This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Jaroslav Celba – Wikipedie

Jaroslav Celba
Narození 26. prosince 1924
Kramolna, Čechy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 27. února 2013 (ve věku 88 let)
ČeskoČesko Česko
Povolání hudební skladatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Celba (26. prosince 1924 Kramolna u Náchoda27. února 2013[1]) byl jazzový kytarista a hudební skladatel, autor hudby k animovaným filmům a seriálům. Na kytaru hrál v jazzové kapele společně s Josefem Škvoreckým. Ačkoliv jeho hlavním oborem byla především filmová a scénická hudba, věnoval se i komponování vážné hudby.

Studoval na ČVUT a Univerzitě Karlově v Praze.[1] Ochranný svaz autorský eviduje 227 děl, u nichž je autorem nebo spoluautorem.[1]

Jeho nejznámější melodie zní v některých sériích cyklu televizních Večerníčků, například Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence, Štaflík a Špagetka. V 50. letech 20. století byl tehdejším režimem neprávem odsouzen a pod dva roky nespravedlivě vězněn, později byl rehabilitován. Jeho učiteli byli Z. Středová a Emil Hradecký u kterého nejprve studoval skladbu a dirigování, později i hudební teorii.

Kromě hudby pro animovaný film a televizní seriály je autorem skladby Harlekýn (pro smyčcový kvartet), baletních pohádek Děvčátko se sirkami podle Hanse Christiana Andersena a O dvanácti měsíčkách na motivy příběhu Boženy Němcové.

Celba v roce 2009 převzal od svazu čestné uznání za přínos české kultuře při oslavách 90 let OSA. O dva roky později byl stejnou institucí vyhlášen nejúspěšnějším autorem v zahraničí. Podle aktuálních statistik patří mezi dvacet nejúspěšnějších skladatelů za posledních 20 let.

Odkazy

Reference

  1. a b c Zemřel Jaroslav Celba, autor hudby ke Křemílkovi a Makové panence [online]. iDnes.cz, 2013-2-28 [cit. 2013-02-28]. Dostupné online. 

Externí