This website does readability filtering of other pages. All styles, scripts, forms and ads are stripped. If you want your website excluded or have other feedback, use this form.

Málo čteme? Pražská městská knihovna loni půjčila 4× víc knih než před dvaceti lety | iROZHLAS - spolehlivé zprávy

Zobrazit obrázky

iRozhlas iRozhlas

Facebook Twitter

Ústřední knihovna, točité schodiště | Petr Macháček

Málo čteme? Pražská městská knihovna loni půjčila 4× víc knih než před dvaceti lety

Jan Boček | 2. srpna 2017

Čtěte dále

Nejoblíbenější jsou dětské a dobrodružné knihy: v posledních letech je suverénně nejpůjčovanější série Deník malého poseroutky.

Na přelomu století zažíval vrchol popularity Tolkienův Pán prstenů. Pět set výpůjček v pražské městské knihovně mu v roce 1999 – ještě než ho zpopularizovaly filmy Petera Jacksona – stačilo na druhé místo mezi nejpůjčovanějšími knihami. Po premiéře Jacksonova filmu v roce 2001 se počet výpůjček zpětinásobil, přesto kniha na první místo nedosáhla.

To totiž tradičně okupují dětské knihy: v polovině nultých let byla suverénně nejpůjčovanější dobrodružná série Správná pětka, po ní převzala prvenství mašinka Tomáš. Aktuálně je zdaleka nejpůjčovanějším titulem Deník malého poseroutky.

Graf kvůli přehlednosti u některých knih linku s počtem výpůjček neukazuje. Můžete je zobrazit kliknutím na titul v legendě grafu.

„Na výběru deseti nejčtenějších knih je zajímavé, kolik je tam dětských knih a knih pro mládež,“ komentuje statistiky výpůjček Lenka Hanzlíková, tisková mluvčí Městské knihovny v Praze. „Poseroutka je celočeský knihovnický fenomén, i když teď už ustupuje.“

„K desítce nejčtenějších knih ještě doplním, že Neruda je také nejstahovanější e-knihou, hned za ním se drží i Shakespeare,“ pokračuje.

Rozkvět knihoven: mezi 1999 a 2004

Od roku 1999 pražská městská knihovna eviduje výpůjčky v nepřerušené časové řadě. V tomto roce půjčila necelý milion knih. Loni to bylo víc než čtyřikrát tolik.

„Důvod pro prudký vzestup počtu výpůjček mezi lety 1999 a 2004 také hledáme a stále se k tomu bodu vracíme,“ vysvětluje Lenka Hanzlíková. „Zajímavé je, že jde o celosvětový trend.“

Počty výpůjček rostly, i když pomaleji, i po zmíněném roce. V roce 2011 dosáhly maxima těsně pod pěti miliony výpůjček.

„U nás mohla čísla ovlivnit také automatizace knihoven a to, že mnoho poboček v tu dobu prošlo rekonstrukcí nebo bylo nově otevřeno: ústřední knihovna v roce 1998, Opatov 2002, Smíchov a Korunní 2003. Nová knihovna se vždy v číslech projeví.“

Co čtou ženy a muži – a jak staří – si můžete přečíst v loňské analýze.

Jan Boček

Související články

Zprávy z domova