This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

1999–2000 Tetley's Bitter Cup

1999–2000 Tetley's Bitter Cup
Tournament details
Countries England
Tournament format(s)knockout
Tournament statistics
Final
VenueTwickenham Stadium
ChampionsWasps (2nd title)
Runners-upNorthampton
← 1998–99 (Previous)
(Next) 2000–01 →

The 1999–00 Tetley's Bitter Cup was the 29th edition of England's rugby union club competition. Wasps won the competition defeating Northampton in the final.[1] The event was sponsored by Tetley's Brewery and the final was held at Twickenham Stadium.[2]

Draw and results

First round (19 September)

Home Away Score
Amersham & Chiltern Ruislip 25-17
Banbury Workington 20-10
Barkers Butts Bridlington 24-15
Belgrave Kendal 0-27
Blaydon Scunthorpe 16-15
Bridgwater Metropolitan Police 13-9
Broadstreet Bedford Athletic 24-45
Cheltenham Havant 57-8
Cinderford Norwich 27-18
Darlington Mowden Park Sandal 36-24
Doncaster Morley 17-22
Drillfield Sedgley Park 52-67
East Grinstead Maidenhead 13-20
Ellingham & Leatherhead Clifton 16-11
Esher Barking 32-6
Guildford & Godalming Staines 17-15
Loughborough Students Thurrock 13-25
Matson Swanage & Wareham 23-15
North Walsham Launceston 46-0
Old Patesians Westcombe Park 10-27
Plymouth Penzance & Newlyn 14-21
Redruth Barnstaple 27-24
Selly Oak New Brighton 10-93
Sevenoaks Tabard 30-10
Sheffield Aspatria 11-11 aet*
Spalding Macclesfield 22-17
Stourbridge Alnwick 20-8
Walsall Nuneaton 13-17 aet
Weston-super-Mare Bishop Stortford 23-17
Whitchurch Liverpool St Helens 27-8

Away team progress*

Second round (16 October)

Home Away Score
Amersham & Chiltern Esher 16-34
Aspatria New Brighton 18-24
Banbury Thurrock 13-21
Barkers Butts Morley 17-19
Bedford Athletic Fylde 60-21
Birmingham & Solihull Wharfedale 14-13
Blaydon Kendal 18-19
Cheltenham Westcombe Park 25-23
Cinderford Reading 21-23
Guildford & Godalming Maidenhead 15-13
Harrogate Preston Grasshoppers 22-32
Matson Camberley 3-22
Newbury North Walsham 15-0
Nottingham Stourbridge 20-17
Penzance & Newlyn Effingham & Leatherhead 51-12
Redruth Lydney 22-13
Rosslyn Park Bridgwater & Albion 47-7
Sedgley Park Darlington Mowden Park 23-25
Sevenoaks Blackheath 41-40
Spalding Nuneaton 8-20
Weston-super-Mare Bracknell 12-26
Whitchurch Otley 0-76

Third round (13 & 14 November)

Home Away Score
Bedford Athletic Exeter 14-29
Birmingham & Solihull Waterloo 18-15
Cheltenham Manchester 16-42
Guildford & Godalming Darlington Mowden Park 17-48
Kendal Worcester 27-44
Leeds Tykes Esher 50-7
London Welsh Newbury 35-13
Morley Orrell 19-46
New Brighton Otley 15-6
Nottingham Redruth 37-21
Nuneaton Camberley 29-19
Penzance & Newlyn Moseley 14-27
Reading Henley Hawks 3-41
Rotherham Coventry 28-34
Rugby Preston Grasshoppers 14-5
Sevenoaks Thurrock 23-24
Wakefield Rosslyn Park 7-28
West Hartlepool Bracknell 17-28

Fourth round (1 & 3 January)

Home Away Score
Bedford Saracens 9-33
Birmingham & Solihull New Brighton 22-14
Bristol Henley Hawks 23-9
Coventry Bracknell 33-10
Darlington Mowden Park Rosslyn Park 23-11
Gloucester Bath 13-6
Harlequins Thurrock 88-0
Leeds Tykes Sale Sharks 3-13
London Welsh Exeter 18-14
Manchester Nottingham 50-17
Newcastle Falcons Moseley 41-8
Northampton Nuneaton 118-3
Orrell Rugby 13-13*
Worcester London Irish 8-12
  • Orrell progress by virtue of more tries

Fifth round (29 & 30 January)

Home Away Score
Bristol Sale Sharks 26-14
Gloucester Orrell 54-12
Harlequins Darlington Mowden Park 29-8
London Irish Leicester 47-7
London Welsh Coventry 39-16
Manchester Birmingham/Solihull 22-11
Saracens Northampton 32-34
London Wasps Newcastle Falcons 36-30

Quarter-finals (26 February)

Home Away Score
Bristol Harlequins 25–17
London Irish Gloucester 34–18
London Welsh Northampton 26–35
London Wasps Manchester 62–3

Semi-finals (8 April)

Home Away Score
Bristol London Wasps 31–44
London Irish Northampton 17–24


Final

13 May 2000
Wasps 31–23 Northampton
Try: Josh Lewsey Try
Trevor Leota Try
Mark Denney Try
Con: Kenny Logan
Pen: Alex King 3
Try: Budge Pountney Try
Pen: Paul Grayson 6
Twickenham Stadium, London
Attendance: 55,000
Referee: Brian Campsall (Yorkshire)


15 England Josh Lewsey
14 England Shane Roiser
13 England Mark Denney
12 Ireland Rob Henderson
11 Scotland Kenny Logan
10 England Alex King
9 England Martyn Wood
8 England Lawrence Dallaglio (c)
7 England Paul Volley
6 England Joe Worsley
5 Scotland Andy Reed
4 England Simon Shaw
3 England Will Green
2 Samoa Trevor Leota
1 England Darren Molloy
Replacements:
16 England Mike Friday
17 England John Ufton
18 England Fraser Waters
19 England Andy Le Chevalier
20 England Dugald Macer
21 New Zealand Mark Weedon
22 England Peter Scrivener
Coach:
15 England Nick Beal
14 Scotland Craig Moir
13 Wales Allan Bateman
12 England Matt Allen
11 England Ben Cohen
10 England Paul Grayson
9 England Matt Dawson
1 South Africa Garry Pagel
2 Argentina Federico Méndez
3 Scotland Mattie Stewart
4 Wales Andy Newman
5 Scotland Richard Metcalfe
6 England Tim Rodber
7 Scotland Budge Pountney
8 Samoa Pat Lam (c)
Replacements:
16 England Dominic Malone
17 England Andy Northey
18 England Ali Hepher
19 England Steve Walter
20 Argentina Martin Scelzo
21 England Jon Phillips
22 England Don Mackinnon
Coach:

References

  1. ^ "Wasps keep Northampton waiting with Tetley's victory". ESPN.
  2. ^ "Times Archives". Oxfordshire Libraries.