This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Damašek – Wikipedie

Tento článek je o hlavním městě Sýrie. Další významy jsou uvedeny na stránce Damašek (rozcestník).
Damašek
دمشق
Dimašk
Damascus from Qasiyon.JPG
Damašek – znak
znak
Damašek – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 680 m n. m.
Časové pásmo UTC+2
- Letní čas UTC+3
Stát Sýrie Sýrie
Damašek na mapě
Mapa Sýrie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 105 km²
Počet obyvatel 1 711 000 (2009)
Hustota zalidnění 16 295,2 obyv./km²
Správa
Starosta Bishr Al Sabban
Oficiální web www.damascus.gov.sy
PSČ 963
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Damašek (arabsky oficiálně دمشق Dimašk, hovorově aš-Šám الشام) je hlavní město Sýrie. Často je označován jako nejstarší trvale osídlené město na světě. Nyní má přibližně 1,7 milionu obyvatel (2009).

Historie

Předpokládá se, že město bylo osídleno už někdy v období 10 000 až 8 000 let př. n. l. Do příchodu Aramejců však nebylo město považováno za důležité. Jejich příchod měl za následek vybudování prvního vodovodního systému na světě a již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem se Damašek pyšnil coby významné obchodní a řemeslné město. To se později stalo metropolí silné aramejské monarchie. Po Aramejcích přišli Asyřané, Babylónci a Peršané. V následujících letech se město stále víc a víc rozvíjelo, roku 64 př. n. l. z něj Římská říše učinila svou provincii. O římské nadvládě dodnes svědčí třeba ruiny Jupiterova chrámu.

Damašek v noci – zelená světla jsou minarety

Největší rozkvět zažilo město v období tzv. „zlatého věku“, od roku 661, kdy rod Umajjovců ustanovil Damašek hlavním městem nového islámského státu a následoval rychlý rozvoj a velká výstavba – stavěly se honosné paláce a mešity, prostorné trhy, nemocnice, proslulé lázně a vodovodní a kanalizační zařízení. Nejznámější památkou na tuto éru je Umajjovská mešita. V roce 750 se stal hlavním městem Bagdád a veliká sláva Damašku se na mnoho let vytratila.

Menší rozvoj města nastal s příchodem Osmanů, kteří začali znovu stavět mešity, školy, citadely a obestavěli Damašek pásem ochranných hradeb. Ani tato výstavba avšak netrvala dlouho – kolem roku 1400 bylo město zničeno a spáleno Mongolskou říší.

Pod vlivem Osmanské říše v 18. století začal Damašek po dlouhé době opět vzkvétat – navenek působilo město chudě, uvnitř to však byl klenot, známý po celém okolí.

V roce 1943 se stal Damašek hlavním městem nezávislé Sýrie.

Charakter města

Damašské Staré město je ukryto za vnitřními hradbami a přístup sem vede několika branami. Nachází se zde několik mešit, citadela, vojenská pevnost, bývalé rezidence a paláce vlivných a bohatých kupců a správců. Okolí města tvoří především hory a řeka Barada.

Mezinárodní letiště Damašek (IATA: DAM, ICAO: OSDI) je situované 20 km od centra města. Nabízí pravidelné spojení do předních světových destinací – Moskva, Paříž, Londýn, Berlín, Madrid, Amsterdam, Frankfurt nad Mohanem nebo Stockholm. Pravidelnou linku z Ruzyňského mezinárodního letištěPraze do Damašku provozovaly také České aerolinie až do května 2011, kdy byly lety z ekonomických důvodů zastaveny.[1]

Osobnosti

Partnerská města

(abecedně podle států partnerských měst)

Odkazy

Související články

Reference

  1. ČSA pozastaví lety do Damašku a Káhiry, o linky není zájem, idnes.cz, 22. dubna 2011

Externí odkazy