This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Kenneth Kaunda – Wikipedie

Kenneth Kaunda
Kenneth Kaunda v roce 1983 na návštěvě USA
Kenneth Kaunda v roce 1983 na návštěvě USA

1. prezident Zambie
Ve funkci:
24. října 1964 – 2. listopadu 1991
Viceprezident Reuben Kamanga
Simon Kapwepwe
Mainza Chona
Nástupce Frederick Chiluba
Stranická příslušnost
Členství United National Independence Party

Narození 28. dubna 1924 (95 let)
Chinsali
Choť Betty Kaunda
Děti Tilyenji Kaunda
Alma mater Munali Secondary School
Profese politik
Ocenění Cena Džaváharlála Néhrúa (1970)
Řád Josého Martího
Řád Agostinha Neta
Commons Kategorie Kenneth Kaunda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kenneth David Kaunda (* 28. dubna 1924, Lubwe, Severní Rhodésie) byl v letech 1964 až 1991 prvním prezidentem nezávislé Zambie.

Život

Kenneth Kaunda ve Frankfurtu v roce 1970.
Kaunda na návstěvě Rumunska roku 1970.

Kaunda pocházel z učitelské rodiny, která se do Zambie přistěhovala z Ňaska, dnešního Malawi. Jeho matka byla první ženou, která se v Zambii stala učitelkou. Oba rodiče vyučovali na tradičním území kmene Bemba na severu Zambie. Kaunda zde získal středoškolské vzdělání a působil také jako učitel v Severní Rhodésii i v Tanganice.

Roku 1949 se stal tlumočníkem a poradcem vysoce postaveného koloniálního úředníka. V této pozici získal řadu poznatků o koloniální správě i o světě politiky. Zároveň začal Kaunda působit v African National Congress (Africký národní kongres, ANC), nejsilnější protikoloniální organizaci v zemi. Po rozkolu v ANC se stal koncem 50. let prezidentem nové organizace – Zambia African National Congress (Zambijský africký národní kongres) a ostře vystupoval proti britskému záměru vytvoření federace ze tří kolonií – Severní Rhodésie, Jižní Rhodésie a Ňaska. Hlavním způsobem politického boje byla občanská neposlušnost. Kvůli své politické činnosti byl několikrát vězněn koloniálními úřady. Tato zkušenost však jen posílila respekt k jeho osobě v očích zambijského obyvatelstva.

V lednu 1960 se stal prezidentem United National Independence Party (UNIP) a byl pozván na jednání o statutu kolonie do Londýna. Brzy nato přislíbila Británie Zambii nezávislost. Ve volbách předcházejících nezávislosti dosáhla Kaundova strana vítězství, především proto, že Kaunda byl všemi hlavními složkami zambijské společnosti vnímán jako přijatelný kandidát a dokázal zmírňovat rozepře znepřátelených skupin.

Po vyhlášení nezávislé Zambie v roce 1964 se Kauda stal jejím prvním prezidentem. K jeho úspěchům určitě patří skutečnost, že pomocí jednání odvrátil hrozící nebezpečí etnických konfliktů v Zambii. V období voleb v roce 1968 však vypuklo násilí mezi jednotlivými politickými stranami. Jako reakci na tento vývoj prosadil Kaunda počátkem 70. let ústavní změny instalující jednostranický politický systém v Zambii.

V letech 1970–1971 a 1987–1988 stál v čele Organizace africké jednoty.

V hospodářské politice se Kaunda zaměřil na znárodnění těžebního průmyslu a zanedbával oblast zemědělství. Pád světových cen mědi, hlavního zambijského vývozního artiklu, tak znamenal těžký otřes pro ekonomiku země, kterou poškozovala i Kaundova zahraniční politika, ve které ostře vystupoval proti rasistickým režimům v Jižní Rhodésii a JAR, čímž zpřetrhal tradiční hospodářské vazby na tyto země. Rostoucí nespokojenost obyvatelstva s ekonomickým úpadkem a rozrůstající se korupcí i celosvětové události donutily Kaundu, aby v roce 1990 legalizoval opoziční strany a vyhlásil volby. Ve volbách na konci roku 1991 UNIP prohrála a Kaunda předal presidentský úřad svému nástupci, Fredericku Chilubovi.

Kaunda politiku neopustil a stal se hlavním představitelem opozice. Nový režim přijal účelový ústavní dodatek, který požadoval, aby rodiče presidentského kandidáta byli Zambijci. V následující letech byl Kaunda postřelen, uvězněn, zbaven občanství i obviněn z pokusu o převrat. Rehabilitován byl až v roce 2003, kdy od třetího zambijského prezidenta Levyho Mwanawasy obdržel nejvyšší zambijské vyznamenání.

Vyznamenání

Stát Stuha Název Datum udělení Poznámka
AngolaAngola Angola Ordem Agostinho Neto.svg Řád Agostinha Neta 1992
LesothoLesotho Lesotho Most Courteous Order of Lesotho (1987).gif komtur Nejgalantnějšího řádu Lesotha[1] 4. října 2007 za službu Zambii a Lesothu, a za oblastní boj proti kolonialismu, apartheidu, bohatství a HIV/AIDS
PortugalskoPortugalsko Portugalsko PRT Order of Prince Henry - Grand Cross BAR.png velkokříž Řádu prince Jindřicha[2] 28. května 1975

Odkazy

Reference

  1. TUESDAY; OCTOBER 2006, 10; WIKILEAKSREF: 06MASERU503, 3:47 pm Cable:. Cablegate: Lesotho Celebrates 40 Years of Independence | Scoop News. www.scoop.co.nz [online]. [cit. 2019-08-11]. Dostupné online. 
  2. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-11]. Dostupné online. 
Prezident Zambie
Předchůdce:
Úřad vznikl
19641991
Kenneth Kaunda
Nástupce:
Frederick Chiluba