This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Jan Otčenášek – Wikipedie

Jan Otčenášek
Narození 19. listopadu 1924
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 24. února 1979 (ve věku 54 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtí karcinom plic
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Otčenášek (19. listopadu 1924 Praha24. února 1979 Praha) byl československý spisovatel a scenárista.

Život

Narodil se do rodiny truhláře 19. listopadu 1924 v Praze. Vystudoval obchodní akademii a maturoval v roce 1943. Poté byl krátce totálně nasazen na práce v Německu a od roku 1944 pracoval v továrně Avia Letňany. Koncem války se Otčenášek zapojil do ilegálního hnutí mládeže ve skupině Předvoj. Po 2. světové válce vstoupil do KSČ, začal studovat estetiku na FF UK, ale z rodinných důvodů studia nedokončil. V letech 1947–1951 pracoval ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu jako exportní úředník. Od roku 1952 působil v sekretariátě Svazu československých spisovatelů, později jako první tajemník. Od roku 1952 pracoval v aparátu Svazu československých spisovatelů.

V roce 1960 se rozhodl pro svobodné povolání jako spisovatel a roku 1973 začal pracovat jako dramaturg Filmového studia Barrandov. Dvě desetiletí žil s herečkou Libuší Švormovou. Zemřel na rakovinu plic 24. února 1979 v Praze.

Dílo

Publikoval v Literárních novinách, Hostu do domu, Květech, Plamenu, Rudém právu aj. Je autorem řady filmových a televizních scénářů (např. Byl jednou jeden dům), povídek (Jak Zdenek o kalhotky přišel) aj.

Budovatelská tematika

  • Plným krokem (1952) – budovatelský román
  • Občan Brych (1955) – úspěšný pokus o politický román z únorového převratu v roce 1948. Tématem je osobní rozhodování váhajícího intelektuála, zda přijmout nebo odmítnout poúnorovou situaci. Obsah: prostý mladík se snaží držet krok s bohatými vrstevníky – nechá se přemluvit, aby po válce přešel na západ – čekají na toho, kdo je má v lese převést přes hranice – odhalují se charaktery – mladík si uvědomuje, že není představitelem buržoazie a že se chce vrátit – miluje svou zem.
  • Pokušení Katarina (1984) – nedokončená románová skladba, která řeší stejné téma jako Občan Brych, ale na problém nazírá složitěji, překonává zjednodušené východisko Občana Brycha, kriticky se vyrovnává s totalitním režimem.
  • Kulhavý Orpheus (1964) – román, ve kterém Otčenášek ukazuje snahu mládeže aktivně se podílet na odbojové činnosti, jejich odhodlání nestát stranou v těžkých dobách okupace. Zde autor vycházel z vlastních zážitků při totálním nasazení.

Milostné

  • Když v ráji pršelo (1972) – román, který je vystavěn na citovém vztahu mladé intelektuálské dvojice, jehož pevnost je prověřována v primitivních životních podmínkách na šumavské samotě.
  • Víkend uprostřed týdne (1975) – milostná divadelní hra
  • Mladík z povolání (1968) – novela s erotickým podtextem
  • Romeo, Julie a tma (1958) – novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády.

Scénáře

Externí odkazy