This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

List of WPA World Nine-ball champions

The World Nine-ball Championships are held annually, and are sanctioned by the World Pool-Billiard Association. The event was first held in 1990, won by Earl Strickland. Events have been held for boys, women and the main world championships since this time, with a girl's tournament being created in 2004. In 2013, the men's championship was changed from being inclusive for all[a] to a men's only event. In 1999, two men's tournaments were held, with one being run by the World Pool Association, held in Spain, and the other not recognised, held in Wales known as the 1999 World Professional Pool Championship.[1] However, both events were later recognised as official world championships for the year of 1999.[2]

Men's champions

[3]

Year Dates Location Winner Runner-up Final score
1990 Bergheim, Germany United States Earl Strickland United States Jeff Carter
1991 Las Vegas, United States United States Earl Strickland (2) United States Nick Varner 9–7
1992 Taipei, Taiwan United States Johnny Archer United States Bobby Hunter 13–12
1993 Königswinter, Germany Chinese Taipei Chao Fong-pang Germany Thomas Hasch
1994 Chicago, United States Japan Okumura Takeshi Japan Yasunari Itsuzaki
1995 Taipei, Taiwan Germany Oliver Ortmann United States Dallas West
1996 Borlänge, Sweden Germany Ralf Souquet Sweden Tom Storm 11–1
1997 Chicago, United States United States Johnny Archer (2) Chinese Taipei Kun-Fang Lee 9–3
1998 Taipei, Taiwan Japan Takahashi Kunihiko United States Johnny Archer 13–3
1999 (A) July 18–26 Cardiff, Wales Philippines Efren Reyes Chinese Taipei Chang Hao-ping 17–8
1999 (B) December 5–12 Alicante, Spain United States Nick Varner United States Jeremy Jones 13–8
2000 July 1–9 Cardiff, Wales Chinese Taipei Chao Fong-pang (2) Mexico Ismael Paez 17–6
2001 July 14–22 Finland Mika Immonen Germany Ralf Souquet 17–10
2002 July 13–21 United States Earl Strickland (3) Philippines Francisco Bustamante 17–15
2003 July 12–20 Germany Thorsten Hohmann Canada Alex Pagulayan 17–10
2004 July 10–18 Taipei, Taiwan Canada Alex Pagulayan Chinese Taipei Chang Pei-wei 17–13
2005 July 2–10 Kaohsiung, Taiwan Chinese Taipei Wu Chia-ching Chinese Taipei Kuo Po-cheng 17–16
2006 November 4–12 Pasay, Philippines Philippines Ronato Alcano Germany Ralf Souquet 17–11
2007 November 3–11 Quezon City, Philippines England Daryl Peach Philippines Roberto Gomez 17–15
2008
Not held
2009
2010 June 29 – July 5 Doha, Qatar Philippines Francisco Bustamante Chinese Taipei Kuo Po-cheng 13–7
2011 June 25 – July 1 Japan Yukio Akakariyama Philippines Ronato Alcano 13–11
2012 June 22–29 England Darren Appleton China Li He-wen 13–12
2013 September 2–13 Germany Thorsten Hohmann (2) Philippines Antonio Gabica 13–7
2014 June 16–27 Netherlands Niels Feijen Austria Albin Ouschan 13–10
2015 September 7–18 Chinese Taipei Ko Pin-yi United States Shane Van Boening 13–11
2016 August 1–4 Austria Albin Ouschan United States Shane Van Boening 13–6
2017 December 5–14 Philippines Carlo Biado Philippines Roland Garcia 13–5
2018 December 10–20 Germany Joshua Filler Philippines Carlo Biado 13–10
2019 December 13–17 Russia Fedor Gorst Chinese Taipei Chang Jung-Lin 13–11

Women's champions

Year Dates Location Winner Runner-up
1990 Bergheim, Germany United States Robin Bell United States Loree Jon Jones
1991 Las Vegas, United States United States Robin Bell (2) United States Joann Mason Parker
1992 Taipei, Taiwan Germany Franziska Stark United States Vivian Villarreal
1993 Königswinter, Germany United States Loree Jon Jones United States Jeanette Lee
1994 Chicago, United States Sweden Ewa Laurance United States Jeanette Lee
1995 Taipei, Taiwan Austria Gerda Hofstatter United States Vivian Villarreal
1996 Borlänge, Sweden England Allison Fisher United States Jeanette Lee
1997 Chicago, United States England Allison Fisher (2) Chinese Taipei Jennifer Chen
1998 Taipei, Taiwan England Allison Fisher (3) Germany Franziska Stark
1999 December 5–12 Alicante, Spain Chinese Taipei Liu Hsin-mei England Allison Fisher
2000 November 14–19 Quebec City, Canada Republic of Ireland Julie Kelly Republic of Ireland Karen Corr
2001 November 17–19 Amagasaki, Japan England Allison Fisher (4) Republic of Ireland Karen Corr
2002 July 3–7 Kaohsiung, Taiwan Chinese Taipei Liu Hsin-mei (2) Republic of Ireland Karen Corr
2003 Not held
2004 December 8–11 Rankweil, Austria South Korea Kim Ga-young Chinese Taipei Liu Hsin-mei
2005 Not held
2006 March 1–5 Taipei, Taiwan South Korea Kim Ga-young (2) Chinese Taipei Liu Hsin-mei
2007 April 5–8 Taoyuan, Taiwan China Pan Xiaoting Philippines Rubilen Amit
2008 March 30 – April 7 Taipei, Taiwan Chinese Taipei Lin Yuan-chun South Korea Kim Ga-young
2009 November 16–22 Shenyang, China China Liu Shasha Republic of Ireland Karen Corr
2010 August 27–29 Shenyang, China China Fu Xiaofang England Allison Fisher
2011 September 19–25 Shenyang, China China Bi Zhu Qing China Chen Siming
2012 June 18–21 Shenyang, China England Kelly Fisher China Fu Xiaofang
2013 August 6–12 Shenyang, China China Han Yu Chinese Taipei Lin Yuan-chun
2014 October 13–18 Guilin, China China Liu Shasha (2) China Chen Siming
2015 November 2–8[4] Guilin, China China Liu Shasha (3) Austria Jasmin Ouschan
2016 December 10–16[5] Emeishan City, China China Han Yu (2) Japan Chihiro Kawahara
2017 November 8–11[6] Chengmai County, China China Chen Siming China Pan Xiaoting
2018 December 3–9[7] Sanya, China China Han Yu (3) China Wang Xiaotong
2019 December 16–19[8] Sanya, China England Kelly Fisher (2) Austria Jasmin Ouschan

Junior champions

The first Junior Championships played since 1992 for boys, and a girls' division played since 2004.[9]

Boys

Year Dates Location Winner Runner-up
1992[10] ? Chinese Taipei Hsia Hui-kai United States Michael Coltrain
1993[10] ? Chinese Taipei Hsia Hui-kai (2) Chinese Taipei Hsieh-Chun Wang
1994[10] ? Norway Jørn Kjølaas Austria Andreas Rindler
1995[10] ? Chinese Taipei Huang Kung-chang Germany Alexander Dremsizis
1996[10] ? Chinese Taipei Huang Kung-chang (2) Austria Andreas Rindler
1997[10] ? Germany Christian Goteman Chinese Taipei Chi Hsiang Chuang
1998[10] ? Chinese Taipei Lu Hui-chan Thailand Atthasit Mahitthi
1999 December 5–12 Alicante, Spain Chinese Taipei Lu Hui-chan (2) Greece John Vassalos
2000 November 14–19 Quebec City, Canada Switzerland Dimitri Jungo Germany Brian Naithani
2001 November 17–19 Amagasaki, Japan Germany Brian Naithani Chinese Taipei Chang Jung-ling
2002 July 3–7 Kaohsiung, Taiwan Chinese Taipei Chen Ying-chieh United States Shane Hennen
2003 November 18–23 Willingen, Germany Hungary Vilmos Földes Chinese Taipei Chang Jung-ling
2004 November 1–5 Adelaide, Australia Chinese Taipei Wu Yu-lun Chinese Taipei Wu Chia-ching
2005 September 20–25 Velden, Austria Chinese Taipei Wu Yu-lun (2) Japan Hayato Hijikata
2006 November 13–17 Sydney, Australia Chinese Taipei Wu Yu-lun (3) Chinese Taipei Ko Pin-yi
2007[10] Chinese Taipei Ko Pin-yi Chinese Taipei Wu Yu-lun
2008[10] Chinese Taipei Ko Pin-yi Philippines Jerico Banares
2009[10] Russia Ruslan Chinakhov United Kingdom Phil Burford
2010 Reno, United States Spain Francisco Sánchez Ruiz United States Jesse Engel
2011 Kielce, Poland Poland Marek Kudlik Poland Konrad Piekarski
2012 Germany Chinese Taipei Liu Cheng-chieh Germany Tobias Bongers
2013 December 9–12 Johannesburg, South Africa Chinese Taipei Ko Ping-chung Poland Sebastian Batkowski
2014 November 15–18 Shanghai, China Singapore Aloysius Yapp Chinese Taipei Hsu Jui-an
2015 November 14–17 Shanghai, China China Long Ze Huang Russia Maksim Dudanets
2016 November 17–20 Shanghai, China China Xiao Huai Zheng Mongolia Enkhbold Temuujin
2017 Oct. 30 – Nov 2 Moscow, Russia Russia Fedor Gorst Mongolia Enkhbold Temuujin
2018 Oct. 31 – Nov 3 Moscow, Russia Hong Kong Yip Kin-ling Hong Kong Robbie Capito
2019 November 21–23 Nicosia, Cyprus Spain Jonás Souto Bosnia and Herzegovina Sanjin Pehlivanovic

Girls

Year Dates Location Winner Runner-up
2004[10] November 1–5 Adelaide, Australia China Zhou Meng-meng Chinese Taipei Chia-Ching Wu
2005 September 20–25 Velden, Austria Austria Jasmin Ouschan Greece Helen Athanasiou
2006 November 13–17 Sydney, Australia United States Mary Rakin United States Anna Kostanian
2007 December 3–7 Willingen, Germany United States Mary Rakin Germany Tina Bühnen
2008 December 1–3 Reno, United States Canada Brittany Bryant Japan Konischi Samia
2009 November 4–7 Managua, Nicaragua Chinese Taipei Keng Chun-lin Germany Anja Wagner
2010 November 29 – December 1 Reno, United States Canada Brittany Bryant United States Briana Miller
2011 August 31 – September 4 Kielce, Poland Poland Oliwia Czupryńska Russia Anastasia Nechaeva
2012 December 4–7 Willingen, Germany Belgium Kamila Khodjaeva Poland Oliwia Czupryńska
2013 December 9–12 Johannesburg, South Africa Russia Natasha Seroshtan Japan Yuki Hiraguchi
2014 November 15–18 Shanghai, China China Liu Yu Chen Belgium Kamila Khodjaeva
2015 November 14–17 Shanghai, China Philippines Chezka Centeno China Xia Yu Ying
2016 November 17–20 Shanghai, China Chinese Taipei Chen Chia-hua Chinese Taipei Tsai Pei-chun
2017 Oct. 30 – Nov 2 Moscow, Russia Russia Kristina Tkach South Korea Lee Woo-jin
2018 Oct. 31 – Nov 3 Moscow, Russia Chinese Taipei Chen Chia-hua South Korea Seo Seoa
2019 November 21–23 Nicosia, Cyprus Chinese Taipei Lu Yi-hsuan Japan Tamami Okuda

Wheelchair champions

Year Dates Location Winner Runner-up
1999 Christchurch, New Zealand United States Bob Calderon United States Mark Jones
2000 May 28 – June 4 Waregem, Belgium Republic of Ireland Fred Dinsmore Germany Tankred Volkmer
2002 September 24–28 Decatur, Alabama, United States Finland Jouni Tähti Sweden Henrik Larsson
2003 October 28–31 Christchurch, New Zealand Sweden Henrik Larsson Japan Takahiro Terada
2004[10] Chinese Taipei Shou-Wei Chu Chinese Taipei De-Ming Chou
2005[10] Germany Emil Schranz Chinese Taipei Shou-Wei Chu
2006[10] Not held
2007[10] Sweden Henrik Larsson Belgium Kurt Deklerck
2008[10] United States Aaron Aragon United States Charlie Hans
2009[10] Finland Jouni Tähti Sweden Henrik Larsson
2014 November 20–23 Turku, Finland Sweden Henrik Larsson England Matt Duffy

References

  1. ^ Under 18s and Women were previously allowed to enter the competition
  1. ^ "World Pool Championships – Men's 9-Ball". csns.ca. Archived from the original on September 29, 2015.
  2. ^ "Table No. 1: Efren "The Magician" Reyes". Bata Bar & Billiards. Retrieved August 9, 2018. This tournament was not recognized at the time by the WPA, but Reyes was later retrospectively acknowledged as the winner of one of two world championships held in 1999. Nick Varner won the "official" world title. The two tournaments were merged for the following year, with both men listed as the champion for 1999.
  3. ^ "World 9-Ball Championship". azbilliards.com. Retrieved August 9, 2018.
  4. ^ "Archived copy". Archived from the original on October 21, 2015. Retrieved October 17, 2015.CS1 maint: archived copy as title (link)
  5. ^ Womens World 9-Ball Championship – Final
  6. ^ Womens World 9-Ball Championship
  7. ^ Womens World 9-Ball Championship
  8. ^ Womens World 9-Ball Championship
  9. ^ World Pool-Billiard Association
  10. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q Billiards 2011: The Official Rules & Records Book. Broomfield: Billiard Congress of America. 2010. pp. 168–176. ISBN 1878493191.

External links