This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Bermudy – Wikipedie

Bermudské ostrovy
Bermuda Islands
vlajka Bermud
vlajka
znak Bermud
znak
Hymna: God Save the Queen
Geografie

United Kingdom in its region (Bermuda special).svg Poloha Bermud

Hlavní město: Hamilton
Rozloha: 54 km² (239. na světě)
z toho zanedbatelně % vodní plochy
Nejvyšší bod: Town Hill (76 m n. m.)
Časové pásmo: -5
Poloha: 32°20′ s. š., 64°45′ z. d.
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 65 365 (v rámci Velké Británie 21. na světě, odhad 2005)
Hustota zalidnění: 1216 ob. / km² (9. na světě)
Jazyk: angličtina,portugalština
Náboženství: anglikáni, římskokatolické
Státní útvar
Státní zřízení: zámořské území Velké Británie
Vznik: 1. června 1968 (statut korunní kolonie Velké Británie)
Guvernér: John Rankin
Předseda vlády: Edward David Burt
Měna: bermudský dolar (BMD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 060 BMU BM
Telefonní předvolba: +1 441
Národní TLD: .bm

Bermudské ostrovy jsou zámořským územím Spojeného království v Atlantiku u jihovýchodního pobřeží Spojených států ve střední části Severoamerické pánve. Bermudy jsou pojmenovány podle svého objevitele Juana Bermúdeze, který je neobydlené objevil roku 1503.

Geografie

Satelitní snímek

Nacházejí se přibližně 1070 km východojihovýchodně od mysu Hatteras v Severní Karolíně u západního okraje Sargasového moře. Bermudy se skládají ze 181 ostrovů a ostrůvků, největším z nich je Main Island, který je označován také jako Bermuda. K dalším velkým patří St. George's Island, St. David's Island a Somerset Island.

Ostrovy Bermud tvoří korálový vápenec a vulkanity. Jsou to vrcholové trosky dávno vyhaslých sopek, zdvihajících se ze dna Severoamerické pánve (hluboké více než 5 km). Úbočí sopek bezprostředně pod hladinou obydlují po miliony let korálové kolonie. Hlavním zdrojem pitné vody je déšť, který se svádí z kamenných, bíle natřených střech domů do podzemních nádrží.

Administrativní členění

Bermudy se člení na 9 (farních) obcí a 36 volebních okrsků, s hlavním městem Hamilton. To leží na hlavním ostrově Velká Bermuda v dobře chráněném přírodním přístavu. Zde také sídlí guvernér a vláda. Přestože jsou Bermudy hustě, téměř souvisle osídlené, oficiálně mají ještě jedno město, přístav St. George's na východním konci, kde je i mezinárodní letiště. Město St. George's, ležící na stejnojmenném ostrově, vzniklo jako první anglické sídlo v oblasti bermudského souostroví již v roce 1612 a jeho jádro spolu s historickým opevněním je od roku 2000 zapsáno na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.[1]

Hospodářství

Příjemné, vlhké subtropické klima, v zimě oteplované Golfským proudem, bujné rostlinstvo a nevelká vzdálenost od Spojených států předurčily Bermudy k celoroční turistice a rekreaci.

Výhodné daňové zákony přilákaly na ostrovy množství bank a finančních společností, pojišťoven a investičních fondů, které zde mají svá ústředí. Jejich aktivity řadí Bermudy mezi deset nejbohatších zemí na světě, per capita. Na Bermudách byly od roku 1944 do konce 20. století námořní a letecké základny Spojených států, původně byly pronajaté na 99 let.

Politika

Bermudy se staly první zemí na světě, která zrušila manželství osob stejného pohlaví. Zákon podepsal guvernér John Rankin 7. února 2018.[2][3]

Odkazy

Reference

  1. Historic Town of St George and Related Fortifications, Bermuda [online]. UNESCO [cit. 2017-07-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. [www.aktuality.sk]
  3. [www.independent.co.uk]

Externí odkazy

Související články