This website does readability filtering of other pages. All styles, scripts, forms and ads are stripped. If you want your website excluded or have other feedback, use this form.

Slovenský mýtus padl: Václav Havel tamní zbrojovku nezrušil | iROZHLAS - spolehlivé zprávy

19. října 2019 Michaela 16°C, Oblačno

Zobrazit obrázky

iRozhlas

Slovenský mýtus padl: Václav Havel tamní zbrojovku nezrušil

Odchod Václava Havla je příležitostí vyvrátit různé mýty, které o něm panovaly. Vlastním životem například roky žila fáma, že Havel zrušil zbrojní výrobu na Slovensku. O tom se však rozhodlo ještě před sametovou revolucí.

15:15 23. prosince 2011 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotka české armády předvedla u Strašic na Rokycansku eliminaci povstalecké základny v rámci akce Bahna 2011. Na snímku je tank T-72. | Zdroj: ČTK

Pád komunismu sice donutil slovenský průmysl k obrovským změnám a k propouštění zaměstnanců, nemohl za to ale tehdejší prezident.

Závody těžkého strojírenství v Martině byly kdysi mamutím podnikem s 15 tisíci zaměstnanci. Komunistický tisk se pravidelně chlubil, kolik se tu vyrobí dieselových motorů a lokomotiv. Už se ale nepsalo o tom, že podstatnou část výroby v Martině tvoří tanky.

Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání audia. Přehrát

00:00 / 00:00

Původ nepravdivého mýtu o zániku slovenském zbrojním průmyslu zjišťoval slovenský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Trh pro československé tanky byl v arabských zemích – Irák, Libye, Egypt a podobné státy, které sice v určitém období platily, ale později platit přestaly,“ připomíná Peter Kuruc, tehdejší vedoucí pracovní skupiny, která měla martinské strojírny připravit na nový výrobní program. Tedy najít místo tanků něco, co se dá prodat.

Protože museli vidět trochu dál než ostatní, přezdívalo se těmto odborníkům hvězdáři, vzpomíná další přímý aktér a tehdejší investiční náměstek v podniku Milan Malík.

„O konverzi se vědělo už dávno před revolucí. Bylo usnesení Ústředního výboru Komunistické strany Československa asi z roku 1987 a na to navazovalo usnesení předsednictva vlády,“ říká Malík.

Václav Havel navštívil martinské strojírny poměrně brzy po nástupu do prezidentské funkce. Tamním dělníkům pouze potvrdil to, o čem už rozhodl komunistický režim dávno předtím – tanky se vyrábět nebudou, protože o ně není zájem.

„Na Slovensku se vždycky objevilo pár hlupáků, kteří zneužili hlouposti k tomu, aby si dělali svoji propagandu, že Havel zrušil zbrojní průmysl. To je hloupost non plus ultra,“ potvrzuje Peter Kuruc, šéf někdejších „hvězdářů“ v martinských strojírnách.

Vojtěch Berger, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohlo by vás zajímat

Zprávy ze světa

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejčtenější za poslední 3 dny

Nejčtenější za poslední týden

Nejnovější články

Aktuální témata

Fotbal Česko Kosovo, Kurdové, Rozděleni svobodou, Slavia - Barcelona, Trollové a fake news, Statistika nehod, Vinohradská 12, 10 důkazů v kauze Čapí hnízdo, SK Slavia Praha, Čapí hnízdo, Andrej Babiš mladší, Dezinformace, Petra Kvitová, MS hokej 2020, Senátní volby 2020, Euro 2020, Počasí, Dezinformační maily, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme