This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Portál:Čína – Wikipedie

Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

…v Siao-kangu v čínské provincii An-chuej se místní obyvatelé v roce 1978 rozhodli tajně si rozdělit společnou zemědělskou půdu a hospodařit samostatně, což vedlo ke zvýšení produkce potravin, takže vesnice pak byla reformátorem Teng Siao-pchingem dávána za vzor?
…přehrada Tři soutěsky ušetří asi 50 miliónů tun uhlí ročně?
…v 60. letech 15. století v horách na severozápadě čínské provincie Chu-kuang žilo nezávisle na státu na 2 miliony ilegálních přistěhovalců, kteří se bouřili v Ťing-siangském povstání?
…čínští účetní, nezávisle na rozvoji účetních postupů v Evropě, v 16. století vyvinuli vlastní variantu podvojného účetnictví zvanou účetnictví dračí brány?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Pcheng Šuaj během French Open 2013

Pcheng Šuaj (* 8. ledna 1986 Siang-tchan, Chu-nan) je čínská profesionální tenistka a bývalá světová jednička ve čtyřhře, první čínský hráč v čele světové klasifikace v historii tenisu. Mezi 9. červnem až 7. červencem 2014 žebříček vedla s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Su-wej. Ve své dosavadní kariéře na okruhu WTA Tour vyhrála jeden turnaj ve dvouhře a dvacet ve čtyřhře. K tomu přidala jedno singlové vítězství v sérii WTA 125K. Ze všech šesti singlových finále odešla jako poražená finalistka. V rámci okruhu ITF získala devět titulů ve dvouhře a tři ve čtyřhře.

Praktikuje houževnatý tenis s forhendovými i bekhendovými údery hranými obouruč a minimální rotací míče. Ve své kariéře porazila několik hráček, které v určitém období figurovaly v čele světové klasifikace, a to Dinaru Safinovou, Kim Clijstersovou, Martinu Hingisovou, Amélii Mauresmovou, Jelenu Jankovićovou, Marii Šarapovovou a Anu Ivanovićovou.
Pokračování článku…

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Longji terrace - 03.JPG
Rýžové terasy v Lung-šengu v provincii Kuang-si
Home.svg
Prolog upravit
Symbol list class.svg
Obsah upravit
Clipboard.svg
Kvalitní články upravit
Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}