This website does readability filtering of other pages. All styles, scripts, forms and ads are stripped. If you want your website excluded or have other feedback, use this form.

Obstrukce ve sněmovně stokrát jinak. ODS boduje | Týden.cz

RSS

 TV BARRANDOV | PCTUNING | ŽENY DÍVKY | MARKETINGSALES | FAKTOR SOUKUP | INTERVIEW | SEDMIČKA | MEDIAMANIA | SVĚT APLIKACÍ | PŘEDPLATNÉ | KNIHY

Úterý 20. 11. 2018, svátek má Nikola

Registrace / Přihlášení


Hlavní strana > Domácí > Politika

Obstrukce ve sněmovně stokrát jinak. ODS boduje

05.02.2010 14:58 Původní zpráva

Facebook Twitter Email

Jednací řád sněmovny dává poslancům, zdá se, nekonečný prostor k rozličným obstrukcím a také k odvetám. Zatímco ODS si pomohla řečněním nad programem, absencemi ministrů i poslanců a nekonečnými přestávkami, ČSSD zavelela k mimořádným schůzím.

Nová taktika tak znamená, že poslanci budou jednat i třetí týden a rovnou ve třech schůzích s pevně určeným programem. ČSSD chce srovnat skóre, zatím ji totiž ODS úspěšně blokuje, aby mohla odhlasovat své "předvolební" zákony.

ČTĚTE TAKÉ: Levice válcuje sněmovnu. Zkouší vrátit mateřskou

V úterý se to možná povede, den si zamluvila levice, která chce jednat o třináctých důchodech, poplatcích u lékaře nebo nemocenské. Na program se ale dostal i lidovecký zákon, který má zvýšit mateřskou a vládní zákony potřebné k vydání dluhopisů. Ve středu začne další schůze vládními zákony a hned po ní poslanci ODS hodlají v další mimořádné schůzi debatovat nad kauzou nákupu stíhaček Gripen za vlády ČSSD. Kontroverzní téma doplní horní zákon, kolem kterého se už přes týden dohadují a urážejí premiér Jan Fischer a jeho autor exministr Martin Bursík (SZ).

A ve čtvrtek? Začne čtvrtá, mimořádná jednodenní schůze. Téma? Čtyři zákony ČSSD a KSČM. Kdo s koho?

Haló, Barták chybí

Nová pravidla obstrukcí jsou jasná. Každá minuta se počítá. A když chybí na jednání sněmovny premiér a v lavici nesedí ani jeden z vicepremiérů, nemůže se jednat. Obstrukční fintu s absencí jednoho ze tří mužů vlády zopakovala ODS i tento týden. Zatímco minulý týden zastavil jednání vicepremiér Martin Barták (nominovaný ODS), který najednou musel k lékaři ve sněmovně, tento týden poslanci přes hodinu čekali na premiéra Jana Fischera. Vicepremiér Barták byl v zahraničí, Jan Kohout v nemocnici a Fischer šel jednat s předsedou ČSSD o protikrizových opatřeních.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci nevěděli, jak jednat. Tak skončili schůzi

Ve čtvrtek, kdy jsou na programu interpelace poslanců na vládu, kupodivu zničehonic chyběli i sami poslanci. V jednu chvíli elektronický systém evidoval méně než 67 přítomných, což je minimální počet potřebný pro to, aby se sněmovna mohla usnášet.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci o prodeji letiště nerozhodli, raději šli domů

Další typ obstrukce se objevil už minulý týden, kdy se hned první den zadrhlo jednání poté, co poslanci tak výrazně doplňovali program, až schůzi přerušili s tím, že se v programu už nevyznají. Právo na hodiny trvající přestávku pak využil klub ODS ještě několikrát, když se schylovalo ke klíčovému hlasování. Poté buď uběhla lhůta, kdy se bod mohl projednávat, a nebo prostě už jen nezbyl žádný čas do konce jednacího dne. A skončilo se hned.

Nečas jako Fidel

Když už schůze běžela a nedala se přerušit či ukončit, ovládl zdržovací taktiku za řečnickým pultem dokonale exministr Petr Nečas (ODS), kterému za to komunisté začali přezdívat Fidel. To na počest kubánského revolučního vůdce Castra proslulého velmi dlouhými projevy. Nečas navrhl vyřadil asi tři desítky bodů, nazval to racionalizací sněmovní schůze a každý návrh obsáhle zdůvodňoval. Poté zase vystupoval v diskusi opět s časově náročnějšími proslovy.

ČTĚTE TAKÉ: Nečas si dával na čas, poslanci mu přezdívají Fidel

I když se po této nečaso-zkušenosti levice vytasila s protiútokem a odhlasovala, že každý řečník může vystoupit pouze dvakrát a mluvit jen deset minut, ODS na to vyzrála. Když poslanec vystupuje se stanoviskem šéfa klubu, může mluvit neomezeně dlouho. Tak Petr Nečas, odpůrce zvyšování sociálních výdajů, mluvil opět a opět dlouho. A zase se nemohlo hlasovat.

Kalousek: Mám zakázáno ukazovat

Na pomoc s řečnickým uměním přispěchal ODS i Miroslav Kalousek (TOP 09). Za středeční více než hodinovou přednášku o vzniku krize u zákona o daních si vysloužil i kritiku poslance Davida Ratha a Bohuslava Sobotky ČSSD). Ovšem nakonec k ní přibyly další minuty přestřelek, do kterých se zapojila i levice.

"Jsou příspěvky, na které se dá reagovat pouze nonverbálně, a to mi Schwarzenberg zakázal," reagoval Kalousek na Ratha a Sobotkovi vzkázal: "Příště prosím nechte své svědomí plout po vlnách mých vět a otevřete srdce mým slovům a poznáte pravdu." Rath se nedal: "Já musím ocenit tedy blahodárné působení pana knížete Schwarzenberga na vás. On říkal, že jeho předci dělali z těch nejhorších a nejodpudivějších pytláků své hajné a že proto vás angažoval jako svého hlavního výkonného předsedu TOP 09."

Tečku dodal šéf klubu KSČM Pavel Kováčik: "Pan Kalousek mluvil velmi hezky a taky velmi dlouho, ještě jsem ho tak dlouho mluvit neslyšel. Možná kdyby to taky trošičku zkrátil, ale tady se nemělo dostat totiž vůbec na nic, tak nám to nevyčítejte, je to jako hovor o provaze v domě oběšencově."

Foto: Karel Šanda

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Návykové látky
Legalizace konopí. Pět rostlin ať je bez trestu, navrhli Piráti

Bezúhonní dospělí lidé by mohli dostat možnost vypěstovat si a zpracovat doma až pět rostlin konopí pro vlastní potřebu bez hrozby postihu. Předpokládá to... více

Státní rozpočet
Poslanci navrhují přesuny peněz. I v řádu miliard korun

Opoziční i vládní poslanci už začali ve sněmovně předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř státního rozpočtu na příští rok. více

Novela zákona
"Evropské smýšlení"? Politika nepatří do školy, říká Klaus mladší

Z obecných cílů vzdělávání, jak jsou uvedeny ve školském zákonu, by mohlo vypadnout "pochopení a osvojení zásad a pravidel vycházejících z evropské integrace". víceDiskuse (15)

Kauza "Babiš"
Nastane vleklá vládní krize, spekulují média

Své děti zapletl do kauzy Čapí hnízdo podle komentářů českých deníků sám premiér Andrej Babiš. Jeho syn řekl serveru Seznam Zprávy, že byl kvůli kauze, v níž... víceDiskuse (5)

Tisk Poslat Sdílet Nahoru

Poslat článek na email

1

RELAX A ZÁBAVA


SEDMICKA.CZPROBÍHAJÍCÍ SOUTĚŽE


NejčtenějšíTýden

Fotogalerie

OBRAZEM: Následky lesních požárů v USA

další fotogalerieAnketa

Ustojí premiér Babiš současnou situaci?


Chat s osobností

Jak vyrábět designové oblečení pro atopiky? Ptejte se návrhářky Stanislavy Malcové. Host odpovídá v úterý 20. listopadu od 13.00

20.11.2018 13:00

Jaké vlastnosti musí mít oblečení, aby nedráždilo citlivou pokožku? Dá se skloubit moderní design s antibakteriálními vlastnostmi? Jak jí napadlo vyrábět designové oblečení pro... víceČlánky

víceHlavní navigace

Navigace druhé úrovně


Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 48/2018 najdete >
© 2006 EMPRESA MEDIA, a.s. Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek bez písemného souhlasu vedení internetové redakce časopisu Týden je zakázáno. Kompletní pravidla využívání obsahu najdete ZDE. Tento server využívá agenturní zpravodajství České tiskové kanceláře (ČTK). Publikování či další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je zakázáno bez písemného souhlasu ze strany ČTK.

Zásady ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů

Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. Zásady používání Cookies v reklamním systému.

Redakci můžete kontaktovat na emailové adrese [email protected]. V případě technických problémů pište na adresu [email protected]. Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.

mobilní verze

2006-2018 © Created by Sabre s.r.o.


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.