This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

2017 USAC Silver Crown Series

2017 USAC Silver Crown Series
Previous: 2016 Next: 2018

The 2017 USAC Silver Crown Champ Car Series presented by Traxxas season is the 46th season of the USAC Silver Crown Series. The series began with the Sumar Classic at the Terre Haute Action Track on April 2, and will end with the 4 Crown Nationals at Eldora Speedway on September 23.[1] Chris Windom entered the 2017 season as the defending champion. Kody Swanson won the 2017 season championship.

Team and Driver chart

No. Race Driver Car Owner / Entrant Chassis Engine Rounds
2 Patrick Lawson Patrick Lawson Beast Wesmar 3
2v Ryan Newman Johnny Vance Racing Beast Gaerte 1
3 A.J. Russell Ted Finkenbinder Beast Bailey Brothers Chevrolet 2
AJ Fike RFMS Racing Beast Foxco 1
4 Joe Liguori Liguori Racing DRC Kercher Chevrolet 6
5 J.C. Bland Bland Brothers Enterprises Drinan BBE Chevrolet 4
6 Damion Gardner Klatt Enterprises Beast Ford 6
Robert Ballou 2
7 David Shain Hardy Boys Motorsports Maxim Chevrolet 3
02 Tanner Swanson Bowman Racing Beast Kistler Chevrolet 2
07 Jacob Wilson Wilson Brothers Racing Beast Claxton/Toyota 4
08 Johnny Petrozelle Cornell-Petrozelle Racing Beast Stanton/Toyota 4
12 Brian Tyler Galas Motorsports Beast Galas Chevrolet 2
14 Zach Daum McQuinn Motorsports JR-1 Brown Chevrolet 1
Ken Schrader McQuinn Chevrolet 1
15 Shane Butler Troy Thompson Beast Chevrolet 1
Troy Thompson 3
16 Austin Nemire Bob Lesko Beast Chevrolet 5
18 Kenny Gentry Kenny Gentry Beast Chevrolet 3
20 Jerry Coons Jr. Gene Nolen Maxim Tranter Chevrolet All
Beast
21 Jeff Swindell Swanson Racing Beast Chevrolet 2
22 Bobby Santos III DJ Racing Beast VDS Chevrolet 5
24 Keith Burch Keith Burch Beast Kistler 2
26 Aaron Pierce Sam Pierce Beast Chevrolet 9
27 Dave Darland Carla & Steve Phillips Phillips Foxco Chevrolet 4
29 Joey Moughan Joey Moughan Maxim Claxton Mopar 2
30 C.J. Leary Leary-6R Racing DRC 1-Way Toyota 5
31 Dave Berkheimer Dave Berkheimer Drinan Chevrolet 3
32 Joss Moffatt Williams & Wright Racing Maxim Williams 9
39 Matt Goodnight Goodnight Racing Beast Claxton Chevrolet 6
40 David Byrne Byrne Racing Maxim J & D Chevrolet All
Beast
42 Terry Babb Terry Babb Beast Babb Chevrolet 3
44 Danny Long Danny Long Beast Chevrolet 2
48 Brady Bacon Paul Martens Maxim Kistler Chevrolet 3
51 Russ Gamester Gamester Racing GRP Toyota 1
53 Steve Buckwalter SFT Racing Beast Brown Chevrolet 5
54 Mark Smith Mal Lane Maxim Williams Chevrolet 4
55 Casey Shuman Patty Bateman Beast Foxco Chevrolet 3
57 Kevin Studley Studley Motorsports Beast Chevrolet 2
60 Cody Gerhardt Cody Gerhardt Beast Toyota 1
63 Kody Swanson DePalma Motorsports Maxim Hampshire Chevrolet All
71 Shane Cockrum Hardy Boys Motorsports Maxim Brown Chevrolet 4
75 Bill Rose Bill Rose Racing Beast Chevrolet 5
Henry Clarke 1
77 Chris Urish Chris Urish Beast Foxco Chevrolet 2
80 Toni Breidinger Breidinger Racing Beast Chevrolet 2
Annie Breidinger 2
81 Shane Cottle Curtis Williams Maxim Williams Chevrolet 5
Cody Gallogly Big Car 1
88 Chris Fetter Fetter Tile LLC Beast Foxco 2
89 TMS Chevrolet 2
91 Justin Grant Carli-Hemelgarn Racing DRC Speedway Ford All
Beast
92 Chris Windom Kazmark Racing Maxim Wallace Mopar All
Beast Ford
95 Patrick Bruns Full Throttle Racing Beast Speedway Toyota 4
97 Tyler Courtney Hans Lein DRC Stanton Mopar 3
Dave Darland 1
98 Davey Hamilton Jr. RPM/Fred Gormly Beast Mopar 4
Joe Ligouri 1
99 Korey Weyant Scott Weyant Beast Automotive Machine 3
Davey Hamilton RPM/Fred Gormly Mopar 3
Tyler Courtney Chevrolet 1
120 Hunter Schuerenberg Gene Nolen Racing Maxim Tranter Chevrolet 5
Joe Axsom Beast 5
199 Brady Bacon RPM/Fred Gormly JEI J&D 1
201 Dakota Jackson Gene Nolen Racing Twister Tranter 5
Tanner Swanson 1

Schedule

The 2017 schedule features 6 dirt ovals and 5 pavement ovals including a historic return to Phoenix International Raceway after a 8 year absence. The entire season will be broadcast on-demand by Loudpedal.TV. Select races were broadcast live by Speed Shift TV. BCSN2 broadcast the Toledo race on tape delay.

No. Date Race title Track TV/Stream
1 April 2 Sumar Classic Terre Haute Action Track, Terre Haute, Indiana Speed Shift TV

Loudpedal.TV

2 April 29 Phoenix Copper Cup [2] Phoenix International Raceway, Avondale, Arizona Loudpedal.TV
May 25 Hoosier Hundred Indiana State Fairgrounds, Indianapolis, Indiana
3 May 26 Carb Night Classic Lucas Oil Raceway at Indianapolis, Clermont, Indiana Loudpedal.TV
4 June 16 Horn/Schindler Memorial Williams Grove Speedway, Mechanicsburg, Pennsylvania Speed Shift TV

Loudpedal.TV

5 July 20 Rich Vogler / USAC Hall of Fame Classic Lucas Oil Raceway at Indianapolis, Clermont, Indiana Loudpedal.TV
6 July 28 Hemelgarn Racing/Super Fitness Rollie Beale Classic Toledo Speedway, Toledo, Ohio BCSN2

Loudpedal.TV

7 August 12 Joe James/Pat O’Connor Memorial Salem Speedway, Salem, Indiana Loudpedal.TV
8 August 19 Bettenhausen 100 Illinois State Fairgrounds Racetrack, Springfield, Illinois Loudpedal.TV
9 September 3 Ted Horn 100 DuQuoin State Fairgrounds Racetrack, DuQuoin, Illinois Loudpedal.TV
10 September 23 Four Crown Nationals Eldora Speedway, Rossburg, Ohio Loudpedal.TV
  Dirt Oval
  Pavement Oval

Schedule notes and changes

Results and Standings

Races

No. Race / Track Winning driver Winning team Pole position
1 Sumar Classic Chris Windom Kazmark Motorsports Kody Swanson
2 Phoenix Copper Cup Bobby Santos III DJ Racing Bobby Santos III
3 Carb Night Classic Kody Swanson DePalma Motorsports Kody Swanson
4 Horn-Schindler Memorial Kody Swanson DePalma Motorsports Damion Gardner
5 Rich Vogler / USAC Hall of Fame Classic Bobby Santos III DJ Racing Tanner Swanson
6 Hemelgarn Racing/Super Fitness Rollie Beale Classic Bobby Santos III DJ Racing Kody Swanson
7 Joe James/Pat O’Connor Memorial Kody Swanson DePalma Motorsports Kody Swanson
8 Bettenhausen 100 Justin Grant Carli-Hemelgarn Racing Jerry Coons Jr.
9 Ted Horn 100 Kody Swanson DePalma Motorsports Jerry Coons Jr.
10 Four Crown Nationals Tyler Courtney Hans Lein Kody Swanson

References