نورثرپ اف-۵

اف-۵
IRIAF Northrop F-5E Tiger II Talebzadeh.jpg
اف-۵ نیروی هوایی ارتش ایران
نوع هواپیما جنگنده
کشور سازنده Flag of the United States.svg ایالات متحده آمریکا
شرکت سازنده
طراحی شده توسط نورتروپ
نخستین پرواز اف-۵ای: ۳۰ ژوئیه ۱۹۵۹
اف-۵ئی: ۱۱ آگوست ۱۹۷۲
تاریخ رونمایی ۱۹۶۲
وضعیت کنونی فعال
بکارگیرنده(ها) United States Department of the Navy Seal.svgنیروی دریایی ایالات متحده
Iran Air Force roundel.svgنیروی هوایی ارتش ایران
Flag of the Republic of China.svg جمهوری چین
تعداد ساخته‌شده A/B/C : ۸۴۷
F/E : ۱٬۳۹۹
بهای هر فروند اف-۵ئی : ۲٫۱ میلیون دلار
توسعه یافتهٔ T-38 Talon
توسعه یافته به اف-۲۰
یک فروند اف-۵ئی تایگر ۲ متعلق به نیروی هوایی ایتالیا
دو فروند از اف-۵‌های نیروی هوایی ارتش ایران هنگام عملیات کرکوک
مسلسل ۲۰ میلیمتری ام۳۹ متعلق به یک نورثروپ اف-۵
نورثرب اف-۵ عربستان سعودی

اف-۵ یک هواپیمای جنگنده سبک‌وزن مافوق صوت آمریکائی تولید شرکت نورتروپ است. اولین مدل این هواپیما با نام نورتروپ اف۵ ای فریدم فایتر در سال ۱۹۵۹ اولین پرواز خود را انجام داد و از سال ۱۹۶۲ وارد نیروهای مسلح ایالات متحده شد. مدل‌های بی، سی، دی و ئی این هواپیما هم در سال‌های بعد ساخته شدند که مدل‌های دی و ئی به جای «فریدم فایتر» (جنگجوی آزادی) از نام «تایگر» (ببر) استفاده می‌کردند. اولین پرواز «اف-۵ ئی تایگر» در سال ۱۹۷۲ انجام شد و در همین سال صادرات این هواپیما به متحدان آمریکا آغاز شد. یک مدل مخصوص شناسایی از این هواپیما با نام «آراف-۵ تایگرآی» هم توسط نورتروپ تولید شد. ایران از کشورهایی بود که از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۵ تعداد زیادی از مدل‌های مختلف جنگنده اف-۵ را خریداری کرد.

شرکت نورتروپ در مجموع ۸۴۷ فروند از نسل اول جنگنده‌های اف ۵ (ای، بی و سی) و ۱۳۹۹ فروند از نسل دوم (دی و ئی) را تولید کرد. تعدادی از این هواپیماها هنوز در ارتش‌های مختلف دنیا در حال فعالیت هستند و حتی ارتش آمریکا هم به عنوان یک هواپیمایی آموزشی و تمرینی از آن‌ها استفاده می‌کند. اف-۵ همچنین پایه‌ای برای طراحی تعداد دیگری از جنگنده‌های شرکت نورتروپ شد. جنگنده‌های نورتروپ وای‌اف-۱۷ که سپس به جنگنده اف-۱۸ هورنت ارتقا پیدا کرد بر اساس اف-۵ ساخته شدند. یک مدل پیشرفته از اف-۵ هم با عنوان نورتروپ اف-۲۰ تایگرشارک» به عنوان رقیبی ارزان‌قیمت برای جنگنده‌هایی همچون اف-۱۶ ساخته شد اما هیچ خریداری پیدا نکرد.

این جنگنده به دو توپ ۲۰ م.م، به دو موشک کوتاه برد هوا به هوای سایدویندر در نوک بال‌ها و ۵ پایلون با توانائی حمل ۷۰۰۰ پاوند مهمات و سوخت مجهز می‌باشد.

مشخصات

مشخصات عمومی

عملکرد

جنگ‌افزار

جستارهای وابسته

منابع