This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

2018 USAC Silver Crown Series

2018 USAC Silver Crown Series
Previous: 2017 Next: 2019
Most of the USAC Silver Crown field at Madison International Speedway

The 2018 USAC Silver Crown Champ Car Series is the 47th season of Silver Crown racing under the USAC banner. The series will begin with the Phoenix Copper Cup at ISM Raceway on April 7, and will end with the 4 Crown Nationals at Eldora Speedway on September 22.[1] Kody Swanson will enter the 2018 season as the defending champion.

Team & Driver Chart

No. Race Driver Car Owner / Entrant Chassis Engine Rounds
2 Patrick Lawson Patrick Lawson DRC Wesmar Chevrolet 5
3 A.J. Russell Ted Finkenbinder Beast Bailey Bros. Chevrolet 1
4 Joe Liguori Liguori Racing DRC Kercher Chevrolet 3
5 J.C. Bland Bland Brothers Enterprises Drinan BBE Chevrolet 2
6 Kyle Hamilton Klatt Enterprises Beast J&D Ford 5
Brady Bacon 3
7 Kyle Robbins Kyle Robbins Racing Beast Chevrolet 8
8 Johnny Petrozelle Cornell-Petrozelle Racing DRC Stanton Toyota 3
9 Chris Dyson Chris Dyson Racing Beast Kistler Chevrolet 3
02 Tanner Swanson Bowman-Elmore Racing Beast Kistler Chevrolet 1
04 Neil Shepherd Shepherd Racing DRC Claxton Toyota 3
07 Jacob Wilson Wilson Brothers Racing Maxim Claxton Toyota

Claxton Chevrolet

4
10 C.J. Leary Mickey Meyer DRC J&D Chevrolet 1
12 Brian Tyler Galas Motorsports Beast Galas Chevrolet 2
14 Ken Schrader Dennis & Dave McQuinn JR-1 Chevrolet 2
16 Austin Nemire Nemire-Lesko Racing Beast Mopar 7
Terry James Dr. Jim Logan Beast Cadillac 1
17 Chris Windom Nolen Racing Beast Tranter Chevrolet 8
Maxim
18 Travis Welpott Travis Welpott-Ernie Goman Racing DRC Ed Pink Chevrolet 6
20 Jerry Coons Jr. Nolen Racing Beast Tranter Chevrolet 8
Maxim
21 Eric Gordon Armstrong Racing Beast Claxton Toyota 5
Jeff Swindell Swanson Racing Maxim Moyle Toyota 2
22 Bobby Santos III DJ Racing Beast Speedway Chevrolet 5
23 Terry James Todd Satterthwaite Magnum Chevrolet 1
24 Mike Haggenbottom Haggenbottom Racing Maxim Speed Equipment Chevrolet 2
Keith Burch Keith Burch Beast Burch Chevrolet 1
26 Aaron Pierce Sam Pierce Beast Jackson Chevrolet 6
29 Brent Yarnal Yarnal Racing 1
Joey Moughan Joey Moughan Maxim Claxton Mopar 1
30 C.J. Leary Chuck & Tammi Leary DRC 1-Way Toyota 2
31 Dave Berkheimer Berkheimer Racing Drinan Chevrolet 2
Derek Bischak Derek Bischak Beast Gaerte Chevrolet 1
32 Joss Moffatt Williams & Wright Racing Maxim Williams Chevrolet 1
Dave Darland 4
33 Jackie Burke Jackie Burke Shores-Burke Chevrolet 1
34 Terry Babb Ken Morford Beast Chevrolet 1
39 Matt Goodnight Goodnight Racing Beast Claxton Chevrolet 8
40 David Byrne Byrne Racing Maxim J&D Chevrolet 8
41 A.J. Fike McQuinn Motorsports JR-1 McQuinn Chevrolet 1
43 Daniel Robinson A.J. Felker & Ricky Nix Beast Chevrolet 1
John Heydenreich 1
44 Danny Long Danny Long Beast Z-Man Chevrolet 1
47 Austin Mundie Les Butler Maxim Kistler Chevrolet 3
51 Russ Gamester Gamester Racing GRP Toyota 2
53 Steve Buckwalter SET Racing Beast Foxco Chevrolet 3
55 Casey Shuman Patty Bateman Beast Foxco Chevrolet 2
56 Kevin Thomas Jr. Foxco Racing Eagle Foxco Chevrolet 2
60 Cody Gerhardt Cody Gerhardt Beast Toyota 3
63 Kody Swanson DePalma Motorsports Beast Hampshire Chevrolet 8
66 Bill Rose Bill Rose Racing Beast Claxton Toyota 4
Claxton Mopar
71 Shane Cockrum Hardy Boys Motorsports Maxim Brown Chevrolet 3
75 Dave Darland Bill Rose Racing Beast Claxton Toyota 1
Bill Rose Bill Rose Racing Beast Claxton Mopar 1
77 Chris Urish Chris Urish Beast Foxco Chevrolet 1
80 Toni Breidinger Breidinger Motorsports Beast Wesmar Chevrolet 5
81 Shane Cottle Curtis Williams Maxim Williams Chevrolet 3
Cody Gallogly Big Car 2
88 Chris Fetter Sammy Fetter Beast Foxco Chevrolet 1
89 Chris Fetter Chris Fetter Beast TMS Chevrolet 1
91 Justin Grant Hemelgarn Racing DRC Speedway Ford 8
92 Jim Anderson Kazmark Motorsports Beast Claxton Toyota 2
Dave Darland Maxim Mopar 1
96 Austin Blair Austin Blair Racing Beast Mopar 2
97 Tyler Courtney Hans Lein DRC Stanton Mopar 3
99 Korey Weyant Scott Weyant Beast Automotive Machine 3
114 Coleman Gulick Team Scorpion Mach-1 Jimmy D Chevrolet 2
118 Travis Welpott Welpott Racing Beast 1 Ed Pink Chevrolet 2
DRC 1
124 Mike Haggenbottom Haggenbottom Racing Maxim Speed Equipment Chevrolet 4
126 Jesse Dunham Sam Pierce Beast Chevrolet 1
131 Derek Bischak Derek Bischak Beast Gaerte Chevrolet 1
711 A.J. Fike Hardy Boys Motorsports Maxim Brown Chevrolet 1

Driver & Team Changes

  • - Chris Windom will run the full Silver Crown schedule in 2018 for Nolen Racing. Jerry Coons Jr., will also return to the team for the full season.[2]
  • - Austin Nemire will run the full Silver Crown schedule in 2018 for Nemire/Lesko Racing.[3]

Schedule

The 2018 schedule features 6 pavement races and 5 dirt races. The entire season will have on-demand video coverage by Loudpedal.TV. Select races will be broadcast live online by Speed Shift TV. Eldora Speedway will broadcast the 4 Crown Nationals live on their streaming website [4]. Live radio coverage for most USAC National races is available on the USAC Racing App. BCSN will broadcast the Toledo race on delay. MavTV (in association with Speed51) will broadcast the Rich Vogler Classic at Lucas Oil Raceway on delay [5].

No. Date Race title Track TV/Stream
1 April 7 Phoenix Copper Cup ISM Raceway, Avondale, AZ
2 April 29 Sumar Classic Terre Haute Action Track, Terre Haute, IN Speed Shift TV
3 May 4 Rollie Beale Classic Toledo Speedway, Toledo, OH BCSN
4 May 24 Hoosier Hundred Indiana State Fairgrounds Mile, Indianapoliis, IN Speed Shift TV
5 May 25 Dave Steele Carb Night Classic Lucas Oil Raceway at Indianapolis, Clermont, IN Speed Shift TV
6 June 29 Bytech Dairyland 100 Madison International Speedway, Madison, WI
7 August 11 Joe James - Pat O'Conner Classic Salem Speedway, Salem, IN
8 August 18 Bettenhausen 100 Illinois State Fairgrounds Racetrack, Springfield, IL
9 September 2 Ted Horn 100 DuQuoin State Fairgrounds Racetrack, DuQuoin, IL
10 September 8 Rich Vogler Classic Lucas Oil Raceway at Indianapolis, Clermont, IN MavTV (delayed)

Speed51.com

11 September 22 4 Crown Nationals Eldora Speedway, Rossburg, OH EldoraSpeedway.com
  Dirt Oval
  Pavement Oval

Schedule notes and changes

Results and Standings

Races

No. Race / Track Winning driver Winning team Pole position
1 Phoenix Copper Cup Bobby Santos III DJ Racing Kody Swanson
2 Sumar Classic Justin Grant Hemelgarn Racing Tyler Courtney
3 Rollie Beale Classic Kody Swanson DePalma Motorsports Justin Grant
4 Hoosier Hundred Kody Swanson DePalma Motorsports Kody Swanson
5 Dave Steele Carb Night Classic Kody Swanson DePalma Motorsports Tanner Swanson
6 Bytech Dairyland 100 Kody Swanson DePalma Motorsports Justin Grant
7 Joe James - Pat O'Conner Classic Kody Swanson DePalma Motorsports Kody Swanson
8 Bettenhausen 100 Chris Windom Nolen Racing Jerry Coons Jr.
9 Ted Horn 100 Chris Windom Nolen Racing Jacob Wilson

See also

References