This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Wikipedie:Potřebuji pomoc – Wikipedie

Zkratka:
  • WP:POMOC

Na této stránce můžete položit dotaz, pokud si s něčím na Wikipedii nevíte rady. Prosíme věnujte pozornost níže uvedeným pokynům a nevkládejte dotazy nesouvisející s tvorbou Wikipedie, tato stránka není všeobecnou internetovou poradenskou službou (hledáte-li poradnu, zkuste službu Ptejte se knihovny).

Potřebuji pomoc
  • Nejdříve si prohlédněte nápovědu a v tabulce níže ověřte, zda dotaz patří sem.
  • Každou otázku vkládejte jako nové téma a vhodně jej pojmenujte v políčku Předmět/nadpis.
  • Snažte se dotaz formulovat jasně, stručně a výstižně.
  • Dotazy podepisujte vložením ~~~~ nebo kliknutím na ikonu OOjs UI icon signature-ltr.svg.

Položit nový dotaz Položit nový dotaz

Jste-li v Praze, Brně nebo České Lípě, můžete požádat o pomoc také osobně na setkání klubu Wikipedie.
Pro seniory pořádáme napříč Českou republikou kurzy přispívání do Wikipedie v rámci projektu Senioři píší Wikipedii.
Wikipedisté se také pravidelně scházejí na tzv. wikisrazech, zejména v Praze a v Brně.
O pomoc můžete žádat rovněž e-mailem na adrese [email protected].


Portál Samsung

Zdravím, @Jvs:pomohl by mi prosím někdo s portálem Samsung? Je tam více nedostatků, které potřebují nějakého zkušenějšího šablonáře. Díky --Patriccck 16. 12. 2018, 12:44 (CET)

Pokud byste se rozhodli pomoci, na této stránce je seznam úkolů, který neváhejte rozšířit. --Patriccck 16. 12. 2018, 18:52 (CET)
Kdyby nikdo nepomohl, tak se ozvi v lednu ;) --Dvorapa (diskuse) 17. 12. 2018, 07:24 (CET)

Dvojitá hodnota v Infoboxu

Zdravím, prosím o radu. Ve článku 2061: Třetí vesmírná odysea potřebuji do Infoboxu - Kniha vložit dvě hodnoty ISBN (respektive někdo už tak učinil, ale na stránce nefunguje zobrazení). Infobox sám tvoří odkaz na jedno ISBN. V diskuzi u šablony Infoboxu je jen rada vkládat pouze důležitější (nebo první vydání). U tohoto díla to však v podstatě nelze určit. Neví někdo jak zapsat za sebe dvě ISBN, tak aby "infobox" vytvořil odkaz na obě?

Předem díky za radu Vítek Mrázek (diskuse) 17. 12. 2018, 01:24 (CET)

Infobox pro to není stavěný. Vyberte jedno (první), druhé zmiňte v textu článku (např. s odůvodněním, proč jsou obě stejně významná). Případně se můžete zapojit do diskuse k infoboxu, kde byly předloženy některé argumenty proč by infobox měl obsahovat pouze jedno ISBN. --Dvorapa (diskuse) 17. 12. 2018, 04:16 (CET)

NKPS jako zdroj

Dá se pořad Najvačšie kriminálne prípady Slovenska považovat za vhodný zdroj? Jeden z uživatelů jej navrhl jako zdroj. --Anděl Marek (diskuse) 21. 12. 2018, 20:55 (CET)

Za mě ano, i když bych v takovém případě možná raději tvrzení připsal přímo NKPS jako takovému (něco jako "Podle pořadu Najvačšie kriminálne prípady Slovenska..."). --Martin Urbanec (diskuse) 22. 12. 2018, 01:57 (CET)
No, po shlédnutí nevím, jestli to by se dalo uplatnit u tohoto vraha a pak tam přidat ještě další čtyři z jeho party, kde Vojtěch byl hlavním vůdcem. Nějaké návrhy, Martine? --37.188.253.135 23. 12. 2018, 08:36 (CET)

Tabulka se špatně zobrazuje

Prosím o opravu tabulky na stránce Seznam dílů pořadu Bořiči mýtů. Netuším proč se první tabulka zobrazuje špatně. Mám za to, že dřív byla v pořádku a teď se zobrazuje špatně. --Otaznick (diskuse) 30. 12. 2018, 14:24 (CET)

Opraveno odstraněním "Pilotní" z parametru řada, šablonu to evidentně zmátlo. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 12. 2018, 14:32 (CET)
Děkuji. --Otaznick (diskuse) 30. 12. 2018, 14:45 (CET)

Německý wikipedista má dotaz.

Na této diskusi žádá německý wikipedista o informace. Bohužel použil překladač tak věta nedává smysl. Prosím o německy mluvícího wikipedisty o kontakt s tímto německým kolegou @Inuyama Railwaystation: Děkuji.--Podroužek (diskuse) 3. 1. 2019, 08:48 (CET)

Tak nakonec je to jinak. Wikipedista je japonec, který text přeložil do angličtiny, poté do němčiny a pak do češtiny. Takže anglicky se domluvit dá. --Podroužek (diskuse) 3. 1. 2019, 09:41 (CET)

Martina Ptáčková

Martina Ptáčková (narozena 14.6.1997 v Praze) je česká kickboxerka, držitelkou několika titulů mistryně světa.Nadapasaran (diskuse) 4. 1. 2019, 21:54 (CET)

Dobrý den, s čím konkrétně potřebujete pomoci? Jestli chcete založit článek, viz Nápověda:Jak vytvořit článek, ale uvedený text je na článek málo. --Matěj Orlický (diskuse) 4. 1. 2019, 21:59 (CET)

Udělat novou stránku

Udělat novou stránku-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 93.91.252.237 (diskuse)

Hezký večer, novou stránku můžete vytvořit podle návodu zde: Nápověda:Jak vytvořit článek. Kdyžtak se určitě ptejte, kdybyste čemukoliv v nápovědě neporozuměl. --Dvorapa (diskuse) 11. 1. 2019, 01:29 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Melissa Barrera (11. 1. 2019, 19:58)

Ahoj, chci se zeptat, jak se to má s modrými odkazy. Minule jsem je dala, ale asi jich bylo moc a smazali mi je. Teď jsem jich dala méně a bylo to zase málo. Tak jak je to tedy správně?

Lobélie Pytlíková (diskuse) 11. 1. 2019, 20:58 (CET)

@Lobélie Pytlíková:Ahoj, díky za dotaz a vítej na Wikipedii! Platí takové nepsané pravidlo, že se odkazuje na články, na které by člověk mohl chtít jít. Neodkazuje se na každé slovo které v článku je - kupříkladu použiji-li v článku o nějaké osobě slovo řeka, nepředpokládám, že čtenář se může chtít dozvědět něco o řekách. Něco jiného je, když píši o nějaké konkrétní řece - v úvodu článku (kde píši "X je řeka") ze slova řeka můžu udělat odkaz na příslušný článek, protože člověk, který si čte o nějaké řece, se docela klidně může chtít dozvědět něco více o řekách. Také se obvykle slovo neodkazuje při každém výskytu, ale jen při tom prvním. Jen u extra dlouhých článků se odkaz někdy zopakuje. Snad jsem Ti pomohl. Kdybys měla nějaké další dotazy, klidně se ptej stejnou cestou. Ať se daří, --Martin Urbanec (diskuse) 11. 1. 2019, 21:06 (CET)
Ještě přidám odkaz na kapitolu nápovědy, kde to je rozvedeno trochu podrobněji: Nápověda:Vnitřní odkazy#Kdy odkazovat. --Matěj Orlický (diskuse) 11. 1. 2019, 21:15 (CET)

Ahoj, už je mi to jasnější, děkuji vám, příště už to snad nude v pořádku. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Lobélie Pytlíková (diskusepříspěvky)

Kresba portrétu osobnosti podle fotografie

Dobrý den, je to dost dlouho, co jsem na české Wikipedii zaregistroval wikipedistu, který nabízel, že na základě fotografie (kde sedí autorská práva a je sice na Netu, ale do Commons OTRS-nout by byl asi problém) udělá kresbu portrétu dané osoby (nikoliv její karikaturu), ale pokud možno věrnou kresbu. Nevíte, kdo tuto službu nabízel? Rád bych se s ním domluvil. Děkuji moc za radu. Mojmir Churavy (diskuse) 12. 1. 2019, 09:41 (CET)

@Mojmir Churavy: Ahoj, je to kolega Juandev a jeho podstránka žádostí. --Jan Polák (diskuse) 12. 1. 2019, 10:03 (CET)
Díky moc, je to přesně ta stránka, kterou jsem kdysi viděl, ale vymizela mi z paměti. Ještě jednou díky moc.Mojmir Churavy (diskuse) 12. 1. 2019, 13:45 (CET)

Prosba o přemístění stránky

Zdravím, potřeboval bych přesun stránky HK Dynamo Minsk na HK Dinamo Minsk z důvodů oficiálního názvu klubu, někdo to hold popletl a dal to na přesměrování. Děkuji --DanielCZ (diskuse) 12. 1. 2019, 13:05 (CET)

Tato žádost patří na nástěnku správců. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 12. 1. 2019, 13:14 (CET)
VyřešenoVyřešeno Každopádně tuto stránku sledují i správci, takže jsem to rovnou provedl. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 1. 2019, 13:16 (CET)
Mně osobně přijde lepší dát do článku šablonu {{přesunout}}. Časem si toho nějaký správce všimne ... a případní odpůrci přesunu dostanou mezitím čas k vyjádření. Konkrétně u běloruských témat mohou být populární kontroverze ruský versus běloruský název. Konkrétně v tomto případě na oficiálních stránkách v ruštině vidím logo klubu s nápisem Дынама Мінск v běloruštině, který by se do češtiny přepisoval Dynama Minsk, což je určitý argument pro preferenci běloruského názvu.--Tchoř (diskuse) 12. 1. 2019, 13:22 (CET)
Pokud to není dobrý nápad, pak se hluboce omlouvám - přišlo mi, že tohle je opodstatněný návrh. Jestli myslíš, klidně to přesuň zpátky. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 1. 2019, 13:25 (CET)
Já se v otázce tohoto konkrétního názvu nijak angažovat nechci, téma sportu mne moc nezajímá. Spíš mi šlo o to, že podobné přesuny jsou obvykle neurgentní a překvapivě často kontroverzní, takže je lepší dát tam šablonu a počkat, než to urgovat na nástěnce správců. --Tchoř (diskuse) 12. 1. 2019, 13:32 (CET) (P.S.: taky proto jsem to odsadil jako reakci na Khamula1 --Tchoř (diskuse) 12. 1. 2019, 13:33 (CET))

elektromagneticke tlumiče

elektromagneticke tlumiče

Elektromagnetické kmity Elektromagnetický oscilátor – elektrický obvod, který kmitá a je zdrojem střídavého napětí potřebn é frekvence (nejjednodušší je oscilační obvod – tvořen cívkou o indukčnosti L a kondenzátorem o kapacitě C - obvod LC Vysvětlení činnosti: - Po nabití kondenzátoru se mezi jeho deskami vytvoří elektrické pole, j ehož energie představuje počáteční energii oscilátoru. - Po připojení kondenzátoru k cívce začne oscilačním obvodem procházet proud, kondenzátor se vybíjí a energie elektrického pole se zmenšuje. Současně se zvětšuje proud procházející cívkou a kolem ní se vytváří magnetické pole. Energie e lektrického pole kondenzátoru se tedy mění na ene rgii magnetického pole cívky. - Kondenzátor se vybije za jednu čtvrtinu periody T kmitání obvodu LC. V tom okamžiku dosahuje proud maximální hodnoty a celková energie kmitání je dána energií magnetického pole. Kondenzátor je vybit a proud se začíná zmenšovat . To vede ke vzniku indukovaného napětí, ob vodem prochází indukovaný proud a kondenzátor se opět nabíjí. - Napětí se indukuje v cívce, kterou prochází proměnný proud; ten je zdrojem proměnného magnetického pole (tj. nestacionárního magnetického pole). - Polari ta jeho napětí je ale opačná a v okamžiku T/2 je ukončena přeměna magnetické energie v energii elektrickou. Ve druhé polovině periody se popsaný děj opakuje - směry proudů a pořadí polarit napětí kondenzátoru jsou ale opačné. - P eriodicky přeměňuje energii e lektrického pole v energii magnetického pole a naopak – v praxi dochází ke ztrátám energie ( tlumené kmitán

Pro získání netlumených kmitů je nezbytné dodávat v pravidelných i ntervalech energii (nabíjet kondenzátor ze zdroje střídavého napětí), používají se k tomu další elektronické obvody  celé zařízení se nazývá generátor netlumeného kmitání

Analogie mezi mechanickým a elmg. oscilátorem Děje v mechanických a elektromagnetických oscilátorech se l iší fyzikální podstatou, existuje však mezi nimi jistá analogie vycházející z obdobného průběhu přeměn energie v oscilátorech. - v mechanickém se periodicky přeměňuje potenciální energie v kinetickou energii (a naopak) - v elektromagnetickém pak energie elekt rického pole v energii magnetického pole. Tyto přeměny umožňují srovnat veličiny, kterými děje v oscilátorech popisujeme.

Poznámka: Pomocí těchto analogických veli čin můžeme přepsat kterýkoli vztah platný pro mechanický oscilátor na

analogický vztah platný pro elektromagnetický oscilátor a naopak -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) In cech repablik (diskuse)

Ahoj, pravděpodobně chceš založit novou stránku. Přečti si Nápověda:Jak vytvořit článek, pokud by ti to nebylo jasné, zeptej se dál. --janbery (diskuse) 12. 1. 2019, 17:02 (CET)
+ Dotazy podepisujte vložením ~~~~ tvůj podpis jsem doplnil. --janbery (diskuse) 12. 1. 2019, 17:06 (CET)

Domove, domove, . . .

Vážení wikipedisté,
poprvé je to co jsme přišel na stránku pod lípou. Napadla mě totiž jedna věc, o kterou se s vámi musím podělit. Napadlo mě to při spravování článku o obci Pitín a o Kostelu sv. Vojtěcha a sv. Cecílie. Kam tím mířím? Asi nebudu z Olomouce, že? Ano, jsem Valach a proto jsem ty články psal a tak jako nemůže nějaký člověk z Karlových Var vědět o zdejším kostele, kdy byl postaven, leda by si to našel nebo by tu měl nějakou rodinu, nemohu já vědět, kde je v Karlových Varech ta a ta ulice a kde je ten a ten pramen. Myslím si, že by se s tím mělo něco udělat. Poslouží snad pro doplnění citát Jakeše

…a u nás je to tak piánko, ano, ne, prostě s tím se musíme rozejít soudruzi!
— Jakeš Miloš na Červeném Hrádku 1989

Já si skutečně myslím, že ten, kdo žije v místě by měl nejvíc o dané lokalitě vědět. Proto zvu vás soudruzi, jděte a hned! Kupředu levá - zpátky ni krok! Jděte na úřady, ptajte se osobností, cestujte po domovském kraji a jak už sem řek, dělajte také tú wikipedistiku ve vašém domově. Nechi, abyste to brali jako něco kritizujícího, spíš něco prosícího, pro ty, kdo mohou. Děkuji --RedKey2 (diskuse) 13. 1. 2019, 13:37 (CET)

Jistě, nejlépe je psát o věcech, které dobře znáte. Ovšem článek by měl být zajímavý a užitečný i pro lidi odjinud a proto by měly být informace v něm také snadno ověřitelné. Čili žádná vlastní pozorování nebo ústní sdělení, ale vycházet pouze z toho, co už bylo publikováno ve věrohodných zdrojích, jedině tak bude mít čtenář jistotu, že ta ulice v Karlových Varech opravdu existuje a že si ji někdo nevymyslel.--Hnetubud (diskuse) 13. 1. 2019, 20:28 (CET)
@RedKey2, Hnetubud:Byť Pražák, dnes jsem si dovolil dokončit článek o dámě, která většinu svého devadesátiletého života prožila v Brně (Karla Mahenová). Domnívám se, že se mi podařilo věrohodně doložit vše, co je tam uvedeno, i když Brňák nejsem. Ale uznávám, že místní rodák má detaily lépe "v oku" a má k nim bližší vztah. Když údaje ještě doloží věrohodnými zdroji, je to ideální kombinace. Zdravím oba; oba děláte dobrou a užitečnou práci :-).--Svenkaj (diskuse) 13. 1. 2019, 20:59 (CET)
Pravdou ovšem je, že leckdy zdroje existují, ale nejsou online. Můžou být dostupné třeba v místní knihovně, místní kronice, obecním zpravodaji apod. Navíc pro popis současného stavu (aneb zjevné věci typu že kaplička na návsi je zasvěcena Janu Nepomuckému, ale socha v ní už není) nejsou ty zdroje zas až tak nutné (na rozdíl od encyklopedického stylu).
Například u nás v obci vyšla kniha o historii vsi, ale v malém nákladu, takže je dostupný jediný výtisk v krajské knihovně a jinak jen u těch, co si knihu zakoupili. Obojí bude zřejmě pro Wikipedistu z Ostravy těžko dostupné a ověřitelné. Přesto je to věrohodný zdroj. A je pravdou, že menší obce, ze kterých pochází nějaký aktivní wikipedista nebo k nim má nějaký užší vztah, bývají často mnohem lépe zpracovány než větší města, které žádného takového wikipedistu nemají. JAn (diskuse) 14. 1. 2019, 14:12 (CET)

@JAn Dudík: Plně souhlasím. Někdy se se zdroji online poštěstí, někdy jsou jen na místě samém. Na Wikidnech ve Slaném, Olomouci a Litovli jsem se přesvědčil, co pokladů (připravených ke zpracování laskavými místními nadšenci) místní knihovny a muzea skrývají. --Svenkaj (diskuse) 14. 1. 2019, 19:25 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Michaela Hervartová (13. 1. 2019, 13:05)

jak smazat stránku

Elisabeth van de Loo (diskuse) 13. 1. 2019, 14:05 (CET)

@Elisabeth van de Loo:Dobrý den, děkujeme že přispíváte. Stránka Michaela Hervartová bude smazána za 14 dní. Když chcete smazat stránku rychleji, vložte na začátek šablonu {{smazat}} a uveďte důvod. Když nebudete vědět jak to provést, můžete požádat zde na této diskusi. Např. Žádám o smazání stránky ..... z důvodu .... . Hezký den. --Podroužek (diskuse) 13. 1. 2019, 14:22 (CET)
Dobrý den, stránku jsem již smazal sám, zřejmě šlo o překlep v názvu při vytváření stránky. S pozdravem, --Martin Urbanec (diskuse) 13. 1. 2019, 14:40 (CET)

Otázka vložená pomocí panelu Potřebuji pomoc: Wikipedista:Patrik doubek (16. 1. 2019, 21:49)

Přidává obrazek

Patrik doubek (diskuse) 16. 1. 2019, 22:49 (CET)

@Patrik doubek: Dobrý den, obrázek do článku na Wikipedii přidáte pomocí ikonky obrázku na editační liště. Obrázek však musí být předtím nahrán na Wikimedia Commons. Pokud ho tam chcete nahrát, musíte být také jeho autorem (nebo mít autorovo svolení). Více se dozvíte na Nápověda:obrázky, Nápověda:načtení souboru a případně také na Nápověda: svolení autora. Kdyžtak se tu znovu zeptejte, co vám nebude jasné. --Dvorapa (diskuse) 17. 1. 2019, 00:29 (CET)