This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Portál:Gastronomie – Wikipedie

Good Food Display - NCI Visuals Online.jpg
e
Vítejte na portálu Gastronomie!

Gastronomie je v širším pojetí nauka o vztahu kultury a potravy, v užším pojetí jde o kuchařské nebo kulinářské umění (fr. l'art culinaire) neboli vědu o žaludku. V širším smyslu nejde jen o umění přípravy jídel a nápojů, nýbrž i o jejich konzumaci. Gastronomovým cílem je učinit z přípravy a konzumace jídla akt kultivovaný a povýšit tím pojídajícího člověka na ušlechtilou bytost, pozvednout jej z úrovně animálního stroje na zažívání. V gastronomii je tak důležitá kultivace chuti, vzhledu a vůně pokrmu, dále kultivace prostředí, v němž je pokrm podáván a také kultivace ideového podtextu pokrmu.

Článek měsíce

pobočka Paul na Václavském náměstí v Praze

Paul je francouzský řetězec pekáren/kaváren založený Charlemagnem Mayotem roku 1889 v Rue de la Mackellerie ve městečku Croix poblíž Lille v severní Francii. Boulangeries Paul má svou centrálu v Marcq-en-Barœul v Lille. K srpnu 2011 existuje 436 frenčíz pekáren/kaváren Paul (326 ve Francii a 127 ve 24 dalších zemích) ve Francii, Španělsku, Belgii, Spojeném království, Kataru, Jižní Koreji, Singapuru, Nizozemsku, České republice, Turecku, Řecku, Rumunsku, Maroku, Rusku, Libanonu, Saúdské Arábii, Kuvajtu, Spojených arabských emirátech, Bahrajnu, Japonsku, Taiwanu, Jordánsku, Číně, Egyptu a USA. Specializuje se na nabídku francouzských produktů včetně chlebů, palačinek, sendvičů, makronek, polévek, dortů, pečiva, kávy, vína a piva. Mateřskou společností firmy Paul je Groupe Holder.

Seznam Článků

Obrázek měsíce

Egyptian food Koshary.jpg
Koshary, egyptské jídlo z rýže, makarónů a čočky, zalévané česnekovým octem a podávané s cizrnou a smaženou cibulí.

Seznam obrázků

Zajímavosti měsíce

Víte že...

  • ...latinsko-americký pokrm ceviche obsahuje ryby a šťávu z citronů nebo limetek, která způsobí, že je jídlo poživatelnější?
  • ...námořnické jídlo labskaus mělo řídkou konsistenci a bylo tak dříve oblíbené mezi námořníky, kteří měli kvůli kurdějím zuby ve špatném stavu ?
  • ...kávovina, náhražka kávy, se dá připravovat z mnoha různých surovin, nejčastěji pak z praženého obilí?
  • ...ajran, nápoj který se pije např. v Bulharsku, Turecku či Afghánistánu, se připravuje z jogurtu, vody a někdy i soli nebo šťávy z okurek ?
Seznam Zajímavostí

Chybějící články

Pomozte prosím založit v oblasti gastronomie např. tyto články:

Aglianico (de, en, fr, it) – Amaro Lucano (en, it) – Irácká kuchyně (en) – Lutefisk (en) – Piccalilli (en) – Coq au vin (fr) – Pekmez (en) – Kantalup (simple, článek místo přesměrování) – Falukorv (sv) – Provolone (en) – Cassoulet (fr) – Sohan papdi (en) – Cotechino (it) – After Eight (en) – Rassolnik (ru) – Thieboudienne (en) – Succotash (en)

Seznam dalších článků k založení je zde.

Odkazy

Příbuzné portály

Související projekty v rámci Nadace Wikimedia

Nové stránky

Osobnost

Julia Childová, nepřechýleně Julia Child, rodným jménem Julia Carolyn McWilliams (15.srpna 1912, Pasadena, USA13. srpna 2004, Montecito, USA) byla americká kuchařka, propagátorka francouzské kuchyně, autorka knih o vaření a moderátorka televizních kulinářských pořadů.

O vaření se začala zajímat poté, co potkala svého budoucího manžela Paula Cushinga Childa. Po přestěhování do Paříže pak navštěvovala známou školu vaření „Le Cordon Bleu“ a studovala soukromě u Maxe Bugnarda a dalších mistrů kuchařů. Roku 1951 pak začala americké ženy v Paříži vaření vyučovat. V roce 1961 vydala svou první samostatnou knihu s kulinářskou tématikou Mastering the Art of French Cooking, po ní následovaly další. Za popularizaci francouzské kuchyně ve světě obdržela roku 2000 Řád čestné legie.

Kategorie

Informace

Silver piece.png Dobré články

Zámecký pivovar Frýdlant

Pomoc

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Gastronomie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Zájemci o údržbu jsou samozřejmě vítáni.