland Canada Nancy Turner
1989 Sydney Australia Heidi Wittesch United Kingdom Joanne Williams Finland Jaana Paatelainen
1990 Jonkoping New Zealand Cathy Millen United Kingdom Judy Oakes United Kingdom Joanne Williams
1991 New Delhi United States Shelby Corson Norway Siw Bakken Norway Hege Hoiland
1992 Ghent Sweden Monika Norberg Belgium Sabine Hermoniers Germany Angelika Moser
1993 Jonkoping Russia Natalya Rumiantseva United States Sara Robertson Sweden Monika Norberg
1994 Rotorua Russia Nataliya Rumiantseva Ukraine Ludmila Gaiduchenko Sweden Monika Norberg
1995 Chiba Russia Nataliya Rumyantseva United States Vicky Steenrod Germany Doris Schumacher
1996 Kitchener Russia Nataliya Rumyantseva United States Shelby Corson Chinese Taipei Chia-Chi Lin

Category +82.5 kg

Meet Gold Silver Bronze
1980 Lowell United States Ann Turbyne Canada Jo Ann Marshall None awarded
1981 Honolulu United States Wanda Sander Australia Gail Mulhall Canada Jo-Ann Marshall

Category 90 kg

Meet Gold Silver Bronze
1982 Birmingham West Germany Rebecca Waibler United Kingdom Janice Kerr Norway Wanda Sander
1983 Adelaide Australia Gael Mulhall United States Maris Anny Sternberg United Kingdom Jackie Jackson
1984 Santa Monica United States Annette Bohach United Kingdom Jackie Pepper None awarded
1985 Vienna Norway Tove Eriksen West Germany Annette Maldener United Kingdom Janice Kerr
1986 Hestra United States Lorraine Constanzo United Kingdom Jacqueline Pepper Netherlands Catharina van Zegeren
1987 Perth United Kingdom Jacqueline Pepper United Kingdom Caroline Bonner None awarded
1988 Brussels United States Lorraine Constanzo Argentina Adriana Valenzuela United Kingdom Beverley Martin
1989 Sydney United States Barbara Crocker United Kingdom Beverly Martin Chinese Taipei Chen-Yeh Chao
1990 Jonkoping West Germany Ulrike Herchenhein Netherlands Barbara Kramer None awarded
1991 New Delhi Sweden Susanne Tjernell-Formgren Chinese Taipei Chen-Yeh Chao Australia Leanne Johnson
1992 Ghent New Zealand Cathy Millen United States Shelby Corson Germany Ulrike Herchenhein
1993 Jonkoping New Zealand Cathy Millen Ukraine Ludmila Gaiduchenko United States Shelby Corson
1994 Rotorua New Zealand Cathy Millen Australia Leanne Johnson Russia Alla Korshunova
1995 Chiba Russia Alla Korshunova United States Shelby Corson France Jessica Vencatachellum
1996 Kitchener Russia Alla Korshunova France Jessica Ferrere Chinese Taipei Shih-Hsien Ku

Category +90 kg

Meet Gold Silver Bronze
1982 Birmingham United States Annie McElroy United States Jo Ann Marshall Norway Ginette Gardner
1983 Adelaide United States Wanda Sander None awarded None awarded
1984 Santa Monica United States Annie McElroy None awarded None awarded
1985 Vienna United States Annie McElroy Finland Taina Hakala Netherlands Catharina van Zegeren
1986 Hestra United States Annie McElroy United States Cyndi Regan Finland Taina Hakala
1987 Perth United States Lorraine Constanzo West Germany Annette Maldener Finland Taina Hakala-Rajala
1988 Brussels United Kingdom Myrtle Augee Australia Gael Martin Finland Taina Hakala-Rajala
1989 Sydney West Germany Ulrike Herchenhein Finland Taina Hakala-Rajala United Kingdom Jacqueline Pepper
1990 Jonkoping France Sylvie Iskin United Kingdom Beverley Martin Sweden Susanne Tjernell-Formgren
1991 New Delhi France Silvaine Iskin Finland Taina Hakala-Rajala Germany Heidi Munch
1992 Ghent United States Juanita Trujillo Germany Heidi Munch France Jessica Vencatachellum
1993 Jonkoping Germany Ulrike Herchenhein United States Juanita Trujillo France Jessica Vencatachellum
1994 Rotorua Germany Ulrike Herchenhein Russia Anastasiya Pavlova United States Shelby Corson
1995 Chiba Chinese Taipei Chen-Yeh Chao Russia Anastasiya Pavlova Chinese Taipei Chia-Sui Lee
1996 Kitchener Chinese Taipei Chen-Yeh Chao Germany Ulrike Herchenhein Chinese Taipei Chia-Sui Lee

See also

References

Goodlift.info