This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

2000–2001 Tetley's Bitter Cup

2000–2001 Tetley's Bitter Cup
Tournament statistics
1999–2000 (Previous) (Next) 2001–02

The 2000–2001 Tetley's Bitter Cup was the 30th edition of England's rugby union club competition. Newcastle Falcons won the competition defeating Harlequins in the final.[1] The event was sponsored by Tetley's Brewery and the final was held at Twickenham Stadium.[2]

Draw and Results

First Round (Sep 23)

Team One Team Two Score
Darlington Aspatria 32-15
Darlington Mowden Park Broughton Park 38-14
Dorchester Staines 24-21
Dunstablians Dudley Kingswinford 26-34
Gloucester Old Boys Cheltenham 17-29
Gordano Camborne 31-22
Halifax Tynedale 18-19
Havant Harlow 31-17
Launceston Truro 26-20
Leicester Lions Scunthorpe 28-14
Liverpool St Helens Driffield 33-28
Longton Hinckley ?
Norwich Westcombe Park 3-7
Old Colleians Basingstoke 39-3
Selby West Park St Helens 14-20
Swanage & Wareham Amersham & Chiltern 18-12
Weston-super-Mare Barnstaple 15-46
Whitchurch Spalding 22-9
Wimbledon Haywards Heath 10-38
Worthing Cheshunt 8-9

Second Round (Oct 7)

Team One Team Two Score
Barking Tabard 24-8
Blackheath Swanage & Wareham 9-7
Bracknell Dorchester 45-0
Camberley Barnstaple 28-26
Cheshunt Clifton 18-12
Darlington Mowden Park West Park St Helens 21-3
Fylde Whitchurch 16-11
Havant Penzance & Newlyn 13-32
Launceston Gordano 40-10
Liverpool St Helens Nuneaton 23-7
New Brighton Leicester Lions 40-17
Newbury Haywards Heath 45-21
Nottingham Morley 19-23
Old Colleians North Walsham 17-21
Plymouth Westcombe Park 54-6
Preston Grasshoppers Bedford Athletic 49-19
Reading Cheltenham 49-8
Redruth Esher 10-14
Rosslyn Park Lydney 30-3
Rugby Harrogate 16-15
Sandal Tynedale 14-15
Sedgley Park Kendal 17-9
Stourbridge Doncaster 13-9
Walsall Dudley Kingswinford 17-21
Wharfedale Darlington 28-17
West Hartlepool Longton 8-15

Third Round (Oct 21)

Team One Team Two Score
Barking Rosslyn Park 17-29
Bedford Sedgley Park 45-15
Birmingham/Solihull Orrell 29-25
Bracknell Cheshunt 33-3
Coventry Preston Grasshoppers 30-19
Darlington Mowden Park North Walsham 27-10
Esher Camberley 38-24
Exeter Stourbridge 29-15
Fylde Manchester 10-33
Leeds Tykes Morley 100-0
Liverpool St Helens Rugby 17-0
London Welsh Blackheath 44-3
Moseley Worcester 6-34
New Brighton Newbury 15-11
Otley Henley Hawks 26-24
Penzance & Newlyn Wakefield 22-25
Plymouth Wharfedale 21-11
Reading Launceston 31-25
Tynedale Longton 23-11
Waterloo Dudley Kingswinford 57-27

Fourth Round (Nov 4 & 5)

Team One Team Two Score
Bath Gloucester 18-24
Bedford Saracens 24-54
Birmingham & Solihull Darlington Mowden Park 16-10
Bristol London Wasps 22-17
Esher Waterloo 26-27
Exeter London Irish 12-57
Leicester Tigers Otley 83-11
New Brighton London Welsh 17-32
Northampton Saints Leeds Tykes 73-35
Plymouth Harlequins 8-36
Reading Rotherham 27-46
Rosslyn Park Newcastle Falcons 13-25
Rugby Manchester 26-38
Sale Sharks Coventry 37-19
Tynedale Worcester 12-76
Wakefield Bracknell 31-23

Fifth Round (Nov 11 & 12)

Team One Team Two Score
Gloucester Leicester Tigers 13-25
Harlequins Manchester 38-8
London Welsh London Irish 10-33
Newcastle Falcons Bristol Shoguns 32-16
Northampton Saints Birmingham/Solihull 47-14
Sale Sharks Rotherham 20-12
Saracens Worcester 42-13
Wakefield Trinity Waterloo 23-35

Quarter Finals (Dec 9 & 10)

Team One Team Two Score
Harlequins Northampton 11-6
Leicester Tigers Saracens 41-24
Newcastle Falcons London Irish 33-20
Sale Sharks Waterloo 59-12

Semi Finals (Jan 6)

Team One Team Two Score
Harlequins Leicester Tigers 22-18
Newcastle Falcons Sale Sharks 37-25

Final

24 February 2001
Newcastle Falcons 30-27 Harlequins
Try: Tom May 2 Try
Dave Walder Try
Jim Jenner Try
Con: Jonny Wilkinson 2
Pen: Jonny Wilkinson 2
Report Try: David Wilson Try
Paul Burke Try
Con: Paul Burke
Pen: Paul Burke 5
Twickenham Stadium, London
Attendance: 71,000
Referee: Ed Morrison (Bristol)
15 England Dave Walder
14 England Michael Stephenson
13 England Jamie Noon
12 England Tom May
11 New Zealand Va'aiga Tuigamala
10 England Jonny Wilkinson
9 Scotland Gary Armstrong
8 England Jim Jenner
7 Scotland Andrew Mower
6 England Robert Devonshire
5 Scotland Doddie Weir (c)
4 Scotland Stuart Grimes
3 South Africa Marius Hurter
2 Ireland Ross Nesdale
1 England Micky Ward
Replacements:
16 England Hall Charlton
17 England Liam Botham
18 England Gareth Maclure
19 England Ian Peel
20 New Zealand Mike Howe
21 England Hugh Vyvyan
22 New Zealand Richard Arnold
Coach:
England Steve Bates
15 England Ryan O'Neill
14 England Nick Greenstock
13 England Will Greenwood
12 England Nick Burrows
11 New Zealand Brendon Daniel
10 Ireland Paul Burke
9 Wales Matt Powell
8 England Roy Winters
7 Australia David Wilson (c)
6 England Pat Sanderson
5 England Steve White-Cooper
4 Australia Garrick Morgan
3 England Jon Dawson
2 Ireland Keith Wood
1 England Jason Leonard
Replacements:
16 England Peter Richards
17 Scotland Craig Chalmers
18 England Ben Gollings
19 Australia Bruce Starr
20 Samoa Tani Fuga
21 England Alex Codling
22 England Rory Jenkins
Coach:
Wales Mark Evans

References

  1. ^ "Newcastle fly past at the last". Guardian.
  2. ^ "Times Archives". Oxfordshire Libraries.