This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Portál:Makedonie – Wikipedie

F1 white flag.svg

Portál Makedonie

Saint Clement and Pantheleimon Ohrid 1 banner for portal.jpg
Řeka Vadar

Makedonie je stát ležící na Balkáně. Název i symboly státu navazují na historickou Makedonii, což se nelíbí Řecku, které obsahuje větší část tohoto území. Bývalá jugoslávská republika Makedonie sousedí se Srbskem na severu, Bulharskem na východě, s Řeckem na jihu a s Albánií na západě.

Státní znak
Státní znak Makedonie
Vlajka Republiky Makedonie

Vlajka Makedonie

8thNote.svg
Národní hymna – Denes Nad Makedonija

Zajímavosti

Víte, že ...

...nejvyšší bod Makedonie, Korab, je 2 764 m vysoký?

...Skopje má přes 400 tisíc obyvatel?

...město Ochrid patří na seznam UNESCO?

Článek

Vardar Stone Bridge Skopje.jpg

Skopje (makedonsky:Скопје) je hlavním městem republiky Makedonie. Je situováno při řece Vardaru na křižovatce cest z Bělehradu k Egejskému moři a z města Dubrovník do Konstantinopole. Tato příznivá poloha z něj v historii učinila důležitý obchodní uzel a zajistila městu prosperitu a prolínání mnoha kultur. Návštěvník tak může vedle sebe obdivovat islámské mešity, či křesťanské kostely. Ve městě žije přibližně 440 600 lidí. Ve městě se nalézají vzácné mešity, jako například mešita Mustafa Paši, staré tržiště, původní bazary, uličky s obchody řemeslníků a také malý pravoslavný kostel sv. Spasitele, který byl vystaven v 17. století.

Celý článek

Obrázek

Veles panoram.JPG
Řeka Vardar protékající městem Veles.

Pomozte

Pomozte založit tyto chybějící články

Geografie Republiky Makedonie, Hory a kopce v Makedonii, Jezera v Makedonii, Lipkovo, Ljubco Georgievski, Polog, Radmila Šekerinska, Řeky v Makedonii, Saraj, Státní znak Republiky Makedonie, Strumica, Tearce, Želino, Fatmir Besimi, Sobranje

Kategorie

Nové články

Pokud založíte nový článek týkající se Makedonie, vložte prosím sem odkaz na článek.

Šablony

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Republika Makedonie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • pahýlová šablona: na konec krátkého článku týkajícího se Republiky Makedonie vložte {{Pahýl}}

Příbuzné portály