This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

2019 Copa Libertadores

2019 Copa Libertadores
Copa CONMEBOL Libertadores 2019
Estadio Nacional Julio Martínez Pradanos.jpg
The Estadio Nacional in Santiago will host the final
Tournament details
Dates22 January – 23 November 2019
Teams47 (from 10 associations)
Tournament statistics
Matches played126
Goals scored305 (2.42 per match)
Top scorer(s)Argentina Adrián Martínez
Argentina Marco Ruben
(6 goals each)
2018
2020
All statistics correct as of 9 May 2019.

The 2019 Copa CONMEBOL Libertadores is the 60th edition of the CONMEBOL Libertadores (also referred to as the Copa Libertadores), South America's premier club football tournament organized by CONMEBOL.[1]

The winners of the 2019 Copa Libertadores will qualify for the 2019 FIFA Club World Cup in Qatar, and earn the right to play against the winners of the 2019 Copa Sudamericana in the 2020 Recopa Sudamericana. They will also automatically qualify for the 2020 Copa Libertadores group stage.

In 2017, CONMEBOL proposed that the Copa Libertadores final to be played as a single match instead of over two legs.[2] On 23 February 2018, CONMEBOL confirmed that starting from this edition, the final will be played as a single match at a venue chosen in advance,[3] and on 11 June 2018 after its Council meeting in Moscow, the confederation confirmed that the final will be played on 23 November 2019.[4] On 14 August 2018, CONMEBOL confirmed that the final will be played in Santiago, Chile at the Estadio Nacional.[5]

River Plate are the defending champions.

Teams

The following 47 teams from the 10 CONMEBOL member associations qualified for the tournament:[6]

  • Copa Libertadores champions
  • Copa Sudamericana champions
  • Brazil: 7 berths
  • Argentina: 6 berths
  • All other associations: 4 berths each

The entry stage is determined as follows:[6]

  • Group stage: 28 teams
    • Copa Libertadores champions
    • Copa Sudamericana champions
    • Teams which qualified for berths 1–5 from Argentina and Brazil
    • Teams which qualified for berths 1–2 from all other associations
  • Second stage: 13 teams
    • Teams which qualified for berths 6–7 from Brazil
    • Team which qualified for berth 6 from Argentina
    • Teams which qualified for berths 3–4 from Chile and Colombia
    • Teams which qualified for berth 3 from all other associations
  • First stage: 6 teams
    • Teams which qualified for berth 4 from Bolivia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay and Venezuela
Association Team (Berth) Entry stage Qualification method
 Argentina
(6 + 1 berths)
River Plate (Argentina 1; Title holders) Group stage 2018 Copa Libertadores champions
Boca Juniors (Argentina 2) 2017–18 Superliga Argentina champions[7]
Godoy Cruz (Argentina 3) 2017–18 Superliga Argentina runners-up[7]
Rosario Central (Argentina 4) 2017–18 Copa Argentina champions[7]
San Lorenzo (Argentina 5) 2017–18 Superliga Argentina 3rd place[7]
Huracán (Argentina 6) 2017–18 Superliga Argentina 4th place[7]
Talleres (Argentina 7) Second stage 2017–18 Superliga Argentina 5th place[7]
 Bolivia
(4 berths)
Jorge Wilstermann (Bolivia 1) Group stage 2018 Apertura champions[8]
San José (Bolivia 2) 2018 Clausura champions[8]
The Strongest (Bolivia 3) Second stage 2018 Clausura runners-up[8]
Bolívar (Bolivia 4) First stage 2018 Primera División aggregate table best team not yet qualified[8]
 Brazil
(7 + 1 berths)
Athletico Paranaense (Brazil 1; Copa Sudamericana) Group stage 2018 Copa Sudamericana champions
Palmeiras (Brazil 2) 2018 Campeonato Brasileiro Série A champions[9]
Cruzeiro (Brazil 3) 2018 Copa do Brasil champions[9]
Flamengo (Brazil 4) 2018 Campeonato Brasileiro Série A runners-up[9]
Internacional (Brazil 5) 2018 Campeonato Brasileiro Série A 3rd place[9]
Grêmio (Brazil 6) 2018 Campeonato Brasileiro Série A 4th place[9]
São Paulo (Brazil 7) Second stage 2018 Campeonato Brasileiro Série A 5th place[9]
Atlético Mineiro (Brazil 8) 2018 Campeonato Brasileiro Série A 6th place[9]
 Chile
(4 berths)
Universidad Católica (Chile 1) Group stage 2018 Primera División champions[10]
Universidad de Concepción (Chile 2) 2018 Primera División runners-up[10]
Universidad de Chile (Chile 3) Second stage 2018 Primera División 3rd place[10]
Palestino (Chile 4) 2018 Copa Chile champions[10]
 Colombia
(4 berths)
Deportes Tolima (Colombia 1) Group stage 2018 Apertura champions[11]
Junior (Colombia 2) 2018 Finalización champions[11]
Independiente Medellín (Colombia 3) Second stage 2018 Primera A aggregate table best team not yet qualified[11]
Atlético Nacional (Colombia 4) 2018 Copa Colombia champions[11]
 Ecuador
(4 berths)
LDU Quito (Ecuador 1) Group stage 2018 Serie A champions[12]
Emelec (Ecuador 2) 2018 Serie A runners-up[12]
Barcelona (Ecuador 3) Second stage 2018 Serie A aggregate table best team not yet qualified[12]
Delfín (Ecuador 4) First stage 2018 Serie A aggregate table 2nd best team not yet qualified[12]
 Paraguay
(4 berths)
Olimpia (Paraguay 1) Group stage 2018 Apertura and 2018 Clausura champions[13]
Cerro Porteño (Paraguay 2) 2018 Primera División aggregate table best team not yet qualified[13]
Libertad (Paraguay 3) Second stage 2018 Primera División aggregate table 2nd best team not yet qualified[13]
Nacional (Paraguay 4) First stage 2018 Primera División aggregate table 3rd best team not yet qualified[13]
 Peru
(4 berths)
Sporting Cristal (Peru 1) Group stage 2018 Torneo Descentralizado champions[14]
Alianza Lima (Peru 2) 2018 Torneo Descentralizado runners-up[14]
Melgar (Peru 3) Second stage 2018 Torneo Descentralizado 3rd place[14]
Real Garcilaso (Peru 4) First stage 2018 Torneo Descentralizado aggregate table best team not yet qualified[14]
 Uruguay
(4 berths)
Peñarol (Uruguay 1) Group stage 2018 Primera División champions[15]
Nacional (Uruguay 2) 2018 Primera División runners-up[15]
Danubio (Uruguay 3) Second stage 2018 Primera División aggregate table best team not yet qualified[15]
Defensor Sporting (Uruguay 4) First stage 2018 Primera División aggregate table 2nd best team not yet qualified[15]
 Venezuela
(4 berths)
Zamora (Venezuela 1) Group stage 2018 Primera División champions[16]
Deportivo Lara (Venezuela 2) 2018 Primera División runners-up[16]
Caracas (Venezuela 3) Second stage 2018 Primera División aggregate table best team not yet qualified[16]
Deportivo La Guaira (Venezuela 4) First stage 2018 Primera División aggregate table 2nd best team not yet qualified[16]

Schedule

The schedule of the competition is as follows.[17][18] After changing the dates of the 2019 Copa América, the Brazilian Football Confederation released on 3 October 2018 its calendar for the following year, with new dates for the Copa Libertadores.[19] The first stage matches are played on Tuesday, Wednesday, and Thursday instead of Monday and Friday in the last two seasons. The group stage matches are played in six matchdays instead of being spread over a longer period.

Stage Draw date First leg Second leg
First stage 17 December 2018
(Luque, Paraguay)
22–24 January 2019 29–31 January 2019
Second stage 5–7 February 2019 12–14 February 2019
Third stage 19–21 February 2019 26–28 February 2019
Group stage
  • Matchday 1: 5–7 March 2019
  • Matchday 2: 12–14 March 2019
  • Matchday 3: 2–4 April 2019
  • Matchday 4: 9–11 April 2019
  • Matchday 5: 23–25 April 2019
  • Matchday 6: 7–9 May 2019
Round of 16 13 May 2019
(Luque, Paraguay)
23–25 July 2019 30 July – 1 August 2019
Quarterfinals 20–22 August 2019 27–29 August 2019
Semifinals 1–2 October 2019 22–23 October 2019
Final 23 November 2019 at Estadio Nacional, Santiago

Draws

2019 Copa Libertadores is located in South America
Buenos Aires
Buenos Aires
La Paz
La Paz
São Paulo
São Paulo
Belo Horizonte
Belo Horizonte
Porto Alegre
Porto Alegre
Santiago
Santiago
Medellín
Medellín
Guayaquil
Guayaquil
Asunción
Asunción
Lima
Lima
Montevideo
Montevideo
Caracas
Caracas
Caracas teams Caracas Deportivo La Guaira Belo Horizonte teams Atlético Mineiro Cruzeiro São Paulo teams Palmeiras São Paulo
Belo Horizonte teams
Green pog.svg Atlético Mineiro
Red pog.svg Cruzeiro
São Paulo teams
Blue pog.svg Palmeiras
White pog.svg São Paulo
Location of teams of the 2019 Copa Libertadores.
Brown pog.svg Brown: Group A; Red pog.svg Red: Group B; Orange pog.svg Orange: Group C;
Yellow pog.svg Yellow: Group D; Green pog.svg Green: Group E; Blue pog.svg Blue: Group F;
Purple pog.svg Purple: Group G; Pink pog.svg Pink: Group H; White pog.svg White: Play-off rounds.

The draw for the qualifying stages and group stage was held on 17 December 2018, 20:30 PYST (UTC−3), at the CONMEBOL Convention Centre in Luque, Paraguay.[20][21][22]

Teams were seeded by their CONMEBOL ranking of the Copa Libertadores as of 15 December 2018 (shown in parentheses), taking into account the following three factors:[23][24][25]

  1. Performance in the last 10 years, taking into account Copa Libertadores results in the period 2009–2018
  2. Historical coefficient, taking into account Copa Libertadores results in the period 1960–2008
  3. Local tournament champion, with bonus points awarded to domestic league champions of the last 10 years

For the first stage, the six teams were drawn into three ties (E1–E3), with the teams from Pot 1 hosting the second leg.

First stage draw
Pot 1 Pot 2
Notes
  1. The identity of the team Bolivia 4 was not known at the time of the draw, and was seeded into Pot 2 in the first stage draw.

For the second stage, the 16 teams were drawn into eight ties (C1–C8), with the teams from Pot 1 hosting the second leg. Teams from the same association could not be drawn into the same tie, excluding the winners of the first stage, which were allocated to Pot 2 and whose identity was not known at the time of the draw, and could be drawn into the same tie with another team from the same association.

Second stage draw
Pot 1 Pot 2
Notes
  1. The identity of the team Bolivia 3 was not known at the time of the draw, and was seeded into Pot 2 in the second stage draw.

For the third stage, no draw was made, and the eight teams were allocated into the following four ties (G1–G4), with the second stage winners with the higher CONMEBOL ranking hosting the second leg. As the identity of the winners of the second stage was not known at the time of the draw, they could be drawn into the same tie with another team from the same association.

  • Second stage winner C1 vs. Second stage winner C8
  • Second stage winner C2 vs. Second stage winner C7
  • Second stage winner C3 vs. Second stage winner C6
  • Second stage winner C4 vs. Second stage winner C5

For the group stage, the 32 teams were drawn into eight groups (Groups A–H) of four containing a team from each of the four pots. Teams from the same association could not be drawn into the same group, excluding the winners of the third stage, which were allocated to Pot 4 and whose identity was not known at the time of the draw, and could be drawn into the same group with another team from the same association.

Group stage draw
Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
Notes
  1. TH Defending Copa Libertadores champions, automatically seeded into Pot 1 and allocated to Group A in the group stage draw.
  2. CS Defending Copa Sudamericana champions, automatically seeded into Pot 2 in the group stage draw.
  3. The identity of the team Bolivia 2 was not known at the time of the draw, and was seeded into Pot 4 in the group stage draw.

The draw for the round of 16 was held on 13 May 2019, 20:30 PYT (UTC−4), at the CONMEBOL Convention Centre in Luque, Paraguay.[26] For the round of 16, the 16 teams were drawn into eight ties (A–H) between a group winner (Pot 1) and a group runner-up (Pot 2), with the group winners hosting the second leg. Teams from the same association or the same group could be drawn into the same tie.

Qualifying stages

In the qualifying stages, each tie is played on a home-and-away two-legged basis. If tied on aggregate, the away goals rule will be used. If still tied, extra time will not be played, and the penalty shoot-out will be used to determine the winner (Regulations Article 29).[1]

The qualifying stages are structured as follows:

  • First stage (6 teams): The three winners of the first stage advance to the second stage to join the 13 teams which are given byes to the second stage.
  • Second stage (16 teams): The eight winners of the second stage advance to the third stage.
  • Third stage (8 teams): The four winners of the third stage advance to the group stage to join the 28 direct entrants. The two best teams eliminated in the third stage enter the Copa Sudamericana second stage.

First stage

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Delfín Ecuador 5–1 Paraguay Nacional 3–0 2–1
Deportivo La Guaira Venezuela 2–2 (a) Peru Real Garcilaso 1–0 1–2
Bolívar Bolivia 5–6 Uruguay Defensor Sporting 2–4 3–2

Second stage

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Danubio Uruguay 4–5 Brazil Atlético Mineiro 2–2 2–3
Melgar Peru 1–0 Chile Universidad de Chile 1–0 0–0
The Strongest Bolivia 2–6 Paraguay Libertad 1–1 1–5
Palestino Chile 2–2 (4–1 p) Colombia Independiente Medellín 1–1 1–1
Talleres Argentina 2–0 Brazil São Paulo 2–0 0–0
Deportivo La Guaira Venezuela 0–1 Colombia Atlético Nacional 0–1 0–0
Delfín Ecuador 1–1 (a) Venezuela Caracas 1–1 0–0
Defensor Sporting Uruguay 3–1 Ecuador Barcelona 3–0[A] 0–1
Notes
  1. ^ CONMEBOL awarded Defensor Sporting a 3–0 win as a result of Barcelona fielding the ineligible player Sebastián Pérez. The match originally ended 1–2.[27]

Third stage

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Defensor Sporting Uruguay 0–2 Brazil Atlético Mineiro 0–2 0–0
Melgar Peru 3–2 Venezuela Caracas 2–0 1–2
Libertad Paraguay 1–1 (5–4 p) Colombia Atlético Nacional 1–0 0–1
Talleres Argentina 3–4 Chile Palestino 2–2 1–2

Copa Sudamericana qualification

The two best teams eliminated in the third stage enter the Copa Sudamericana second stage. Only matches in the third stage are considered for the ranking of teams.

Pos Third stage losers Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Colombia Atlético Nacional 2 1 0 1 1 1 0 3 Copa Sudamericana
2 Venezuela Caracas 2 1 0 1 2 3 −1 3
3 Argentina Talleres 2 0 1 1 3 4 −1 1
4 Uruguay Defensor Sporting 2 0 1 1 0 2 −2 1
Source: CONMEBOL
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Away goals scored; 5) CONMEBOL ranking (Regulations Article 21).[1]

Group stage

In the group stage, each group is played on a home-and-away round-robin basis. The teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, and 0 points for a loss). If tied on points, the following criteria will be used to determine the ranking: 1. Goal difference; 2. Goals scored; 3. Away goals scored; 4. CONMEBOL ranking (Regulations Article 28).[1]

The winners and runners-up of each group advance to the round of 16 of the knockout stages. The third-placed teams of each group enter the Copa Sudamericana second stage.

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification INT RIV PAL ALI
1 Brazil Internacional 6 4 2 0 11 6 +5 14 Round of 16 2–2 3–2 2–0
2 Argentina River Plate 6 2 4 0 10 5 +5 10 2–2 0–0 3–0
3 Chile Palestino 6 2 1 3 7 7 0 7 Copa Sudamericana 0–1 0–2 3–0
4 Peru Alianza Lima 6 0 1 5 2 12 −10 1 0–1 1–1 1–2
Source: CONMEBOL

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification CRU EME LAR HUR
1 Brazil Cruzeiro 6 5 0 1 11 2 +9 15 Round of 16 1–2 2–0 4–0
2 Ecuador Emelec 6 2 3 1 6 5 +1 9 0–1 2–2 0–0
3 Venezuela Deportivo Lara 6 1 2 3 4 10 −6 5 Copa Sudamericana 0–2 0–0 2–1
4 Argentina Huracán 6 1 1 4 5 9 −4 4 0–1 1–2 3–0
Source: CONMEBOL

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification OLI GOD CRI UDC
1 Paraguay Olimpia 6 2 3 1 9 6 +3 9 Round of 16 2–1 0–1 1–1
2 Argentina Godoy Cruz 6 2 3 1 5 3 +2 9 0–0 2–0 1–0
3 Peru Sporting Cristal 6 2 1 3 8 11 −3 7 Copa Sudamericana 0–3 1–1 2–0
4 Chile Universidad de Concepción 6 1 3 2 9 11 −2 6 3–3 0–0 5–4
Source: CONMEBOL

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification FLA LDQ PEÑ SJO
1 Brazil Flamengo 6 3 1 2 11 5 +6 10 Round of 16 3–1 0–1 6–1
2 Ecuador LDU Quito 6 3 1 2 12 8 +4 10 2–1 2–0 4–0
3 Uruguay Peñarol 6 3 1 2 7 5 +2 10 Copa Sudamericana 0–0 1–0 4–0
4 Bolivia San José 6 1 1 4 7 19 −12 4 0–1 3–3 3–1
Source: CONMEBOL

Group E

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification CPO NAC CAM ZAM
1 Paraguay Cerro Porteño 6 4 1 1 10 5 +5 13 Round of 16 1–0 4–1 2–1
2 Uruguay Nacional 6 4 1 1 5 2 +3 13 1–1 1–0 1–0
3 Brazil Atlético Mineiro 6 2 0 4 6 10 −4 6 Copa Sudamericana 0–1 0–1 3–2
4 Venezuela Zamora 6 1 0 5 6 10 −4 3 2–1 0–1 1–2
Source: CONMEBOL

Group F

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification PAL SLO MEL JUN
1 Brazil Palmeiras 6 5 0 1 13 1 +12 15 Round of 16 1–0 3–0 3–0
2 Argentina San Lorenzo 6 3 1 2 4 2 +2 10 1–0 2–0 1–0
3 Peru Melgar 6 2 1 3 2 9 −7 7 Copa Sudamericana 0–4 0–0 1–0
4 Colombia Junior 6 1 0 5 1 8 −7 3 0–2 1–0 0–1
Source: CONMEBOL

Group G

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification BOC CAP TOL WIL
1 Argentina Boca Juniors 6 3 2 1 11 6 +5 11 Round of 16 2–1 3–0 4–0
2 Brazil Athletico Paranaense 6 3 0 3 11 6 +5 9 3–0 1–0 4–0
3 Colombia Deportes Tolima 6 2 2 2 7 8 −1 8 Copa Sudamericana 2–2 1–0 2–2
4 Bolivia Jorge Wilstermann 6 1 2 3 5 14 −9 5 0–0 3–2 0–2
Source: CONMEBOL

Group H

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification LIB GRE UCA ROS
1 Paraguay Libertad 6 4 0 2 11 7 +4 12 Round of 16 0–2 4–1 2–0
2 Brazil Grêmio 6 3 1 2 8 4 +4 10 0–1 2–0 3–1
3 Chile Universidad Católica 6 2 1 3 7 11 −4 7 Copa Sudamericana 2–3 1–0 2–1
4 Argentina Rosario Central 6 1 2 3 6 10 −4 5 2–1 1–1 1–1
Source: CONMEBOL

Final stages

Starting from the round of 16, the teams play a single-elimination tournament with the following rules:[1]

  • In the round of 16, quarterfinals, and semifinals, each tie is played on a home-and-away two-legged basis, with the higher-seeded team hosting the second leg (Regulations Article 23). If tied on aggregate, the away goals rule will be used. If still tied, extra time will not be played, and the penalty shoot-out will be used to determine the winner (Regulations Article 29).
  • The final is played as a single match at a venue pre-selected by CONMEBOL, with the higher-seeded team designated as the "home" team for administrative purposes (Regulations Article 26). If tied after regulation, 30 minutes of extra time will be played. If still tied after extra time, the penalty shoot-out will be used to determine the winner (Regulations Article 30).

Seeding

Starting from the round of 16, the teams are seeded according to their results in the group stage, with the group winners (Pot 1 in round of 16 draw) seeded 1–8, and the group runners-up (Pot 2 in round of 16 draw) seeded 9–16.[28]

Seed Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Round of 16 draw
1 F Brazil Palmeiras 6 5 0 1 13 1 +12 15 Pot 1
2 B Brazil Cruzeiro 6 5 0 1 11 2 +9 15
3 A Brazil Internacional 6 4 2 0 11 6 +5 14
4 E Paraguay Cerro Porteño 6 4 1 1 10 5 +5 13
5 H Paraguay Libertad 6 4 0 2 11 7 +4 12
6 G Argentina Boca Juniors 6 3 2 1 11 6 +5 11
7 D Brazil Flamengo 6 3 1 2 11 5 +6 10
8 C Paraguay Olimpia 6 2 3 1 9 6 +3 9
9 E Uruguay Nacional 6 4 1 1 5 2 +3 13 Pot 2
10 A Argentina River Plate 6 2 4 0 10 5 +5 10
11 D Ecuador LDU Quito 6 3 1 2 12 8 +4 10
12 H Brazil Grêmio 6 3 1 2 8 4 +4 10
13 F Argentina San Lorenzo 6 3 1 2 4 2 +2 10
14 G Brazil Athletico Paranaense 6 3 0 3 11 6 +5 9
15 C Argentina Godoy Cruz 6 2 3 1 5 3 +2 9
16 B Ecuador Emelec 6 2 3 1 6 5 +1 9
Source: CONMEBOL
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Away goals scored; 5) CONMEBOL ranking (Regulations Article 22.i).[1]

Bracket

The bracket was decided based on the round of 16 draw, which was held on 13 May 2019.

  Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final (23 November – Santiago)
                                                     
10 Argentina River Plate  
2 Brazil Cruzeiro  
  Winner A[†]  
  Winner H[†]  
13 Argentina San Lorenzo
4 Paraguay Cerro Porteño  
  Winner S1[†]  
  Winner S4[†]  
11 Ecuador LDU Quito  
8 Paraguay Olimpia  
  Winner D[†]
  Winner E[†]  
14 Brazil Athletico Paranaense
6 Argentina Boca Juniors  
  Winner F1[‡]
  Winner F2[‡]
15 Argentina Godoy Cruz  
1 Brazil Palmeiras  
  Winner B[†]
  Winner G[†]  
12 Brazil Grêmio
5 Paraguay Libertad  
  Winner S2[†]
  Winner S3[†]  
16 Ecuador Emelec  
7 Brazil Flamengo  
  Winner C[†]
  Winner F[†]  
9 Uruguay Nacional
3 Brazil Internacional  
  1. Order of legs to be decided, with the higher-seeded team in each tie hosting the second leg.
  2. Higher-seeded team to be designated as the "home" team for administrative purposes.

Round of 16

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
River Plate Argentina A Brazil Cruzeiro 23 Jul 30 Jul
Godoy Cruz Argentina B Brazil Palmeiras 23 Jul 30 Jul
Emelec Ecuador C Brazil Flamengo 24 Jul 31 Jul
LDU Quito Ecuador D Paraguay Olimpia 23 Jul 30 Jul
Athletico Paranaense Brazil E Argentina Boca Juniors 24 Jul 31 Jul
Nacional Uruguay F Brazil Internacional 24 Jul 31 Jul
Grêmio Brazil G Paraguay Libertad 25 Jul 1 Aug
San Lorenzo Argentina H Paraguay Cerro Porteño 24 Jul 31 Jul

Quarterfinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Winner H S1[†] Winner A 20–22 Aug 27–29 Aug
Winner G S2[†] Winner B 20–22 Aug 27–29 Aug
Winner F S3[†] Winner C 20–22 Aug 27–29 Aug
Winner E S4[†] Winner D 20–22 Aug 27–29 Aug
  1. Order of legs to be decided, with the higher-seeded team in each tie hosting the second leg.

Semifinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Winner S4 F1[†] Winner S1 1–2 Oct 22–23 Oct
Winner S3 F2[†] Winner S2 1–2 Oct 22–23 Oct
  1. Order of legs to be decided, with the higher-seeded team in each tie hosting the second leg.

Final

Note: Higher-seeded team designated as the "home" team for administrative purposes.

Winner F1 v Winner F2
Report

Statistics

As of 9 May 2019

Players and teams in bold are still active in the competition.

Top scorers

Rank Player Team 1Q1 1Q2 2Q1 2Q2 3Q1 3Q2 GS1 GS2 GS3 GS4 GS5 GS6 ⅛F1 ⅛F2 QF1 QF2 SF1 SF2  F  Total
1 Argentina Adrián Martínez Paraguay Libertad 1 3 2 6
Argentina Marco Ruben Brazil Athletico Paranaense 1 3 1 1
3 Brazil Ricardo Oliveira Brazil Atlético Mineiro 2 2 1 5
Chile Patricio Rubio Chile Universidad de Concepción 4 1
5 Ecuador Brayan Angulo Ecuador Emelec 2 1 1 4
Paraguay Óscar Cardozo Paraguay Libertad 1 1 1 1
Brazil Fred Brazil Cruzeiro 3 1
Uruguay Cristian Palacios Peru Sporting Cristal 2 1 1
Colombia Marco Pérez Colombia Deportes Tolima 2 1 1
Brazil Gustavo Scarpa Brazil Palmeiras 1 2 1
Argentina Mauro Zárate Argentina Boca Juniors 1 2 1

Source: CONMEBOL.com[29]

Top assists

Rank Player Team Assists
1 Brazil Bruno Henrique Brazil Flamengo 4
Peru Joel Sánchez Peru Melgar
3 Paraguay Alan Benítez Paraguay Libertad 3
Ecuador Juan Cazares Brazil Atlético Mineiro
Uruguay Nicolás López Brazil Internacional
Venezuela Ricardo Martins Venezuela Caracas

Source: CONMEBOL.com[30]

See also

References

  1. ^ a b c d e f "Reglamento CONMEBOL Libertadores 2019" (PDF). CONMEBOL.com.
  2. ^ "Así cambiará la Copa Libertadores desde el 2019". publimetro.co. 3 October 2017.
  3. ^ "La CONMEBOL Libertadores se definirá en final única a partir de 2019 con mayores beneficios a los clubes y la competencia". CONMEBOL.com. 23 February 2018.
  4. ^ "Definida la fecha de la final de la Copa Conmebol Libertadores 2019" (in Spanish). El Tiempo. 11 June 2018.
  5. ^ "Histórica decisión: Final Única de la Libertadores 2019 en Santiago y Final Única de la Sudamericana 2019 en Lima". CONMEBOL.com. 14 August 2018.
  6. ^ a b "Copa Bridgestone Libertadores 2017 tendrá 47 clubes". CONMEBOL.com. 6 December 2016.
  7. ^ a b c d e f "Reglamento del Campeonato de Primera División 2017/2018" (PDF) (in Spanish). AFA.
  8. ^ a b c d "Convocatoria a Campeonatos Apertura y Clausura Temporada 2018" (PDF) (in Spanish). LFPB.[permanent dead link]
  9. ^ a b c d e f g "Campeonato Brasileiro da Série A de 2018 REC – REGULAMENTO ESPECÍFICO DA COMPETIÇÃO" (PDF). CBF.
  10. ^ a b c d "Bases Primera División Temporada 2018" (PDF) (in Spanish). ANFP.
  11. ^ a b c d "Reglamento Liga Águila I y II 2018" (PDF) (in Spanish). DIMAYOR.
  12. ^ a b c d "Reglamento del Comité Ejecutivo de Fútbol Profesional" (PDF) (in Spanish). FEF.
  13. ^ a b c d "REGLAMENTO DEL CAMPEONATO OFICIAL AÑO 2018. COPA TIGO – BCO. VISION S.A." (PDF) (in Spanish). APF.
  14. ^ a b c d "Bases Campeonato Descentralizado 2018" (PDF) (in Spanish). ADFP.
  15. ^ a b c d "Reglamento del Campeonato Uruguayo 2018" (in Spanish). AUF.
  16. ^ a b c d "Comisión de Torneos Nacionales Normas Reguladoras de Primera División Temporada 2018" (PDF) (in Spanish). FVF.
  17. ^ "Calendario de disputa de la Libertadores, Sudamericana y Recopa 2019". CONMEBOL.com. 16 August 2018.
  18. ^ "CALENDÁRIO 2019 CONMEBOL Libertadores – CONMEBOL Sudamericana – RECOPA" (PDF). CONMEBOL.com.
  19. ^ "CBF divulga Calendário do Futebol Brasileiro para 2019". CBF.com.br. 13 October 2018.
  20. ^ "El 17 de diciembre se sortean la CONMEBOL Libertadores y la CONMEBOL Sudamericana" (in Spanish). CONMEBOL.com. 10 December 2018.
  21. ^ "Proceso de acreditación a medios de prensa para el sorteo de la CONMEBOL Libertadores y CONMEBOL Sudamericana" (in Spanish). CONMEBOL.com. 12 December 2018.
  22. ^ "Develada la cruzada hacia la Gloria Eterna". CONMEBOL.com. 17 December 2018.
  23. ^ "Ranking CONMEBOL Libertadores 2019". CONMEBOL.com.
  24. ^ "Pautas de sorteo de la CONMEBOL Libertadores y CONMEBOL Sudamericana 2019". CONMEBOL.com. 17 December 2018.
  25. ^ "CONMEBOL LIBERTADORES 2019 Pauta del Sorteo" (PDF). CONMEBOL.com.
  26. ^ "La hoja de ruta a la Final de Santiago 2019". CONMEBOL.com. 13 May 2019.
  27. ^ "Tribunal de Disciplina hace lugar al reclamo presentado por Defensor Sporting Club" (in Spanish). CONMEBOL.com. 11 February 2019.
  28. ^ "El mapa de los octavos: 11 campeones y 5 aspirantes a la Gloria Eterna". CONMEBOL.com. 10 May 2019.
  29. ^ "Copa Libertadores 2019 — Goleadores" (in Spanish). CONMEBOL.com.
  30. ^ "RESUMEN COMPLETO DE JUGADORES – Asistencias" (in Spanish). CONMEBOL.com.

External links