This website does readability filtering of other pages. All styles, scripts, forms and ads are stripped. If you want your website excluded or have other feedback, use this form.

Geraldine Page | ČSFD.cz

Česko-Slovenská filmová databáze

ČSFD projekce Zombieland: Rána jistoty
Hokej: Slavia - Benátky Divadlo: Přelet nad Kukaččím...

Uživatelská zóna

podrobné vyhledávání →

Geraldine Page

  • nar. 22.11.1924
    Kirksville, Missouri, USA
  • zem. 13.6.1987 (62 let)
    New York, New York, USA

Biografie

Jedna z nejvýznamnějších amerických divadelních, ale i filmových hereček Geraldine Page, rodným jménem Geraldine Sue Page, se narodila 22. listopadu 1924 v Kirksville, stát Missouri. Herectví vystudovala na „Goodman Theatre Dramatic School“ v Chicagu, ale už v sedmnácti letech se objevila na jevišti. Systematičnost herectví důkladně trénovala pod dohledem Lee Strasberga.

Uznání kritiky jí přineslo účinkování ve hře Tennessee Williamse Sladký pták mládí. Za svůj výkon byla poprvé nominována na cenu Tony 1960. Její kolega Paul Newman tehdy moc chvály nepobral. Společně s Newmanem si zahráli i ve stejnojmenné filmové adaptaci této hry z roku 1962. I zde podala Geraldine přesvědčivý výkon, který ji tentokrát vynesl nominaci oscarovou. V roce 1964 byla obsazena do jedné z hlavních rolí v obnovené Čechovově hře Tři sestry v režii Lee Strasberga. Další nominaci na cenu Tony 1975 jí vynesla role v úspěšné hře A. Ayckbourna „Absurd Person Singular“, ve které si zahrála společně se Sandy Dennis. V dalších několika letech se objevovala v méně úspěšných hrách, ale pak se opět vrátila do starých kolejí. Ve hře Johna Pielmeiera Anežka boží, která byla uvedena v roce 1982, Geraldine Page výtečně ztvárnila tajnůstkářskou jeptišku Matku Miriam Ruth. Odehrála většinu repríz (599 představení) a za svůj strhující výkon byla znovu v roce 1982 poctěna nominací na cenu Tony. Její kolegyně ze hry Anežka boží Amanda Plummer si cenu Tony odnesla za vedlejší roli.

Geraldine slavila úspěchy také před filmovou kamerou. Svou filmovou kariéru započala snímkem z roku 1947 OUT OF THE NIGHT. I navzdory tomu, že hereččina filmografie není nějak obsáhlá, dočkala se celkem osmi nominací na Oscara. První nominace se dočkala za ztvárnění vedlejší role ve westernu HONDO (1953) a poslední nominace se již zcela neočekávaně proměnila ve vítězství. Stalo se tomu v roce 1986, rok před její smrtí. Byla po zásluze odměněna za svůj strhující výkon v báječném dramatu THE TRIP TO BOUNTIFUL (1985), které bylo zfilmováno podle předlohy Hortona Foota. Sama herečka se domnívala, že už se Oscara nedočká a že opět zůstane jen u nominace a tak se v poklidu bavila se sousedy o tom, jak ji bolí nohy z nových bot. Když bylo při předávání vysloveno její jméno, publikum propuklo v ohlušující potlesk a projevy uznání, které nebraly konce. Geraldine Page tomu nemohla uvěřit a i ve svém dojemném děkovném proslovu přiznala, že v Oscara už skutečné nedoufala.

I další její významné role byly oceněny: Zlatý Glóbus a nominaci na Oscara jí vynesla hlavní role v dramatu podle T. Williamse SUMMER AND SMOKE (1961). Úplně stejného ocenění se dočkala o rok později za hlavní roli ve filmovém zpracování další hry T. Williamse SLADKÝ PTÁK MLÁDÍ (1962). Další nominace na Oscara jí přinesly vedlejší role v komedii TEĎ UŽ JSI VELKÝ CHLAPEC (1966) a v dramatu PETE A TILLIE (1972). Hlavní role v dramatu Woodyho Allana INTERIÉRY (1978) jí taktéž vynesla nominaci na Oscara a zároveň i na Zlatý Glóbus, obdržela cenu Bafta. Svou poslední nominaci na Oscara dostala za vedlejší roli v akčním snímku PAPEŽ Z GREENVICH VILLAGE (1984).

Také v televizi se zasloužila o zajímavá díla. V roce 1956 byla nominována na cenu Emmy za účinkování v televizním seriálu PLAYHOUSE 90. Za deset let později si cenu Emmy odnesla za hlavní roli v seriálu ABC STAGE 67 (1966) a v roce 1967 za hlavní roli v televizním filmu THE THANKSGIVING VISITOR.

Na svém kontě tak má Geraldine Page 8 nominací na Oscara (z toho 1 proměnila), 9 nominací na Zlatý Glóbus (z toho 2 získala), 3 nominace na cenu Emmy (2 obdržela), 2 nominace na cenu Bafta (1 získala) a další menší ocenění. Nenajde se herečka, která by s nepříliš rozsáhlou filmografií dosáhla toho, čeho Geraldine Page.

Herečka byla dvakrát vdaná. Poprvé v letech 1954-1957 za houslistu Alexandra Schneidera, s kterým se však rozvedla. V roce 1963 se vdala za herce Ripa Torna, který byl o 7 let mladší než ona. Manželství jim však vydrželo až do Geraldiny smrti. Měli spolu 3 děti: dvojčata Johna a Tonyho a dceru Angelicu (nar. 1964), která se také věnuje herectví.

Po obdržení Oscara se Geraldine Page vrátila zpět na Broadway. Výborně nastudovala hlavní roli v obnovené hře Noela Cowarda „Blithe Spirit“. V roce 1987 se za svůj vynikající výkon dočkala nominace na cenu Tony a byla očekávanou vítězkou. Nakonec však cenu neobdržela a za několik dnů po předávání nečekaně zemřela. Herečka již dlouhou dobu trpěla onemocněním ledviny, ale její život ukončil dne 13. června 1987 srdeční infarkt. V osudný den měla odehrát na jevišti „Neil Simon Theatre“ dvě představení. Na druhé z nich však už nepřišla. O pět dní později zaplavil dav jejích přátel, fanoušků a kolegů (mezi nimi její manžel, Sissi Spacek, James Earl Jones a Amanda Plummer) Neil Simonovo divadlo a vzdali jí poctu. Velká osobnost amerického divadla a filmu Geraldine Page zemřela ve věku „pouhých“ dvaašedesáti let.

Ondra "Agatha" Dvořák

Herecká filmografie

Filmy

1987My Little Girl 1986Nazi Hunter: The Beate Klarsfeld Story (TV film) Rodný syn 1985Bílé noci Dobrodružství Huckleberryho Finna (TV film) Nevěsta Výlet do městečka Bountiful Walls of Glass 1984Papež z Greenwich Village The Dollmaker (TV film) The Parade (TV film) 1982Tančím, jak nejrychleji dovedu 1981Bláznivá dálnice Harry's War 1978Interiéry 1977Nasty Habits Something for Joey (TV film) Záchranáři 1975Den kobylek 1974Live Again, Die Again (TV film) 1973Happy as the Grass Was Green 1972J.W. Coop Look Homeward, Angel (TV film) Pete a Tillie 1971Montserrat (TV film) Oklamaný 1969Co se vlastně stalo tetě Alici? Trilogy 1967Chica del lunes, La Thanksgiving Visitor, The (TV film) The Happiest Millionaire 1966Barefoot in Athens (TV film) Teď už jsi velký chlapec Three Sisters, The 1964Drahoušek 1963Hračky na půdě 1962Sladký pták mládí 1961Summer and Smoke 1953Hondo Taxi

TV seriály

1982Modrá a šedá (TV seriál) 1975Sneak Previews (TV seriál) 1973Kojak (TV seriál) 1966ABC Stage 67 (TV seriál)

Dokumentární

199550 Years of Funny Females (TV film) 1963Hollywood: The Great Stars (TV film) - a.z.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky Internet, VOIP, Ústředny, Počítače, Hosting

Česko-Slovenská filmová databáze © 2001-2019 POMO Media Group s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Provozovatel a redakce | Reklama a marketing | Všeobecné podmínky užívání a ochrana osobních údajů | Vývojáři | Napište nám

Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o. | Doporučujeme: překlady, reklama