This website does readability filtering of other pages. All styles, scripts, forms and ads are stripped. If you want your website excluded or have other feedback, use this form.

2011 PGA Award Winners - Producers Guild of America


Post a Job Join The Guild Contact Us   |   Sign In   |   Register Search


    2011 PGA Award Winners Share | 2011 PGA Awards Nominees and Winners

    *The winners in each category are listed in black. 


    The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

    127 Hours

    • Danny Boyle, Christian Colson
    Black Swan
    • Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver
    The Fighter
    • David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
    Inception
    • Christopher Nolan, Emma Thomas
    The Kids are All Right
    • Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
    The King's Speech
    • Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
    The Social Network
    • Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin
    The Town
    • Basil Iwanyk, Graham King
    Toy Story 3
    • Darla K. Anderson
    True Grit
    • Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin


    Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
    Despicable Me
    • John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri
    How to Train Your Dragon
    • Bonnie Arnold
    Toy Story 3
    • Darla K. Anderson


    Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures

    Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer
    • Maiken Baird, Alex Gibney, Jedd Wider, Todd Wider
    Earth Made of Glass
    • Reid Carolin, Deborah Scranton
    Inside Job
    • Charles Ferguson, Audrey Marrs
    Smash His Camera
    • Linda Saffire, Adam Schlesinger
    Waiting for 'Superman'
    • Lesley Chilcott


    The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television

    Murder on the Orient Express

    The Pacific
    • Gary Goetzman, Tom Hanks, Eugene Kelly, Todd London, Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steven Shareshian, Steven Spielberg, Tony To, Tim Van Patten, Graham Yost
    Pillars of the Earth
    • Rola Bauer, Tim Halkin, David A. Rosemont, John Ryan, Ridley Scott, David W. Zucker
    Temple Grandin
    • Gil Bellows, Scott Ferguson, Emily Gerson Saines, Paul Lister, Alison Owen
    You Don’t Know Jack
    • Scott Ferguson, Steve Lee Jones, Barry Levinson, Lydia Dean Pilcher


    The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television Drama

    Breaking Bad

    • Melissa Bernstein, Vince Gilligan, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren

    Dexter

    • Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Clyde Phillips

    Lost

    • Jack Bender, Bryan Burk, Carlton Cuse, Ra’uf Glasgow, Jean Higgins, Adam Horowitz, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Liz Sarnoff, Paul Zbyszewski

    Mad Men

    • Lisa Albert, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Matthew Weiner

    True Blood

    • Alan Ball, Brian Buckner, Gregg Fienberg, Mark McNair, Nancy Oliver, Raelle Tucker, Alexander Woo

    The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy

    30 Rock

    • Lorne

      Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, Don Scardino

    Curb Your Enthusiasm

    • Alec Berg, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer

    Glee

    • Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein

    Modern Family

    • Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jason Winer, Bill Wrubel, Danny Zuker

    The Office

    • Randy Cordray, Greg Daniels, Howard Klein, Paul Lieberstein

    Outstanding Producer of Non-Fiction Television

    Anthony Bourdain: No Reservations

    • Christopher Collins, Julie Lei and Lydia Tenaglia

    Deadliest Catch

    • Thom Beers, Jeff Conroy, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Matt Renner

    Intervention

    • Gary R. Benz, Jeff Grogan, Sam Mettler, Dan Partland, Kurt Schemper

    Kathy Griffin: My Life on the D-List

    • Kathy Griffin, Michael Levitt, Amber Mazzola, Blake Webster, Kelly Welsh

    Undercover Boss

    • Eli Holzman, Stephen Lambert, Rachelle Mendez, Shauna Minoprio, Stef Wagstaffe, Alex Weresow

    Outstanding Producer of Live Entertainment & Competition Television

    The Amazing Race 

    • Jerry Bruckheimer, Amy Chacon, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

    The Colbert Report

    • Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tom Purcell, Allison Silverman, Jon Stewart

    Project Runway

    • Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

    Real Time with Bill Maher

    • Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

    Top Chef

    • Liz Cook, Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait






               SEE THE DIGITAL EDITION Sign In Forgot your password? Haven't registered yet? moreCalendar

    11/15/2018
    PGA East: WIN Salon - Get More When Negotiating - 11/15

    Online Surveys

    Odd Numbers

    Latest News more HOMEMEMBER CENTRAL SIGN IN/SIGN OUT SEARCHNEWSVIDEOSCONTACT US PRIVACY POLICYTERMS OF USE ABOUT THE PGABECOME A MEMBERPRODUCERS CODE OF CREDITSPGA AWARDSPRODUCED BY CONFERENCEPRODUCED BY MAGAZINE Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal