This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Portál:Brno – Wikipedie

Brno (znak).svg
Statutární město Brno upravit
Vítejte na portálu statutárního města Brna. Město Brno je historickou metropolí Moravy, krajským městem Jihomoravského kraje a druhým největším městem České republiky s téměř 380 000 obyvateli, přičemž jeho metropolitní oblast čítá dle Eurostatu přibližně 729 000 osob. Je centrem české justice, sídlem orgánů s celostátní kontrolní působností a dalších důležitých institucí. K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a katedrála svatého Petra a Pavla, dalšími významnými stavbami jsou např. hrad Veveří a vila Tugendhat, která je součástí světového dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům náleží také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
Postscript-viewer-blue.svg
Jiří Mahen roku 1910

Jiří Mahen, vlastním jménem Antonín Vančura (12. prosince 1882 Čáslav22. května 1939 Brno), byl český básník, novinář, dramaturg, knihovník, režisér a divadelní kritik. Narodil se v rodině čáslavského krupaře Antonína Vančury a jeho manželky Elišky, rozené Chobotové. Gymnázium studoval v Čáslavi a Mladé Boleslavi, kde roku 1902 maturoval. V Praze pak studoval na filozofické fakultě češtinu a němčinu. V letech 1907–1910 učil jako suplent na reálce v Hodoníně a poté na obchodní škole v Přerově. Od roku 1910 po zbytek života působil v Brně. Vystřídal redakce Lidových novin a Svobody, v letech 19181920 působil jako dramaturg Národního divadla Brno. Od roku 1921 byl knihovníkem a později ředitelem tehdejší Veřejné knihovny města Brna. Po německé okupaci spáchal sebevraždu. celý článek

Slepá mapa Brna s čísly.svg
Správa města upravit
Brno je druhé největší městoČeské republice, největší a historické hlavní město Moravy. Je správním střediskem Jihomoravského kraje, v jehož centrální části tvoří samostatný okres Brno-město. Je to územně členěné statutární městomagistrátem a primátorem v čele. Brno je také obec s rozšířenou působností pouze pro vlastní území.
Podrobnější informace naleznete na stránkách Brno a Seznam představitelů Brna.

Městské části
BohuniceBosonohyBystrcČernoviceChrliceIvanoviceJehniceJihJundrovKníničkyKohoutoviceKomínKrálovo PoleLíšeňMaloměřice a ObřanyMedlánkyNový LískovecOřešínŘečkovice a Mokrá HoraSeverSlatinaStarý LískovecStředTuřanyÚtěchovVinohradyŽabovřeskyŽebětínŽidenice

Podrobnější informace naleznete na stránce Členění Brna.

Partnerská města
Dallas (USA) • Charkov (Ukrajina) • Kaunas (Litva) • Leeds (Spojené království) • Lipsko (Německo) • Poznaň (Polsko) • Rennes (Francie) • Sankt Pölten (Rakousko) • Stuttgart (Německo) • Utrecht (Nizozemsko) • Vídeň (Rakousko) • Voroněž (Rusko)

Gnome-home.svg
Památky a významná místa upravit
Emblem-multimedia.svg
Kultura v Brně upravit
Nuvola apps kuser.svg
Brněnské osobnosti upravit
Nuvola camera.svg
Kostel svatého Jana Nepomuckého ve Starém Lískovci postavený v letech 1925–1926 podle návrhu architekta Vladimíra Fischera.

Kostel svatého Jana Nepomuckého ve Starém Lískovci postavený v letech 1925–1926 podle návrhu architekta Vladimíra Fischera.


Newspaper Cover.svg
24. květen – pátek
25. květen – sobota
26. květen – neděle
27. květen – pondělí

Nuvola apps edu miscellaneous.svg
Brno – univerzitní město upravit
Nuvola apps kolf.svg
Sport a volný čas upravit
Folder-open.svg
Kategorie upravit
Brno(22 kat., 21 str.)
Části Brna(5 kat., 1 str.)
Dějiny Brna(3 kat., 31 str.)
Doprava v Brně(12 kat., 39 str.)
Geografie Brna(2 kat., 2 str.)
Kultura v Brně(8 kat., 49 str.)
Lidé z Brna(24 kat., 103 str.)
Náboženství v Brně(7 kat., 27 str.)
Organizace v Brně(3 kat., 6 str.)
Památky v Brně(3 kat.)
Pohřbení v Brně(14 kat., 13 str.)
Politika v Brně(3 kat., 2 str.)
Primátoři Brna(36 str.)
Průmysl v Brně(1 kat., 1 str.)
Seznamy k Brnu(3 kat., 34 str.)
Sídliště v Brně(7 str.)
Sport v Brně(17 kat., 7 str.)
Stavby v Brně(46 kat., 40 str.)
Školy v Brně(6 kat.)
Události v Brně(5 kat., 17 str.)
Úřady v Brně(2 kat., 7 str.)
Životní prostředí v Brně(5 kat., 4 str.)
Solid white.svg
O portálu upravit
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Brno}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

  1. Přistání na trávě, vzpoura sedláků. Letiště v Brně funguje už 90 let. iDNES.cz [online]. 2016-05-24 [cit. 2018-02-21]. Dostupné online. 
  2. Encyklopedie dějin města Brna [online]. 2004 [cit. 2018-02-24]. Dostupné online.