This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Portál:Čína – Wikipedie

Solid white.svg
Vítejte upravit
Czportal china.png


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Gtk-dialog-question.svg
Zajímavosti upravit
Víte, že…

Buddha z Le-šanu představuje největší sochu sedícího Buddhy na světě?
…přehrada Tři soutěsky ušetří asi 50 miliónů tun uhlí ročně?
…předchůdcem golfu byla hra čchuej-wan, která se hrála v Číně už v 10. století?
…podle tradiční tibetské legendy Tibeťané pocházejí ze svazku opice a skalní démonky?

Newspaper Cover.svg
Článek upravit
Oriental Pearl Tower

Oriental Pearl Tower (čínsky pchin-jinem Dōngfāng Míngzhūtǎ, znaky 东方明珠塔) je TV vysílač v Šanghaji v Čínské lidové republice. Věž se nachází na okraji Lu-ťia-cuej v okrsku Pchu-tung na břehu řeky Chuang-pchu.

Byla navržena Ťiang Chuan Čchengem ze společnosti Shanghai Modern Architectural Design. Stavba byla započata v roce 1990 a věž byla dokončena v 1994. Se svými 468 metry byla mezi lety 1994 až 2007 nejvyšší budovou v Číně, poté ji svou výškou překonala budova Shanghai World Financial Center. Oriental Pearl Tower je členem světové asociace vysokých věží a mrakodrapů World Federation of Great Towers. Její návštěvnost přesahuje 3 miliony lidí ročně.
Pokračování článku...

Gnome-applications-graphics.svg
Obrázek upravit
Buddha Leshan01.jpg
Home.svg
Prolog upravit
Symbol list class.svg
Obsah upravit
Clipboard.svg
Kvalitní články upravit
Applications-system.svg
O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}