This page uses content from Wikipedia and is licensed under CC BY-SA.

Československý rozhlas – Wikipedie

Československý rozhlas
Základní údaje
Datum zániku 31. prosince 1992
Adresa sídla Praha, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlavní budova Českého rozhlasu (dříve Československého rozhlasu) v Praze na Vinohradské ulici

Československý rozhlas vznikl jako nástupnická organizace společnosti s ručením omezením Radiojournal. Ta zahájila pravidelné rozhlasové vysílání v českých zemích 18. května 1923.

Významnou roli rozhlas sehrál při květnových dnech roku 1945. Tehdy vysílal například také z Husova sboru Církve československé (husitské) v Dykově ulici v Praze na Vinohradech. Již za první republiky odsud byly totiž vysílány živé koncerty, a proto zde bylo instalováno záznamové a vysílací zařízení.

Jestliže v období první republiky sloužil Československý rozhlas především k obecně osvětě a snaze o co možná největší informovanost obyvatelstva, záhy po skončení druhé světové války rostla především snaha o ovlivňování veřejného mínění. To se naplno projevilo s nástupem absolutní vlády komunistické strany, a zůstalo tak až do roku 1989.

Až do rozvoje televize v 70. letech minulého století plnil vedoucí úlohu v informovanosti obyvatelstva Československa, v letech 1945 a 1968 se o jeho pražské sídlo svedly klíčové boje.

Československý rozhlas zanikl 31. prosince 1992, ještě před zánikem Československa byl v lednu 1992 rozdělen na Český rozhlas a Slovenský rozhlas.

Literatura

  • DISMAN, Miloslav. Hovoří Praha. Vzpomínky na revoluční květnové dny 1945 v rozhlase. Praha: Svoboda, 1975. 226 s. 

Související články

Externí odkazy