This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Portál:Primáti – Wikipedie

e


e Vítejte na portálu Primáti!

Orangutan-bornean.jpg
Lémur catta.jpg
Primáti (Primates) jsou placentální savci patřící do linie Euarchontoglires. Dělí se na poloopice (Strepsirrhini), úzkonosé opice (Catarrhini), ploskonosé opice (Platyrrhini) a lidoopy (Hominidae) neboli hominidy, kteří se dále rozčleňují na dvě skupiny-nižší lidoopy (Hominoidea) a vyšší lidoopy (Hominidae).

e

Obrázek

e

Článek

Lesula (Cercopithecus lomamiensis) je druh opice z čeledi kočkodanovitých žijící ve středním Kongu. Biology byla objevena v roce 2007 a vědecky popsána roku 2012 v odborném časopise PLOS ONE. Opice je vysoká až 65 centimetrů, pohybuje se především po zemi a žije v čtyř- až pětičlenných skupinkách. Samčí srst je neobvykle do modra zbarvená. Více...

e

Článek2

Moustac.jpg

Kočkodan muido (Cercopithecus cephus), známý též pod názvem kočkodan modrohubý, je malý a široce rozšířený druh primáta obývající deštné lesy v Angole, Kamerunu, Středoafrické republice, Republice Kongo, Demokratické republice Kongo, Rovníkové Guineji a Gabonu.

Hmotnost se u samců pohybuje kolem 4 kg, u samic kolem 3 kg. Délka těla se pohybuje mezi 40–60 cm. Ocas je delší než tělo. Obě pohlaví se od sebe liší velikostí - samec je o něco větší než samice. Charakteristickým znakem je příčný bledě modrý proužek na horním rtu. Břišní strana těla je zbarvena šedě, vrchní strana těla je tmavě hnědá nebo černá s červeným odstínem. Černě jsou zbarveny i konce předních i zadních končetin, hrdlo je bílé. Na temeni hlavy má červenočerně zbarvenou srst, která se táhne až do úrovně lopatek.

Je aktivní ve dne a většinu dne tráví na stromech, kde vyhledává především plody a květy, spokojí se však i s částmi rostlin nebo malými bezobratlými, zvláště hmyzem. Žije ve stádech tvořených jedním vůdčím samcem, několika samicemi a jejich mláďaty. Stádo nebývá většinou tvořeno více jak 40 kusy a jeho členové se dorozumívají hlasitými a pronikavými zvuky.

Březost trvá 210 - 215 dní a samice rodí jediné mládě, které tráví téměř celý rok přichycené na matčině srsti na břiše. Samci matku opouští před dosažením pohlavní dospělosti, tedy ve věku 4 let, samice s matkou zůstávají i po dosažení této věkové hranice. V přírodě se může kočkodan muido dožít až 22 let, v zajetí téměř o deset let více.

Stejně jako ostatní obyvatele deštných pralesů ohrožuje i kočkodana muida masivní ztráta přirozeného biomu, v menší míře i lov. V Červeném seznamu IUCN jej nalezneme v kategorii málo dotčených druhů. Více...

e

Informace

PŘÍBUZNÉ PORTÁLY

Živočichové; Pes domácí; Kočky; Ptáci; Koně; Entomologie; Dinosauři; Obojživelníci

O PORTÁLU

Zakladatelem portálu je OJJ, který ho i udržuje. V případě potřeby se na něj obraťte.
Portál vznikl 16. 8. 2015

KVALITNÍ ČLÁNKY

e

Zajímavosti

Víte, že...

  • šimpanzi jsou chopni aktivního lovu?
  • …někteří zástupci čeledi Propliothecidae jsou považováni za první známé vyšší primáty?
  • maki tlustoocasý (Cheirogaleus medius) hibernuje?

e

Primáti v ohrožení

Lemur rákosový (Hapalemur alaotrensis) je poloopice, největší druhrodu Hapalemur. Až do nedávné doby byl považován za pouhý poddruh lemura šedého. Tato poloopice žije, stejně jako všichni ostatní lemuři, výhradně na Madagaskaru. Je to jediný primát přizpůsobený k životu nejen na stromech, ale i na bažinatých územích porostlých hustým rákosem, šáchorem a jinými bahenními rostlinami. Mezi jejich přirozené nepřátele patří hroznýš psohlavý, galidie proužkovaná, orlík madagaskarský, fosa a sovy. Mezi jejich novodobé lovce lze počítat i zdivočelé psy, kočky a lidi, kteří je přes zákaz chytají pro obchod se zvířaty. Prostory, ve kterých žijí, jsou i nadále zmenšovány zakládáním nových rýžových polí, nutných k obživě stoupajícího počtu madagaskarských obyvatel.

Lemur rákosový je proto Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) hodnocen jako kriticky ohrožený druh (CR) a byl zařazen i do přílohy č. I v CITES. Více...

e

Předchůdce člověka

Pekingský člověk nebo člověk vzpřímený pekingský, latinsky Homo erectus pekinensis nebo Homo pekinensis je poddruh člověka vzpřímeného (Homo erectus).

Cameron a Groves (2004) taxon spolu s nejstaršími čínskými nálezy (kromě Homo erectus lantianensis) vyčleňují jako samostatný druh člověka (pod názvem Člověk pekingský - Homo pekinensis). Schwartz a Tattersall (2005) také navrhují samostatný druh, konkrétně může být podle nich definován dvěma způsoby: Homo pekinensis v širším smyslu (Homo soloensis/ "skupina N / S / N" - nálezy Ngawi, Sambungmacan a Ngandong) a v užším smyslu (nálezy Čou-kchou-tien a asi i Nanking). Další synonyma, kromě výše uvedených, jsou: Sinanthropus pekinensis, Pithecanthropus pekinensis, Pithecanthropus steinheimensis pekinensis, Praehomo asiaticus sinensis, Praehomo sinensis, Sinanthropus pekingensis, Pithecanthropus pekingensis, Pithecanthropus sinensis, Homo erectus sinensis. Více...

e

Kategorie

e

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Primáti}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se primátů, neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.