This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Isabela Marie Bavorská – Wikipedie

Isabela Marie Bavorská
Isabella of Bavaria.jpg
Rodné jméno Isabella Marie Elisabeth von Bayern
Narození 31. srpna 1863
Mnichov
Úmrtí 26. února 1924 (ve věku 60 let)
Řím
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení Bazilika Superga
Ocenění Řád svaté Alžběty
Manžel(ka) Tomáš Savojský
Děti Eugenio Alfonso Carlo Maria Giuseppe
Prince Ferdinando, Duke of Genoa
Prince Filiberto, Duke of Genoa
Maria Bona di Savoia-Genova
Prince Adalberto, Duke of Bergamo
Princess Maria Adelaide of Savoy-Genoa
Rodiče Adalbert Vilém Bavorský a Amálie Cádizská
Příbuzní Elvíra Bavorská, Alfons Bavorský, Ludvík Ferdinand Bavorský a Princess Clara of Bavaria (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Isabela Marie Alžběta Bavorská (31. srpna 1863 Mnichov26. února 1924 Řím) byla bavorská princezna a janovská vévodkyně.

Rodina

Narodila se jako třetí dítě a nejstarší dcera prince Vojtěcha Viléma Bavorského a jeho choti infantky Amálie Cádizské. Isabelin otec Vojtěch byl čtvrtý syn Ludvíka I. Bavorského a Terezy Sasko-Hildburghausenské. Její matka Amálie byla dcera infanta Františka de Paula Španělského, mladšího bratra Ferdinanda VII.. Její matka byla rovněž sestrou Františka z Cádizu, manžela Ferdinandovy dcery, španělské královny Isabely II.

Manželství a děti

Isabela se roku 1883 provdala v bavorském Nymphenburgu za prince Tomáše, vévodu janovského, tím se stala janovskou vévodkyní. Princ Tomáš byl jediný syn prince Ferdinanda, vévody z Janova a jeho choti princezny Alžběty Saské. Prostřednictvím své sestry Margherity Savojské byl také švagrem italského krále Umberta I. a zároveň i strýcem budoucího krále Viktora Emanuela III. Jejich spojení bylo v pořadí čtvrtým manželským propojením mezi Wittelsbachy a Savojskými.

Tato svatba byla jedním pozorovatelem popsána jako „pozoruhodná dobrým vkusem a jednoduchostí“. Ludvík II. Bavorský (Isabelin bratranec a bavorský král) se jí nezúčastnil, neboť se již málokdy účastnil veřejných událostí. Jeho nepřítomnost, všimnul si jeden účastník, znamenala, že „se svatební hosté mohli veselit v atmosféře pohostinnosti, která se zřídka nachází u dvorských slavností“.

Pozdější život

V roce 1905 se Isabela a její manžel, stejně jako ostatní členové savojského rodu, zúčastnili slavnosti na počest beatifikace jednoho francouzského kněze. Přítomen byl i papež Pius X. spolu s tisícovkou francouzských poutníků a několika tisíci věřících ostatních národností, jakož i dvaadvacet kardinálů a papežský dvůr. Na události bylo pozoruhodné to, že se členové savojského rodu vůbec poprvé zhostili své náboženské role za přítomnosti samotného papeže.

Jako vévoda a vévodkyně z Janova Isabela a její manžel často vykonávali své královské povinnosti coby představitelé savojského rodu. Například v roce 1911 přišli na odhalení rozměrného památníku Viktora Emanuela II. v Římě. Událost měla téměř milion svědků a účastnily se jí také ovdovělé královny Marie Pia Savojská a Markéta Italská, včetně vévody a vévodkyně z Aosty.

V roce 1913 unikla Isabela téměř jisté smrti. Zatímco si mazala paže a krk přípravkem na revmatismus, stanula příliš blízko lampy, která způsobila vznícení přípravku. Život jí zachránila její pokojská, která rychle plameny uhasila.

Úmrtí

Zemřela v Římě 26. února 1924 na bronchiální zápal plic. Ulehla již několik dní před samotným skonem. Její manžel zemřel o sedm let později, v roce 1931.

Titulatura

  • 31. srpna 1863 – 21. května 1883: Její královská Výsost princezna Isabela Bavorská
  • 21. května 1883 – 26. února 1924: Její královská Výsost vévodkyně Janovská

Řády

  • Dáma královského Řádu královny Marie Luisy
  • Dáma Řádu sv. Alžběty
  • Dáma Řádu Terezie Bavorské
  • Dáma velkokříže Řádu sv. Mauricia a sv. Lazara
  • Dáma čestného velkokříže suverénního vojenského Maltézského řádu

Vývod z předků

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Isabella of Bavaria na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

  • Pavel Pokorný, „Sestřenice“ Sisi. Její královská Výsost, hraběnka Elvíra z Wrbna-Kounic, rozená princezna bavorská. (1868-1943), České Budějovice 2010 (Diplomová práce obhájená na Historickém ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích).
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Isabela Marie Bavorská ve Wikimedia Commons