This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

BAFTA Award for Best Short Animation

This page lists the winners and nominees for the BAFTA Award for Best British Short Animation for each year since 1990 when the award was introduced. The British Academy of Film and Television Arts (BAFTA), is a British organisation that hosts annual awards shows for film, television, children's film and television, and interactive media.

In the following lists, the titles and names in bold with a dark grey background are the winners and recipients respectively; those not in bold are the remaining nominees. The winner is also the first name listed in each category.

The number of nominated films has varied over the course of the award. Four nominations were usual to begin with (with a total of 10 years with four nominations). More recently the number of nominations has been three. The most nominations were in 1997, when there were six nominations.

The award has had three different names since its inception including 'Best Short Animation', 'Best Short Animation Film' and, since 2014, 'Best British Short Animation'.

1990s

Category Film Nominees
1989
Best Short Animation A Grand Day Out Nick Park
Creature Comforts Sara Mullock, Nick Park
Egoli Karen Kelly
War Story Peter Lord, Sara Mullock
1990
Best Short Animation Toxic Andrew McEwan
The Death Of Stalinism In Bohemia Jan Švankmajer
Deadsy David Anderson
1991
Best Short Animation Balloon Ken Lidster
Adam Chris Moll, Peter Lord
Anamorphosis Keith Griffiths, Brothers Quay
Touch Debra Smith
1992
Best Short Animation Daumier's Law Ginger Gibbons, Geoff Dunbar
A Is For Autism Dick Arnall, Tim Webb
Blindscape Stephen Palmer
Soho Square Pam Dennis, Sue Paxton, Mario Cavalli
1993
Best Short Animation The Wrong Trousers Christopher Moll, Nick Park
Bob's Birthday David Fine, Alison Snowden
Britannia David Parker, Joanna Quinn
The Village Pam Dennis, Mark Baker
I Pagliacci Ken Lidster
1994
Best Short Animation The Big Story Tim Watts, David Stoten
The Monk and the Fish Patrick Evano, Jacques-Rémy Girard, Michaël Dudok de Wit
Pib and Pog Carla Shelley, Peter Peake
Stressed Karen Kelly
1995
Best Short Animation A Close Shave Carla Shelly, Michael Rose, Nick Park
Achilles Glenn Holberton, Barry Purves
Gogs Ogof Deiniol Morris, Michael Mort
The Tickler Talks Steven Harding-Hill
1996
Best Short Animation The Old Lady and the Pigeons Bernard La Joie, Didier Brunner, Sylvain Chomet
Famous Fred John Coates, Catrin Unwin, Joanna Quinn
The Saint Inspector Richard Hutchinson, Mike Booth
Testament - The Bible In Animation: Joseph Elizabeth Babakhina, Aida Ziablikoua
Testament - The Bible In Animation: Moses Naomi Jones, Gary Hurst
Trainspotter Christopher Moll, Jeff Newitt, Neville Astley
1997
Best Short Animation Stage Fright Helen Nabarro, Michael Rose, Steve Box
The Traveller (El Caminante) Jeremy Moorshead, Debra Smith
Flatworld Nigel Pay, Daniel Greaves, Patrick Veale
T.R.A.N.S.I.T. Iain Harvey, Piet Kroon
1998
Best Short Animation The Canterbury Tales Aida Zyablikova, Renat Zinnurov, Ashley Potter, Dave Antrobus, Claire Jennings, Mic Graves, Joanna Quinn, Les Mills, Jonathan Myerson
Gogwana Helen Nabarro, Deiniol Morris, Sion Jones, Michael Mort, Joe Turner
Humdrum Nigel Pay, Daniel Greaves, Patrick Veale
1001 Nights Yukio Sonoyama, Mike Smith

2000s

Category Film Nominees
1999
Best Short Animation The Man With The Beautiful Eyes Jonathan Bairstow, Jonathan Hodgson
Jolly Roger Claire Jennings, Mark Baker, Neville Astley
The Old Man And The Sea Bernard Lajoie, Tatsuo Shimamura, Aleksandr Petrov
The Periwig-Maker Annette Schäffler, Steffen Schäffler
2000
Best Short Animation Father and Daughter Claire Jennings, Willem Thijssen, Michaël Dudok de Wit
Cloud Cover Lisbeth Svärling
Lounge Act Teun Hilte, Gareth Love
Six Of One Phil Davies, Tim Webb
2001
Best Short Animation Dog Suzie Templeton
Camouflage Jonathan Bairstow, Jonathan Hodgson
Home Road Movies Dick Arnall, Robert Bradbrook, Ian Sellar
Tuesday Geoff Dunbar, Judith Roberts
The World Of Interiors Chris Shepherd, Bunny Schendler
2002
Best Short Animation Fish Never Sleep Gaëlle Denis
The ChubbChubbs! Jacquie Barnbrook, Eric Armstrong, Jeff Wolverton
The Dog Who Was A Cat Inside Andrew Ruhemann, Siân Rees, Siri Melchoir
Sap Lucie Wenigerová, Hyun-Joo Kim
Wedding Espresso Jonathan Bairstow, Sandra Ensby, Lesley Glaister
2003
Best Short Animation Jo Jo in the Stars Sue Goffe, Marc Craste
Dad's Dead Maria Manton, Chris Shepherd
Dear Sweet Emma John Cernak
Nibbles Ron Diamond, Chris Hinton
Plumber Randi Yaffa, Andy Knight, Richard Rosenman
2004
Best Short Animation Birthday Boy Andrew Gregory, Sejong Park
City Paradise Erika Forzy
Heavy Pockets Jane Robertson, Sarah Cox
His Passionate Bride Sylvie Bringas, Monika Forsberg
Little Things Daniel Greaves
2005
Best Short Animation Film[1] Fallen Art Jarek Sawko, Piotr Sikora, Tomasz Bagiński
Film Noir Osbert Parker
Kamiya's Correspondence Sumito Sakakibara
The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello Anthony Lucas, Julia Lucas, Mark Shirrefs
Rabbit Run Wrake
2006
Best Short Animation Film Guy 101 Ian Gouldstone
Dreams And Desires: Family Ties Les Mills, Joanna Quinn
Peter And The Wolf Hugh Welchman, Alan Dewhurst, Suzie Templeton
2007
Best Short Animation The Pearce Sisters Jo Allen, Luis Cook
The Crumblegiant Pearse Moore, John McCloskey
Head Over Heels Osbert Parker, Fiona Pitkin, Ian Gouldstone
2008
Best Short Animation Wallace And Gromit: A Matter Of Loaf And Death Steve Pegram, Nick Park, Bob Baker
Codswallop Greg McLeod, Myles McLeod
Varmints Sue Goffe, Marc Craste

2010s

Category Film Nominees
2009
Best Short Animation Mother of Many Sally Arthur, Emma Lazenby
The Gruffalo Michael Rose, Martin Pope, Jakob Schuh, Max Lang
The Happy Duckling Gili Dolev
2010
Best Short Animation The Eagleman Stag Michael Please
Matter Fisher David Prosser
Thursday Matthias Hoegg
2011
Best Short Animation A Morning Stroll Grant Orchard, Sue Goffe
Abuelas Afarin Eghbal, Francesca Gardiner, Kasia Malipan
Bobby Yeah Robert Morgan
2012
Best Short Animation The Making Of Longbird Will Anderson, Ainslie Henderson
Here To Fall Kris Kelly, Evelyn McGrath
I’m Fine Thanks Eamonn O'Neill
2013
Best British Short Animation[2] Sleeping With The Fishes Yousif Al-Khalifa, James Walker, Sarah Woolner
I Am Tom Moody Ainslie Henderson
Everything I Can See From Here Bjorn-Erik Aschim, Friederike Nicolaus, Sam Taylor
2014
Best British Short Animation The Bigger Picture Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka
Monkey Love Experiments Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson
My Dad Marcus Armitage
2015
Best British Short Animation Edmond Nina Gantz, Emilie Jouffroy
Manoman Simon Cartwright, Kamilla Kristiane Hodol
Prologue Richard Williams, Imogen Sutton
2016
Best British Short Animation A Love Story Khaled Gad, Anushka Kishani Naanayakkara, and Elena Ruscombe-King
The Alan Dimension Jac Clinch, Jonathan Harbottle, and Millie Marsh
Tough Jennifer Zheng

Notes

  1. ^ Name of award listed in the BAFTA archive as Short Animation except in 2006 and 2007 where it is listed as Short Animation Film.
  2. ^ Name of award altered by BAFTA to include the word British in 2014.

External links