This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Juraj Joanik Bazilovič – Wikipedie

Juraj Joanik Bazilovič
Иоанникий Базилович.jpg
Narození 6. června 1742
Slovenská socialistická republika
Úmrtí 18. listopadu 1821 (ve věku 79 let)
Užhorod
Místo pohřbení Mukačevo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protoigumen Joannik Bazilovič (1742 Hlivištia1821 Užhorod) byl řeckokatolický protoigumen, církevní historik, jeden z prvních historiků Podkarpatské Rusi.

Narodil se ve vsi Hlivištia na východním Slovensku, vzdělání se mu dostalo v Užhorodu a v Košicích. Dlouhých 38 let byl protoigumenem mukačevského Svjatonikolajevského monastýru. Při pořádání klášterní knihovny a archivu diecéze se seznámil s množstvím dokumentů, které se staly základem pro napsání několika prací o historii Zakarpatí. Nejlepší z nich je latinský Krátký popis nadace Theodora Koriantoviče (Brevis notitia fundationis Theodori Koriatovics) rozdělený do dvou dílů vydaných v Košicích. Jsou nejstaršími známými díly zakarpatského autora, první díl byl vydán v roce 1799, druhý vyšel v letech 1804–1805. Bazilovičova díla jsou památkou západoruské kultury obecně a historické vědy zvláště, jsou základem poznání historie a duchovního života Zakarpatí.

Bazilovič zemřel roku 1821 v Užhorodu a je pochován v Mukačevském monastýru.

Stručný popis nadace Teodora Koriatoviče

Kniha byla napsána s úmyslem prokázat majetek, kterým kníže Teodor Koriatovič obdaroval Mukačevský monastýr na konci čtrnáctého a počátkem patnáctého století, a zajistit ochranu před útoky katolického duchovenstva v Uhrách. Bazilovič argumentoval, že monastýr je pozemkovým vlastníkem na základě dávných privilegií, že duchovenstvo ortodoxní církve uznává podmínky rovnosti ortodoxní a katolické církve, že Rusíni jsou původní obyvatelstvo od pradávna žijící na území moderního Zakarpatska. Knihy shrnují historii litevsko-ruského rodu Koriatovičů, působení knížete Teodora v Zakarpatí od poloviny XIV. do počátku XV. století, historii kláštera a Mukačevské diecéz až do roku 1798, to vše představují v těsné souvislosti se sekulární historií regionu. Vědecká hodnota práce tkví především v tom, že autor přinesl významné zdroje – desítky dopisů, výsad a reskriptů uherských králů, papežské buly, nejrůznější příkazy mukačevských biskupů atd. a jako jeden z prvních v ukrajinské historiografii vznesl otázku etnogeneze Slovanů a původu autochtonních Rusínů v Zakarpatí.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Иоанникий Базилович na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

  • POP, Ivan. Podkarpatská Rus : osobnosti její historie, vědy a kultury. Praha: Libri, 2008. 311 s. ISBN 978-80-7277-370-1. Heslo Bazilovič Ioannikij (Basilovits), s. 25.