This website does readability filtering of other pages. All styles, scripts, forms and ads are stripped. If you want your website excluded or have other feedback, use this form.

Faqja kryesore - Meta

Faqja kryesore

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki Jump to navigation Jump to search This page is a translated version of the page Main Page and the translation is 100% complete.

Meta-Wiki

Mirë se vini te Meta-Wiki, vendi i komunitetit global për projektet e Fondacionit Wikimedia dhe projektet e lidhura. Diskutimet në Meta-Wiki shtrihen nga koordinimi dhe dokumentacioni te planifikimi dhe analizat e aktiviteteve të ardhshme të Wikimedia-s.

Wikit e tjerë si Wikimedia Outreach dhe Wikimedia Strategji janë projekte të specializuara që i kanë rrënjët e tyre në Meta-Wiki. Diskutimi i lidhur gjithashtu bëhet në Wikimedia mailing lists (veçanërisht wikimedia-l, me ekuivalentin e tij pak të vizituar WikimediaAnnounce), kanalet IRC në FreeNode, wikit individualë të kapitujve lokalë të Wikimedia-s, dhe në vende të tjera.

Ngjarjet e tanishme Kërkesa [Edit / Translate]

Gusht 2019

Aug–Nov: Please read the Wikimedia 2030 draft recommendations by the working groups. Aug 16 – Aug 18: Wikimania

Maj 2019

April–July: Please participate in the Movement Strategy Community Conversations. April 01 – June 01: The Billboards Initiative: It focuses on installation of static and digital billboards around two different cities of Nepal, and sharing the project via social media sites. Basically, we are engaging new readers.

Prill 2019

April 17 – TBA: A proposal to modify the Language proposal policy has been published at Language proposal policy/2019-04 proposed revision. Please join the discussion at Talk:Language proposal policy/2019-04 proposed revision. April 15 – April 30: Nominations for Affiliate Selected Board Seats, see Affiliate-selected Board seats/Resolution 2019 April 11: You will not be able to edit most Wikimedia wikis for up to 30 minutes on 11 April 05:00 UTC. This is because of a hardware problem. You can still read the wikis. You can see which wikis are affected. The time you can not edit might be shorter than 30 minutes.

Mars 2019

March 21 – April 17: Wikimedia Foundation is seeking volunteers to join a revised Communications committee. March 29–31: Wikimedia Summit 2019 took place in Berlin.

Shkurt 2019

February 26 – May: Wikimedia Foundation explores a proposal on Wikimedia brand research and strategy. For public feedback, please go to Talk:Communications/Wikimedia brands/2030 research and planning/community review. For private, please email to brandprojectwikimedia.org. There are other ways to share feedback, like scheduling a meeting. February 25 – March 23: A video tutorial regarding how to create references with VisualEditor is in development, and depending on funding might be made available in English and Spanish. Additional video tutorials may be produced in the future. You can subscribe to the project newsletter. Feb 17 – Mar 3: Final choice for the logo of WikiClassics user group. We value your feedback. voting is running until 3 March 2019, 00:00 (UTC) Feb 8 – Feb 28: 2019 Steward elections voting is running until 28 February 2019, 13:59 (UTC)

Janar 2019

January: It is possible to share endorsement and comments for the December 2018 candidates to the Affiliations Committee. Jan 15–28: Candidate submissions for the 2019 Steward elections will begin on January 15 and will end on January 28. Eligible candidates can nominate themselves.

Dhjetor 2018

December 3: The Community Wishlist Survey 2019 has concluded, and the results have been posted.

Nëntor 2018

November 16–30: You can vote on proposals in Community Wishlist Survey 2019. Voting phase lasts until November 30. November 27–29: WikiCite 2018—the 3rd annual event of the initiative aiming to build a centralized database of sources in Wikidata—will take place in Berkeley, CA, USA. The program is available. November 22–24: The first large Wikipedia gathering in Nepal, Wikicamp Nepal 2018 will take place in Lahan, Nepal.


+/-
Çështje ndërwiki
 »  Statusi i robotëve
 »  Kontrollues përdoruesish
 »  Grisje të shpejta
 »  Ndryshime emrash përdoruesish
 »  Leje
 »  Lista e zezë spam
 »  Lista e zezë titujve
Të tjera
 »  Përkthime
 »  Logo
 »  Wikimedia Grants (fond)
 »  Gjuhët e reja
 »  Mbyllje projektesh
 »  Grisje (Kategoria "Deleteme") / Mosgrisje
 »  Më shumë (pasqyrë)
Komuniteti dhe komunikimi Çështjet kryesore dhe bashkëpunimi +/-
 » Babel, një vend diskutimi për çështjet e Meta-Wiki-s.
 » Listat e postimeve dhe IRC.
 » Takime.
 » Ambasada e Wikimedia-s, një listë e kontakteve lokale sipas gjuhëve.
 » Wikimedia Forum, një forum shumëgjuhësh për projektet e Wikimedia-s.
 » Wikimedianët.
 » Wikimedia Resource Center, a hub for WMF resources
+/-
»  Komuniteti
»  Zgjidhja e mosmarrëveshjeve
»  Wikimedia në rritje
»  Koordinimi ndërgjuhësor
»  Kërkesa për komente
»  Parimet e Wikimedia-s
Fondacioni Wikimedia, Meta-Wiki dhe projektet e saj simotra +/- Fondacioni Wikimedia është fondacioni joftimiprurës gjithëpërfshirës që zotëron serverat e Wikimedia-s së bashku me emrat e domeneve, logot dhe markat e të gjitha projekteve të Wikimedia-s dhe MediaWikit. Meta-Wiki është koordinimi wiki për wiki të ndryshëm të Wikimedia-s. +/- Content projects Wikipedia
The free encyclopedia Wiktionary
Free dictionary and thesaurus Wikimedia Commons
Free media repository Wikinews
Free-content news Wikiquote
Collection of quotations Wikidata
Free knowledge base Wikivoyage
Free travel guide Wikisource
Free-content library Wikispecies
Free directory of species Wikiversity
Free learning materials and activities Wikibooks
Free textbooks and manuals Incubator
For language versions in development "Outreach and administration" projects Wikimedia Foundation
Foundation public relations Wikimedia Outreach
Wikimedia outreach wiki Wikimania
The International Conference Wikimedia Mailservices
Wikimedia Mailing Lists Wikistats
Wikimedia statistics "Technical and development" projects MediaWiki
MediaWiki software documentation Wikitech
Wikimedia technical documentation Phabricator
A bug tracker for MediaWiki Test Wikipedia
For testing software changes Wikimedia Cloud Services
Hosting environment for community managed software projects, tools, and data analysis Other languages: Afrikaans • ‎Alemannisch • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Boarisch • ‎Chi-Chewa • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Igbo • ‎Jawa • ‎Kiswahili • ‎Latina • ‎Lëtzebuergesch • ‎Malti • ‎Mirandés • ‎Napulitano • ‎Nederlands • ‎Nordfriisk • ‎Norfuk / Pitkern • ‎Runa Simi • ‎Soomaaliga • ‎Tiếng Việt • ‎Türkmençe • ‎Türkçe • ‎Võro • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎bosanski • ‎brezhoneg • ‎català • ‎corsu • ‎dansk • ‎eesti • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎hrvatski • ‎interlingua • ‎isiZulu • ‎italiano • ‎kurdî • ‎la .lojban. • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎oʻzbekcha/ўзбекча • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎sardu • ‎shqip • ‎sicilianu • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎suomi • ‎svenska • ‎tarandíne • ‎íslenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎Ирон • ‎Кыргызча • ‎авар • ‎башҡортса • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎македонски • ‎нохчийн • ‎русиньскый • ‎русский • ‎саха тыла • ‎српски / srpski • ‎татарча/tatarça • ‎тыва дыл • ‎удмурт • ‎українська • ‎эрзянь • ‎қазақша • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎ئۇيغۇرچە / Uyghurche • ‎اردو • ‎العربية • ‎تۆرکجه • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎مازِرونی • ‎مصرى • ‎پښتو • ‎کوردی • ‎کھوار • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎मैथिली • ‎संस्कृतम् • ‎हिन्दी • ‎অসমীয়া • ‎বাংলা • ‎মেইতেই লোন্ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎ລາວ • ‎བོད་ཡིག • ‎ဖၠုံလိက် • ‎ဘာသာ မန် • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ქართული • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎中文 • ‎吴语 • ‎客家語/Hak-kâ-ngî • ‎文言 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎조선말 • ‎한국어


Retrieved from "[meta.wikimedia.org]"

Navigation menu

Personal tools

Namespaces

Variants

  Views

  More

   Navigation

   Community

   Beyond the Web

   Print/export

   Tools

   In other languages

    Add links